Szuverenitásküzdelem: elbukott a külföldről finanszírozott szervezetek támadása – döntött az Alkotmánybíróság

2024. november 15. 16:06

A Szuverenitásvédelmi Hivatal üdvözli a döntést.

2024. november 15. 16:06

Nyitókép: Facebook/Szuverenitásvédelmi Hivatal

Az Alkotmánybíróság pénteken elutasította a Transparency International Magyarország alkotmányjogi panaszát, amelyben a szuverenitásvédelmi törvény több rendelkezésének megsemmisítését kérte. 

A szuverenitásvédelmi törvényt egy éve fogadta el az Országgyűlés. A jogszabály felállította a Szuverenitásvédelmi Hivatalt.

Az alkotmánybírák ezzel a döntésükkel megelőzték az Európai Unió Bíróságát, amelyhez még októberben fordult az Európai Bizottság a magyar jogszabály kapcsán elrendelt kötelezettségszegési eljárás keretében.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal üdvözli a döntést.

Mint írják:A külföldről finanszírozott politikai nyomásgyakorló szervezetek egy éve folyamatosan alkotmányellenesnek bélyegzik a szuverenitásvédelmi törvényt, dezinformációs kampányt folytatnak a Hivatal ellen, és mindent megtesznek azért, hogy ellehetetlenítsék a munkáját.” 

Kísérletük a mai napon elbukott.

Bebizonyosodott, hogy hazugság a külföldről finanszírozott nyomásgyakorló szervezetek azon állítása, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal működése alkotmányellenes – teszik hozzá. Ebből következően 

a Szuverenitásvédelmi Hivatal elvárja ezen szervezetek bocsánatkérését, továbbá azt, hogy küldjék meg azokat a dokumentumokat, melyeket eddig törvényellenesen visszatartottak, valamint a jövőben maradéktalanul tartsák be a magyar törvényeket, és tegyenek eleget kötelezettségeiknek.

Alkotmánybírák november 5-én kezdték tárgyalni az ügyet, és tíz nap alatt döntésre jutottak. Pénteken hozott határozatukban (előadó alkotmánybíró Juhász Imre, a testület elnöke) több pontjában elutasították, illetve visszautasították az alkotmányjogi panaszt.

Ezt is ajánljuk a témában

Az Alkotmánybíróság mindenekelőtt megállapította, hogy

a törvény a hivatal számára nem teszi lehetővé semmilyen jogkövetkezmény alkalmazását, így a támadott rendelkezései nem hozhatók összefüggésbe a véleménynyilvánítás szabadságával.

Ami pedig a hivatal jogállását, feladatait, a vizsgálati eljárására vonatkozó rendelkezéseket és az azzal összefüggő jogkövetkezményeket illeti, az alkotmánybírák arra a következtetésre jutottak, hogy a hivatal olyan független, autonóm államigazgatási szerv, amely sem a szuverenitásvédelmi törvény, sem az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016-os törvény fogalomrendszerében nem minősül hatóságnak, és nem folytat közigazgatási jogi értelemben vett hatósági ellenőrzést sem – írja az Index.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
makapaka2
2024. november 15. 18:46
Helyes döntés!
Picnic Niki
2024. november 15. 18:03 Szerkesztve
nem sérül a szuverenitás, h hackerek zsarolják a magyar államot, mert a honvédség számítógépeibe betörtek? Vagy már úgyis tudnak mindent az oroszok, és minek ezért izgulni
Pelso j.
2024. november 15. 17:46
Tudja a dolgát az alkotmánybíróság, - hisz a Transparency International nemrég részletesen írt a hazai magántőke alapokról, sajátosságaikról, egyebekről.
bondavary
2024. november 15. 17:33 Szerkesztve
Van egy precedens, amikor a német alkotmánybíróság valami pénzügyi kérdésben kimondta, hogy a német jogrend előrébb való, mint az EU-s jog. Kíváncsi vagyok most hogy alakul a helyzet? Most is az lesz a válasz, mint az előző lengyel kormány idején, ahol az EU-ból egy vitás kérdésben az a válasz jött, hogy a lengyel alkotmánybíróság nem illetékes egy lengyel ügyben? A németek esetében nem merték ezt mondani.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!