Folyamatos támadás alatt a szuverenitásunk – interjú Tuzson Bence igazságügyi miniszterrel
Mi várható a soros elnökségtől az igazságügy területén? Mit gondol az uniós vitákról? Mit tehetünk Európa és hazánk versenyképességéért?
A Szuverenitásvédelmi Hivatal üdvözli a döntést.
Nyitókép: Facebook/Szuverenitásvédelmi Hivatal
Az Alkotmánybíróság pénteken elutasította a Transparency International Magyarország alkotmányjogi panaszát, amelyben a szuverenitásvédelmi törvény több rendelkezésének megsemmisítését kérte.
A szuverenitásvédelmi törvényt egy éve fogadta el az Országgyűlés. A jogszabály felállította a Szuverenitásvédelmi Hivatalt.
Az alkotmánybírák ezzel a döntésükkel megelőzték az Európai Unió Bíróságát, amelyhez még októberben fordult az Európai Bizottság a magyar jogszabály kapcsán elrendelt kötelezettségszegési eljárás keretében.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal üdvözli a döntést.
Mint írják: „A külföldről finanszírozott politikai nyomásgyakorló szervezetek egy éve folyamatosan alkotmányellenesnek bélyegzik a szuverenitásvédelmi törvényt, dezinformációs kampányt folytatnak a Hivatal ellen, és mindent megtesznek azért, hogy ellehetetlenítsék a munkáját.”
Kísérletük a mai napon elbukott.
Bebizonyosodott, hogy hazugság a külföldről finanszírozott nyomásgyakorló szervezetek azon állítása, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal működése alkotmányellenes – teszik hozzá. Ebből következően
a Szuverenitásvédelmi Hivatal elvárja ezen szervezetek bocsánatkérését, továbbá azt, hogy küldjék meg azokat a dokumentumokat, melyeket eddig törvényellenesen visszatartottak, valamint a jövőben maradéktalanul tartsák be a magyar törvényeket, és tegyenek eleget kötelezettségeiknek.
Alkotmánybírák november 5-én kezdték tárgyalni az ügyet, és tíz nap alatt döntésre jutottak. Pénteken hozott határozatukban (előadó alkotmánybíró Juhász Imre, a testület elnöke) több pontjában elutasították, illetve visszautasították az alkotmányjogi panaszt.
Ezt is ajánljuk a témában
Mi várható a soros elnökségtől az igazságügy területén? Mit gondol az uniós vitákról? Mit tehetünk Európa és hazánk versenyképességéért?
Az Alkotmánybíróság mindenekelőtt megállapította, hogy
a törvény a hivatal számára nem teszi lehetővé semmilyen jogkövetkezmény alkalmazását, így a támadott rendelkezései nem hozhatók összefüggésbe a véleménynyilvánítás szabadságával.
Ami pedig a hivatal jogállását, feladatait, a vizsgálati eljárására vonatkozó rendelkezéseket és az azzal összefüggő jogkövetkezményeket illeti, az alkotmánybírák arra a következtetésre jutottak, hogy a hivatal olyan független, autonóm államigazgatási szerv, amely sem a szuverenitásvédelmi törvény, sem az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016-os törvény fogalomrendszerében nem minősül hatóságnak, és nem folytat közigazgatási jogi értelemben vett hatósági ellenőrzést sem – írja az Index.
Ezt is ajánljuk a témában
A Transparencyről és az Átlátszóról írt jelentésük is szóba került a Bayer Showban a Lánczi Tamással való beszélgetésben.