Páratlan bejelentést tett a kormány: 2025-ben nagyon jól járnak a magyarok!
Az Országgyűlésnek benyújtott 2025. évi költségvetés kiemelt tétele továbbra is a családok támogatása
Az ingatlan.com szakértője, Balogh László az Indexnek mondta el, miért jó az állami albérlet-támogatás.
Fotó: Allan Baxter / Getty Images
A lakástámogatási rendszer teljesen új, eddig nem látott pillért kap a most bejelentett lakhatási támogatással, amely a fiataloknak jelenthet érdemi segítséget.
A napokban bejelentett lakhatási támogatásról szóló döntés önmagában nem jelent meglepetést: már a korábbi tájékoztatások és a nemzeti konzultáció egyik kérdése alapján is számítani lehetett arra, hogy a dolgozók albérleti kiadásait valamilyen formában támogatja majd az állam. Az viszont
újdonság, hogy a lakástámogatási rendszer a saját tulajdon megszerzése mellett már a bérleti díjak finanszírozásában is segítséget nyújt.
A munkáltatók kedvező adózású, béren kívüli juttatással szállhatnak be a munkavállalók lakhatási költségeibe, lényegében a cafeteria rendszer részeként – jelentette ki az Index érdeklődésére Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Balogh rámutatott: országosan a lakbérek 2015-höz képest nominálisan több mint 111 százalékkal, Budapesten pedig 102 százalékkal nőttek, azaz mindkét mutató az elmúlt 10 évben több mint duplájára emelkedett.
Az inflációs hatással korrigálva, reálértéken ez országosan több mint 28, míg a fővárosban 22 százalékos áremelkedést jelent.
Októberben ugyanakkor megtorpant a növekedési lendület, de ez nem érinti az általános trendet Balogh szerint.
Mint mondta: a bérlők egy része nem feltétlenül akar vagy tud többet fizetni az albérletért, inkább más megoldást keresnek, vagy lemondanak a költözésről. Ez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy 2024-ben az év első tíz hónapjában az albérletpiaci kereslet 11 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.
A szakértő kifejtette: mindezek miatt a lakhatási támogatás időszerűvé vált a bérleti piacon is. Az albérletárak alapján tehát sokaknak jól jöhet a lakhatási támogatás bevezetése, amely azzal, hogy kedvezményes adózású munkáltatói juttatásként lesz elérhető, nem jelent rendszeres jelentős havi kiadást a költségvetésnek. Mindez egy szélesebb körű bérlakásrendszer kialakítása felé vezető úton az első lépéseként értékelhető a szakember szerint. Azok a munkáltatók, akik élnek ezzel a lehetőséggel, versenyelőnybe kerülhetnek azokkal szemben, akik nem.
„Összességében mindenképpen kedvező, hogy bővült a lakástámogatási rendszer egy bérlést segítő pillérrel.
Azonban az a mostani lépéstől még nem várható, hogy egy csapásra megoldja egyebek között az iparosodó, komoly beruházásoknak helyet adó nagyvárosok, köztük egyetemvárosok, mint például Debrecen vagy Szeged albérletpiaci problémáit” – emelte ki Balogh László. Mégpedig azért, mert csak a 35 év alattiak részesülhetnek a lakáscafeteriában, miközben ennél idősebb munkavállalók is megjelenhetnek ezeken a településeken, ahol ezerszámra jönnek létre új állások.
Az albérletpiac alakulása pedig szorosan kapcsolódik az eladó lakóingatlanok piacához is, mindig vannak átgyűrűző hatások. Így valószínűsíthető, hogy a legnagyobb városokban a bérleti díjak és a legolcsóbb ingatlanok árai további növekedésnek indulhatnak a lakhatási támogatások bevezetése után, ennek a mértékét viszont egyelőre nem lehet megmondani – vélekedett az Indexnek az ingatlan.com szakértője.