A közmédia idei Jónak lenni jó! kampánya a Baptista Szeretetszolgálat által működtetett törökbálinti Tábitha Gyermekhospice Házat és egy új hospice-központ építését támogatja. A 1355-ös adományvonal hívásával bárki segíthet: egy-egy hívás vagy SMS 300 forintos támogatást jelent. A Fővárosi Nagycirkusz szintén az ügy mellé állt.
Nyitókép: Ficsor Márton/Mandiner
„A hospice a közhiedelemmel ellentétben nem a halálról szól, hanem az élet végi, vagy ha úgy tetszik, a halál előtti életről” – hangsúlyozta az ország egyetlen gyermekhospice-intézményeként működő törökbálinti Tábitha Ház orvosigazgatója, Benyó Gábor amikor nagyjából másfél évvel ezelőtt az életéről és a küldetéséről: minél több családot végigkísérni a legnehezebb úton, beszélgettünk.
A közmédia hagyományos, karácsonyi előtti jótékonysági kampánya, a 13. alkalommal meghirdetett Jónak lenni jó! idén őket, illetve a fenntartó Baptista Szeretetszolgálatot támogatja; a gyűjtés célja a meglévő mellé egy új gyermekhospice-központ létrehozása. A gyermekhospice-ház jelentőségéről egy érintett édesanya, Lehel Krisztina, valamint Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke is beszélt.
„A mai társadalomban a halál és kifejezetten a gyermekhalál tabutéma, mert egyszerűen nem ez az élet rendje, hogy a szülő temeti el a gyermekét. Nekünk nehéz, fájdalmas utunk volt, miközben nagyon szép és boldog is. A kislányunk két és fél évesen hunyt el, egy ritka és súlyos agyfejlődési rendellenesség következtében. Mi egy egészséges babát vártunk, a születése után 10 nappal kaptuk meg a diagnózist.
Sokkoló volt szembenézni ezzel, ilyenkor nélkülözhetetlen a külső segítség”
– mondta a hétgyermekes édesanya.
Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke hozzátette, az új intézmény létrejöttére óriási szükség van, mert így a korábbiaknál sokkal több rászoruló család kaphat segítséget a legnehezebb időszakokban.
„Akik ismerik a Tábitha Házat, tudják, nálunk teljes biztonságban van a gyermekük, mert kiváló szakemberek, nagy odafigyeléssel és szeretettel gondoskodnak róluk. Bármennyire is elképzelhetetlenül fájdalmas, segítséget kívánunk nyújtani az életvégi ellátásban. Olyan pillanatokat igyekszünk előteremteni, amelyekre szeretettel tudnak majd visszagondolni, miután már nem lesz teljes a család.
A mentesítő ellátás részeként pedig az év minden napján, 0–24-es szolgálatot teljesítő hozzátartozókat támogatjuk”
– hangsúlyozta Szilágyi Béla.
A jótékonysági kampány során bárki akár 300 forintos adománnyal is hozzájárulhat hozzájárulni az akció sikerességéhez a 1355-ös telefonszám hívásával vagy SMS küldésével, illetve ismert személyek által felajánlott tárgyak megvásárlásával. A különleges relikviák egy részét december 22-én bocsátják árverésre a közmédia műsorában, a többit a kampány weboldalán fix áron értékesítik majd. A jótékonysági akcióba a [email protected] e-mail címre várják a felajánlásokat, a kampány alakulásáról a mediaklikk.hu/jonaklennijo oldalon lehet tájékozódni.
A Jónak lenni jó! kampányok keretében a közmédia évről évre közéleti személyiségeket is szolgálatra hív. A kezdeményezést arcai idén Reviczky Gábor, a nemzet művésze és Dibusz Dénes válogatott labdarúgó, a Ferencváros kapusa.
A Fővárosi Nagycirkusz ugyancsak csatlakozott a nagyszabású jótékonysági kezdeményezéshez. Az intézmény vagy bármely más kortárs, utazó-, illetve külföldi cirkusz alkalmazásában álló artistaművész a Fővárosi Nagycirkusz aulájában elhelyezett adománygyűjtő gömbben, ünnepélyes keretek között, borítékban helyezheti el az egynapi tiszteletdíjának megfelelő összeget. A következő hetek során az előadások szüneteiben átadóceremóniákat rendeznek, ezen alkalmak során jelentik be az adományozók neveit. Az ő fotóik nemcsak az adományozók falára kerülnek aztán fel, azokat egy LED-falon, a Karácsonyi Csodashow – Magic Around Christmas című futó pordukcióban és az aulában lévő adományfalon is megjelenítik.
A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ emellett további akciókkal is támogatja a Jónak lenni jó! kampányt. A Gyermekek a díszpáholyban! elnevezésű kezdeményezés során a Baptista Szeretetszolgálat gyermekei az igazgatói páholyból tekinthetik meg a Karácsonyi Csodashow-t,
az adományozók közül – ahogyan az a korábbi években is megszokott volt – minden tizedik jegyet kap a Fővárosi Nagycirkuszba.
Az intézmény terápiás állatai pedig hosszú ideje segítik a Tábitha Ház munkáját. Merlin, a terápiás kutya és felvezetője, Palugyai Veronika, akik a Fővárosi Nagycirkusz állatasszisztált programjainak is állandó tagjai, 2023 januárja óta rendszeresen ellátogatnak a Tábitha Házba, ahol Veronika 2017 óta végez önkéntes munkát. Az állatasszisztált terápia különösen értékes egy gyermekhospice-házban, hiszen az ilyen foglalkozások nemcsak egyedülálló élményeket nyújtanak a gyermekeknek, hanem hozzájárulnak életminőségük javításához és sok esetben megkönnyítik a kommunikációt a jelenlévő személyek között is.