Antiszemita tüntetőkkel csaptak össze a rendőrök New Yorkban

Tömegverekedés tört ki a New York-i Brooklyn College előtt, ahol Izrael-ellenes tüntetést tartottak.

Mit jelent ez a gyakorlatban? Csúcsra pörgeti a Gates alapítvány munkáját 2045-ig.
A CNN beszámol arról: amikor Bill és Melinda French Gates 2000-ben létrehozták a Gates Alapítványt, azt tervezték, hogy a szervezet a haláluk után még évtizedekig folytatja munkáját a megmaradt vagyonuk felhasználásával. Most azonban a milliárdos Microsoft-alapító azt mondja, hogy nem akar ilyen sokáig várni vagyonának nagy részével.
Gates bejelentette: azt tervezi, hogy
vagyonának „gyakorlatilag teljes” részét – becslése szerint mintegy 200 milliárd dollárt – a következő 20 évben szétosztja,
mielőtt 2045. december 31-én bezárja az alapítványt.
A bejelentés akkor érkezett, amikor Donald Trump amerikai elnök kormánya azon dolgozik, hogy csökkentse az egészségügyi, külföldi segélyezési és egyéb közsegélyezési programok – a Gates Alapítvány által támogatott ügyek – finanszírozását, ami sokakban aggodalmat kelt.
Bill Gates fel akarja gyorsítani az alapítvány munkáját a globális egészségügyi és méltányossági kezdeményezések terén, és reméli, hogy ez a lépés modellként szolgál majd más milliárdosok számára. Gates indította Warren Buffett-tel közösen 2010-ben az adományozási fogadalmi mozgalmat: ösztönzik a tehetős embereket arra, hogy vagyonuk nagy részét életük során, vagy végrendeletükben jótékonysági célokra ajánlják fel. Jelenleg több mint 240 aláírója van.
„Az emberek sok mindent fognak mondani rólam, amikor meghalok, de biztos vagyok abban, hogy a »gazdag« nem lesz köztük”
– írta Gates, aki idén lesz 70 éves. „Túl sok sürgős probléma van, amit meg kell oldanom ahhoz, hogy olyan erőforrásokhoz ragaszkodjak, amelyeket az emberek megsegítésére lehetne felhasználni.”
A Gates Alapítvány, a világ egyik legnagyobb jótékonysági szervezete, alapítása óta már több mint 100 milliárd dollárt adományozott, többek között új vakcinák, diagnosztikai eszközök és kezelési mechanizmusok fejlesztésére a betegségek elleni küzdelem érdekében világszerte. Gates az utóbbi években, különösen a világjárványt követően, fokozta adományozásának ütemét, de a csütörtöki bejelentés drámai felgyorsulást jelent vagyonának mozgósításában. A Gates Alapítvány a „modern történelem legnagyobb filantróp elköteleződésének” nevezte ezt.
A következő 20 évben a Gates Alapítvány három fő célra fog összpontosítani:
az anyák és csecsemők megelőzhető halálának megszüntetése, a halálos fertőző betegségek felszámolása és több százmillió ember kiemelése a szegénységből világszerte.
Csütörtöki blogbejegyzésében Gates optimizmusát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a mesterséges intelligencia fejlesztései, az ő adományaival kombinálva, felgyorsíthatják a fejlődés ütemét.
Bill Gates jelenlegi nettó vagyona 108 milliárd dollár; a Bloomberg milliárdos indexe a világ ötödik leggazdagabb emberének tartja. Most azt mondta, hogy nettó vagyona 2045-re 99%-kal csökkenni fog. A 200 milliárd dollár, amelyet a következő 20 évben az alapítványon keresztül kíván szétosztani, a meglévő 77 milliárd dolláros alapítványból és a saját személyes vagyonából fog származni, beleértve a folyamatban lévő üzleti befektetésekből származó bevételeket is, mint például a TerraPower, az általa alapított atomenergia-ipari vállalat.
Nyitókép: ETIENNE LAURENT / AFP