A Washington Post szerint Trump felhívta Putyint, de az oroszok tagadnak
Az amerikai lap részletesen beszámolt arról, hogy mi hangzott el a beszélgetés során, az oroszok azonban azt állítják, hogy Putyin még nem beszélt Trumppal.
A befektető országok sorrendje mutatja a gazdasági semlegesség előnyeit.
A Le Point interjút közölt Orbán Balázzsal, mint a magyar kormányfő politikai tanácsadójával Donald Trump győzelme kapcsán. Orbán Balázs kifejtette:
reméli, hogy Trump lépéseket tesz az Ukrajna és Oroszország közötti háború befejezésére,
ahogy azt kampánya során ígérte”. Hozzátette: nagyon szokatlan, hogy egy amerikai elnökjelölt külpolitikai ígéretet tesz, de ennek a magyar kormány nagyon örül. A miniszterelnök politikai tanácsadója második aspektusként arról beszélt, hogy
egy konzervatív amerikai kormányzat hatására Brüsszel hozzáállása is megváltozik,
és remélhetőleg „békén fogja hagyni” a magyarhoz hasonló konzervatív kormányokat. Harmadik aspektusként pedig a magyar-amerikai politikai kapcsolatok javulását említette Orbán Balázs. Az Egyesült Államok gazdasági szerepvállalása kapcsán a politikai tanácsadó kijelentette, hogy az USA a harmadik legnagyobb befektető Magyarországon: Németország és Kína mögött, de Dél-Korea előtt, ami Orbán szerint a magyar konnektivitás stratégiáját dicséri.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai lap részletesen beszámolt arról, hogy mi hangzott el a beszélgetés során, az oroszok azonban azt állítják, hogy Putyin még nem beszélt Trumppal.
Az orosz-ukrán háború kapcsán Orbán Balázs hangsúlyozta, hogy Európának részt kell vennie a tárgyalásokban, különben az Egyesült Államok és Oroszország „a feje fölött” fog megegyezni. A béke felé vezető nehézsége kapcsán arról is szült, hogy
első lépésként újranyílnak a kommunikációs csatornák, majd újra kell építeni a bizalmat a szemben álló felek között.
Azzal kapcsolatban, hogy Trump 2020-ban a NATO-ból való kilépést is felvetette, Orbán Balázs arról beszélt, hogy az újraválasztott amerikai elnök elfogadhatatlannak tartja, hogy Amerika viseli az európai biztonság költségeit, és ő maga is úgy véli, hogy Európának a saját kezébe kell vennie a védelmét. Ennek kapcsán kérdésre kiemelte, hogy Magyarország két éve a GDP 2 százaléka feletti összeget költ honvédelemre, vagyis hazánk teljesíti az elvárásokat.
Arra a kérdésre, hogy az Egyesült Államok mit tanulhat Magyarországtól, Orbán arról beszélt, hogy
a nemzeti konzervatív mozgalom világszerte mindenhol erősödik, ami keretet adhat az egymástól való tanulásnak.
Szerinte a nemzeti konzervatívok mindenhol nagyra értékelik a nemzeti szuverenitást, ami a nagy és a kis államok számára egyaránt fontos. Emellett a nemzeti érdekek által vezérelt külpolitikát támogatják, nem pedig az ideológiát.
Ezt is ajánljuk a témában
A fideszes EP-képviselő kijelentette, „a patrióta gondolkodásmód az emberek hétköznapi életében megjelenő problémákra akar választ adni szerte a világon”.
Az interjú kitért a nacionalizmus szerepére, hogy mennyiben gátolja az európai egység kialakulását, amikor az Egyesült Államokat már egységessé fogja tenni. Orbán Balázs úgy fogalmazott: „Európa megmentésének egyetlen módja nemzeti identitásunk megerősítése és megőrzése, és
az Európai Uniónak erős és határozott nemzeti identitással rendelkező tagállamokra kell épülnie
– húzta alá.
Orbán Balázs arról is beszélt, hogy mindenki attól tart, hogy Trump Európa-ellenes kereskedelmi politikát fog folytatni. Valójában azonban
a Biden-kormány az elmúlt négy évben a történelem leginkább Európa-ellenes kereskedelmi politikáját folytatta.
Az európai elit azonban tartva a reakcióktól passzív maradt. Orbán szerint ez most megváltozhat, és Európa is kimondhatja, hogy „Európa az első”. Ehhez azonban erős vezetésre van szükség Európától, akik megvédik az európai értékeket, és átláthatóan működnek együtt az amerikaiakkal – hangsúlyozta a politikai igazgató.
A magyar külpolitika, illetve a Kína és az Egyesült Államok közötti egyensúly fenntartása kapcsán Orbán Balázs úgy fogalmazott: „ha tudsz alkukat kötni a nagy országokkal, miközben tisztelettudó és barátságos maradsz, és ha tudsz olyan fontos projekteket azonosítani, amelyekben az együttműködés mindkét fél számára előnyös, akkor működni fog”.
Orbán Balázs gondolatmenetét azzal zárta, hogy Magyarország álláspontja nyilvánvaló: „gazdasági kapcsolatot keresünk. Nem akarunk blokkokra osztott világot, mert, ha elfogadjuk azt, akkor az olyan országoknak, mint Magyarország, kevés mozgástere lesz”.
Ezt is ajánljuk a témában
Elkerülhetetlen a pekingi reakció.
***
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a Mandiner.hu számára.