Mit lehet tudni a bírók és a kirendelt védők fizetésemeléséről? Összeszedtük a részleteket!

2024. november 29. 13:46

A bírák jövedelme 48, míg a bírósági titkárok és fogalmazók illetménye átlagosan 82 százalékkal emelkedik majd. Változik a kirendelt védőkre vonatkozó szabályozás is.

2024. november 29. 13:46

Évek óta fennálló problémát orvosolt a kormány a bírósági dolgozók nemrég bejelentett illetményemelésével.

A változtatást már jó ideje szorgalmazza az igazságügyi szektor, erről beszélt a Mandinernek adott szeptemberi interjújában Senyei György Barna, az OBH elnöke is, aki arra figyelmeztetett, hogy jelentős az elvándorlás az alkalmazottak körben, ennek pedig elsődlegesen anyagi okai vannak. 

Ezt is ajánljuk a témában

Tuzson Bence igazságügyi miniszter a múlt hét végén jelentette be, hogy létrejött a megállapodás az Országos Bírósági Hivatal, az Országos Bírói Tanács és a Kúria vezetőivel a következő évekre tervezett, a hatékonyság növelését szolgáló változtatásokról, egyben a bíróságokon dolgozók jelentős illetményemeléséről. 

A tárcavezető hangsúlyozta: a változtatások célja, hogy hatékonyabbá váljon a bíróságok működése, a magyar emberek a bíróságokon hatékony és méltányos ügyintézést tapasztaljanak, és gyorsan legyen döntés az ügyükben. A miniszter felidézte: az elmúlt egy évben számos találkozón vett részt, amelyeken a bírósági szervezetek vezetővel átbeszélték, mire van szüksége a bírósági szervezetnek, az ügyvédi hivatásnak, hogy a bíróságok működése hatékonyabbá váljon.

Kiemelte: a megállapodásban döntően olyan elemek szerepelnek, amelyek a szakma, vagyis a bíróságok és ügyvédek képviselőitől érkeztek.

Az illetményemelésről elmondta: három lépésben, 2025, 2026 és 2027 januárjában emelik a jövedelmeket. Ennek nyomán 

a bírák jövedelme 48 százalékkal fog növekedni, a bírósági titkároké és fogalmazóké átlagosan 82 százalékkal, az egyéb bírósági alkalmazottaké pedig 100 százalékkal.

Így egy átlagos bírói jövedelem el fogja érni a 2 millió 250 ezer forintot, a titkárok és fogalmazók átlagos jövedelme 1 millió 125 ezer forintra nő, a tisztviselőké pedig eléri a 850 ezer forintot

Tuzson Bence közölte azt is, megállapodás született a bíróságokon végrehajtandó szervezeti változtatásokról is, amelyek gyorsítani fogják a bíróságok működését és segítik az ügyek egyenletesebb elosztását. Azt mondta, ennek részeként „erősíteni fogják" az online jelenlétet, annak érdekében, hogy ne kelljen mindenkinek elmennie a bíróságra a tárgyalásra, azon az ügyfél, ügyvéd is részt vehessen online. 

Hozzátette: a cégeljárás jelentős részben közigazgatási eljárássá válhat, bevezethető az automatikus döntéshozatal, ami nem igényli feltétlenül az emberi közreműködést, így az ügyfél az ügyvédi irodából már a bejegyző végzéssel távozhat. A miniszter közlése szerint a változások jelentős része – az illetményemelés kivételével – 2026 januárjától lép életbe, ezért a jövő év „komoly jogalkotási, törvényalkotási munkával fog telni".

Tuzson Bence a héten újabb fejleményekről számolt be: a Magyar Ügyvédi Kamara elnökének tett javaslata értelmében 

megdupláznák a kirendelt védőknek szánt költségvetési forrásokat és az ügyvédi kamara kötelezettségévé válna a kirendelt védők részére a díjfizetés.

Az ügyvédeknek tehát emiatt az állam felé semmilyen fizetési kötelezettsége nem lesz – írta erről szóló Facebook posztjában a miniszter.

A kamara közleménye szerint a kirendelt védők tevékenységére vonatkozó pénzügyi hátteret garantáló szabályok tekintetében reális kompromisszum született. A kamara korábban tiltakozott a kormány azon terve ellen, mely szerint az állam azokkal az ügyvédekkel fizettetné ki a kirendelt ügyvédek díját, akik nem hajlandók kirendelést vállalni. 

A kamara konkrét javaslata ezzel szemben az, hogy a jelenlegi költségvetésben a kirendelési közfeladat finanszírozására rendelkezésre álló összeget megduplázva, a kirendelések ellátását és finanszírozását közszolgáltatási szerződés keretében a Magyar Ügyvédi Kamarára ruházzák, és törvényben rögzített felhatalmazó rendelkezéssel a Kamarát mindenre kiterjedő szabályzatalkotási jogkörrel ruházzák fel.

A bírókkal kötött megállapodásnak azonban nem örült mindenki: Matusik Tamás, az OBT volt elnöke szerint 

a tanács lemondott a függetlenségéről, amikor meghajolt az igazságügyi miniszter nyomása alatt 

és titkos tárgyalások után aláírta azt a megállapodást, amely a bérrendezést „veszélyes bírósági reformokkal köti össze”.

A HVG információi szerint ugyanis a célok között szerepel például a bírói korhatár felemelése is, ahogy a „mozgóbírók” intézménye (ami azt jelenti, hogy a bírók a törvényszék teljes illetékességi területén dolgoznának), valamint a civil és cégügyszakot is közigazgatási hatáskörbe helyeznék.

Az OBT elnökhelyettese mindenesetre rendkívüli ülést hívott össze jövő keddre, a napirendi javaslat szerint a „Szabó Péter elnökbe vetett bizalom fennállása körében történő döntést tárgyában.” 

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2024. november 29. 17:58
Mire fel utasíthatja vissza az ügyvéd kirendelést? Ez elfogadhatatlan. Attól kirendelt védő a kirendelt védő, hogy ki van rendelve. Akit nem lehet kirendelni ő mire fel lehet ügyvéd?
kbs-real
2024. november 29. 17:54
Matusik egy sértődött ember. (És elvakult ellenzéki is.) "a bírói korhatár felemelése, a „mozgóbírók” intézménye (ami azt jelenti, hogy a bírók a törvényszék teljes illetékességi területén dolgoznának), valamint a civil és cégügyszakot is közigazgatási hatáskörbe helyeznék." És? Mi ezzel a baj? Emlékleztetnék, hogy amikor a kényszernyugdíjazásról volt szó, akkor meg Strassbourgig szaladtak. Hát sehogy se jó? (Szónoki kérdés.)
Zokni
2024. november 29. 17:45
Itt megjelent kb. 10 totális ostoba, tájékozatlan hsz. Nem nekik szól a hír, az igaz. De miért kell a nyilvánosság elé behozni kocsmai “bölcseket” vagy “humoristákat” akár egy ilyen apró méretű nyilvánosság elé is? Azt már nem is kérdem meg, hogy miért is hazudik - torzít a valóságon - a Mandi…
Zokni
2024. november 29. 17:22
A fentiekkel szemben az igazság: “…Az Országos Bírói Tanács kedden rendkívüli ülést tart, miután az OBT múlt héten megszavazta az igazságügyi minisztérium vihart kavaró javaslatát, amely szerint a kormány több mint 130 milliárd forintot biztosítana a bírák és igazságügyi alkalmazottak béremelésére, ha a bírói vezetők cserébe belemennek, hogy a tárca szervezeti átalakításokat hajtson végre. A Magyar Bírói Egyesület (MABIE) már az elfogadás napján élesen bírálta az alkut, amiért az veszélyezteti a bírói függetlenséget, honlapjukon azóta több száz bíró tette közzé tiltakozó nyilatkozatát. A felháborodást fokozta egy, a HVG-hez eljutott belső beszélgetés. Ebben Szabó Péter OBT-elnök elmondta, nem volt lehetőségük beleszólni a kormánnyal létrejött megállapodásba, és ha nem engednek a minisztériumnak, nem lett volna fizetésemelés. A lap szerint Szabó a bírói függetlenséggel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy lehet ugyan miatta kényeskedni, de a megállapodást el kellett fogadni…” (Telex)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!