Halloween. Gyakorló sátánizmus, vagy csak egy újabb amerikai gagyi őrültség, amit gondolkodás nélkül lemásolunk?
Mindenszentek napján is Amerikának áldozunk? Nagy Ervin írása.
Valahogy mindig kihozza az emberekből a magamutogatást az alkalom, amelyen szimplán csak emlékezni kellene.
Nyitókép: Kisbenedek Attila/AFP
Nem, ez a halottak napja sem múlt el anélkül, hogy ne lenne tele a Facebook, az Instagram vagy a TikTok a temetőkből érkező posztokkal, képekkel, hashtagekkel. Bár vallom, hogy nem csak november első napján kell emlékeznünk elhunyt hozzátartozóinkra, de nincs baj azzal, ha valaki ilyenkor kimegy a temetőbe, s kicsit rendbe teszi a sírt, esetleg a kolumbáriumot. Annyi haszna mindenképp van ennek, hogy a kevésbé ápolt sírokat legalább egy évben egyszer kicsit megtisztítják, igaz, többször volna ildomos.
Az extremitás azonban itt sem megoldás. Reggel sikerült kávé helyett Reddit-poszt alatt lévő kommenteket fogyasztanom, ahol egy hozzászóló elmesélte:
náluk családi program november 1-jén a temetőlátogatás, korán reggel indulnak, anyuka már előtte lévő nap elmegy a fodrászhoz, mert ha találkoznak esetleg valakivel, jól kell kinéznie.
És én már azt hittem, ennél meghökkentőbb már nem lesz. De lett. Napközbeni ügyes-bajos teendők elvégzése után az ember kicsit kikapcsolja az agyát, pörgeti a világ legnagyobb időpazarló alkalmazásait, s mit lát mindenhol? Sírokat, hozzátartozókat, mindent, mi szem-szájnak ingere.
Ezt is ajánljuk a témában
Mindenszentek napján is Amerikának áldozunk? Nagy Ervin írása.
A mélypont az egyik influenszer volt, aki természetesen szelfizve annyit mondott a kamerába:
Sziasztooooooooook, itt vagyuuunk a temetőőőbeeen.
Mellé társult a negédes klasszik influ-hangszín, nem árulok el nagy titkot, ha annyit mondok: itt egy picit a méreg és a düh találkozott bennem. Azt szerencsére csak mesélték ma, látnom nem kellett, hogy volt, aki élőzött a TikTokon egy temetőből.
Nem tudom, ki gondolkodott már el rajta, de ha beadom a kulcsot, én utána nagyon nem szeretnék egy lájkért kuncsorgó Insta-sztori lenni. Talán egyikünk sem szeretne. Mert az egész mögött az átkozott közléskényszer és lájksóvárgás áll: #kegyelet, #temeto, #halottrokon, mindegy, mit posztolunk, csak jöjjenek a lájkok, egy lájk egy kegyelet, hajaj, minden van itt, mint a piacon.
Pedig könyörgöm, ez a nap pont nem erről szól.
Már nem is tudom, hol olvastam, de valaki azt írta, halottak napján kimennek a temetőbe családilag, a sírnál beszélgetnek és az elhalálozott rokonról mondanak vicces, közös sztorikat. Ott társalognak, így őrzik a szerettük emlékét. És ez olyan szép valahol, ez igazán rendben van. Ezen a napon egy kicsit befelé kellene fordulni, egy kicsit elmélkedni az életről: érdemes-e ennyit hajtani akár munkát, akár bármi mást, ami nem annyira fontos? Hiszen mindannyiunknak egy élete van, és ugyanoda vezet az útja. Érdemes-e haragot tartani, ha ki tudja, mennyi van még hátra?
Ez az ünnep az emlékezésről szól, a megbékélésről, a család fontosságáról. Természetesen az is elég, ha valaki otthon gyújt egy gyertyát hozzátartozójának emlékére, vagy szimplán gondol rá.
Legalább a halottak napja ne a puruttya lájkvadászatról szóljon!
Bár kétségtelen, hogy legtöbbünk mára szimbiózisban él okostelefonjával (én is, nem vitás), én is szeretek képeket megosztani – de nem sírokról kegyeletlájkért. S akkor azokról még nem is beszéltünk, akik magán a temetésen szelfiznek...