„Szándékosan ferdít és hergel” – Szentkirályi Alexandra is helyretette a főpolgármestert
A Fidesz-KDNP fővárosi frakcióvezetője hangsúlyozta, a jogalkotónak kötelessége megváltoztatnia a választókerületeket.
Egyértelműen kijelenthető, hogy a város népességének csökkenését a belföldi vándorlás egyenlegének romlása okozza.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay
„Megint dühöng a baloldal.
Nem veszik észre, hogy idén január 1-én már 66 ezerrel kevesebben élünk Budapesten, mint 2019 január elsején. Ez egy példátlan nagy, 3,8%-os csökkenés!
Náluk most épp az országgyűlési választókerületek újratervezése miatt áll a bál. Karácsony Gergely főpolgármester szerint a kormány bosszút áll, Gyurcsány Ferenc szerint a kormány »Budapest politikai erejét akarja megtörni«.
Valójában pedig az történt, hogy hatalmasat csökkent Budapest népessége. S mint ahogy a módosítás indoklásában is olvashatjuk: »a választási rendszer demokratikus működésének és igazságosságának egyik alapvető feltétele, hogy az egyéni választókerületek határai igazodjanak a lakosság eloszlásának változásaihoz.«
A választókerületek átszabását szeptemberben a Nemzeti Választási Iroda javasolta. Azzal érveltek, olyan mértékben nőtt Pest megyében a lakosságszám, hogy kettővel növelni kell a mandátumok számát, s a korrekció érdekében úgy látták jónak, hogy Budapesten legyen kettővel kevesebb hely.
A főpolgármester most úgy tesz, mintha eddig nem érzékelte volna a bajt. A budapestiek jóval nagyobb arányban költöznek ki a városból, mint ahányan költöznek be vidékről.
Mindez azért, mert élhetetlen Budapest. Nem lehet közlekedni, órákig ülünk a dugóban s ha megérkezünk, órákig tart, míg találunk egy parkolót. Ha bármi kis hibát kell javítani, nem találunk szakembert, aki kijönne, vagy ha el is vállalja, tetemes felárat számol fel. Emellett még mérhetetlen kosz van a közterületeinken, annyi a gaz mindenhol, hogy akinek eddig nem is volt még allergiás a gyermeke, annak most nagy eséllyel azzá válik. A közösségi közlekedés sem tud kényelmes alternatíva lenni az elhanyagoltsága miatt.
Nézzük meg előbb a népességváltozás mértékét:
Budapest lakosságszáma a KSH adatai szerint 2010. január 1-én Demszky Gábor utolsó évében 1,722 millió fő, 2019. első napján Tarlós István főpolgármester utolsó évének kezdetén már 1,752 millió fő, s tavaly, 2024. újév napján pedig csupán 1,686 millió fő volt.
Tarlós alatt növekedett a főváros népessége. Demszky időszakának elején, a rendszerváltáskor csökkent, de hogy igazságosak legyünk, s csak az utolsó 9 évet nézzük, ugyanakkora időszakot, mint Tarlósnál, akkor mondhatjuk azt, hogy kissé csökkent csak. No de Karácsonyról mást nem mondhatunk, csak azt, hogy a budapestiek életét nehezítő intézkedéseivel elüldözte vidékre a budapestieket. A belföldiek beköltözése a fővárosba négy év alatt 29 ezerrel kevesebb volt, mint a fővárosiak vidékre költözése. Korábban ilyen arányú csökkenés csak a rendszerváltás idején és a háború alatt volt.
A népességváltozás fő okai részletesen:
A változás egyrészt az un. természetes szaporodásból, azaz a születések és a halálozások számának különbözetéből áll, másrészt pedig a belföldi és a külföldi be- és kiköltözések különbözetei adják. A Demszky éra utolsó 9 évének, valamint a Tarlós érának és a Karácsony korszak 4 évének népmozgalomi folyamatait e posztbeli ábrán láthatjuk.
A 2002-2010 közti 61 ezres természetes fogyásból 55 ezer főt kompenzált a külföldi és a belföldi vándorlás, így kevesebb, mint 6 ezer fővel csökkent a népmozgalmi változások következtében fővárosunk lakossága. Ezek az évek voltak az uniós tagságunk első évei, a Medgyessy-Gyurcsány-Bajnai kormányok időszaka.
2011-2019 között közel tízezer fővel kevesebb 51 ezer fő volt a természetes fogyás, a belföldi vándorlás egyenlege 23 ezer fő, azaz kilencszer nagyobb mértékű, mint a korábbi 9 évben, s a külföldi bevándorlás is nőtt, az egyenlege már közel 57 ezer fő lett. A növekvő belföldi és külföldi bevándorlás okozta a város lakosságának növekedését.
2020-2023 időszak ugyan időben kevesebb, mint fele az előzőknek, de az arányok eltolódása már jól látható! A természetes fogyás arányaiban jóval több, mint a Demszky vagy a Tarlós érabeli volt. A külföldi bevándorlási egyenleg nagyobb, mint a korábbi időarányosa, amit a szomszédunkban dúló háború elől menekültek is növeltek.
Egyértelműen kijelenthető, hogy a város népességének csökkenését a belföldi vándorlás egyenlegének romlása okozza. Karácsony Gergely regnálása alatt olyan mértékben romlott az életminőség Budapesten, hogy jóval többen költöznek el vidékre a városból, mint ahányan beköltöznek onnan. Az elköltözők száma 2020 óta négy év alatt 323 ezer fő volt, amire korábban nem volt precedens.
Karácsony rosszabb városvezető még Demszkynél is sajnos!”
Ezt is ajánljuk a témában
A Fidesz-KDNP fővárosi frakcióvezetője hangsúlyozta, a jogalkotónak kötelessége megváltoztatnia a választókerületeket.