Kormányinfó: kiderültek a munkáshitel részletei
Gulyás Gergely elmondta, hogy a 17-25 év közöttiek lesznek jogosultak a munkáshitelre.
A héten került a parlament elé az a 2025-ös költségvetési tervezet, amiből kiderül: jelentősen bővülnek az egészségügyi ellátórendszer forrásai.
Nyitókép: GettyImages
Varga Mihály a héten nyújtotta be a parlament elé az új költségvetést, mely szerint egészen pontosan 3717 milliárd forint jut az egészségügyre, ami 330 milliárd forinttal több, mint amit az ágazat idén kapott. A Világgazdaság szakértői szerint azonban ez maximum szinten tartásra elég, sok minden másra nem.
A pénzügyminiszter arra emlékeztetett a beadványban, hogy az elmúlt 14 évben nagy növekedés történt az egészségügyben dolgozók bérezését tekintve, miközben az utolsó, baloldali kormány költségvetéséhez képest pláne hatalmas, egészen pontosan 2500 milliárdos ugrás tapasztalható.
Ezt is ajánljuk a témában
Gulyás Gergely elmondta, hogy a 17-25 év közöttiek lesznek jogosultak a munkáshitelre.
A Varga Mihály által benyújtott költségvetés egészségügyre szánt részét a PwC Magyarország cégtársa, Mezei Szabolcs úgy kommentálta: „a költségvetés tervezete makroszinten 3,4 százalékos GDP-növekedéssel számol, ez azért lényeges, mert ez az érték nagyobb, mint az elemzői konszenzus (2,5–3 százalék)”.
Ezen felül a szakértő azt is megjegyezte, hogy „tekintettel arra, hogy a növekedés mértéke hatással van a büdzsé bevételi és ezáltal kiadási oldalára is, a tényleges teljesülések függvényében kérdés, hogy az előirányzott keretszámok valóban elkölthetők lesznek-e az év során. Ha a költségvetés bevételi oldala nem a tervek szerint alakul, akkor kiadási oldali megszorításokra lehet szükség.”
Ezt is ajánljuk a témában
Három korszakot ölelnek fel a 2010 óta bemutatott gazdasági intézkedések.
Mezei Szabolcs azt is elmondta a magazinnak, hogy az egészségügyre fordított kiadások mértéke az összkiadásokban ugyanúgy közel 10 százalékot tesz ki a teljes költségvetésen belül. Így arányaiban nem változik az idei esztendőben előirányzotthoz képest, vagyis relatíve nincs emelkedés. Azt is megfigyelve azonban, hogy ebbe több évre szóló szerződések is bekerülnek, éves áremelési lehetőséget pedig nem biztos, hogy tartalmaznak, az egészségügyi büdzsé mégis jobb helyzetben van.
A szakértő végül azzal zárta a költségvetés elemzését, hogy mindettől függetlenül, mivel a teljes adósságkonszolidáció idén is elmaradt, jövőre az idei esztendőről áthozott adósságokat is finanszírozni kell ebből az összegből, aminek köszönhetően az eltervezett emelés csak a szinten tartásra elég, komolyabb fejlesztésre már nem. Persze a tervezésnek még nincs vége, és a parlamenti szakasz valódi kezdetével, a számok még változhatnak.