Miért jó Magyarországnak Donald Trump elnöksége? – gyorselemzés Orbán Balázzsal
Az amerikai elnökválasztás eredményéről a miniszterelnök politikai igazgatóját kérdeztük.
Az ATV műsorában elemzők beszélgettek a Trump-győzelemről és arról, hogy az amerikai elnökválasztás nyertese szinte rögtön a győzelme után Orbán Viktort hívta fel.
Nyitókép: CHRIS KLEPONIS / Consolidated News Photos / dpa Picture-Alliance, AFP
„Szerintem az egyik dolog, amit meg kell beszélni, hogy a közvéleménykutatók azok megint mennyire jól működtek. Nagyon szoros eredményt mondtak – egyáltalán nem lett szoros az eredmény”, élcelődött az ATV ÖT című műsorában Ceglédi Zoltán politikai elemző, az amerikai elnökválasztási eredmény kapcsán.
Hont András rátett egy lapáttal, szerinte akkor vesztettek a demokraták, mikor Beyoncé is beállt mögéjük, mert ez az, „amit nem értenek, Taylor Swifttől, Lady Gagán át Leonardo DiCaprioig, a milliomosokig, Bloomberg, Bill Gates… A teljes egykori politikai elit, akár demokrata, akár republikánus, a Bushoktól az Obamákig, a Clintonoktól a volt Trump-adminisztrációig – egy emberként sorakoztak fel Harris mellett.
Trumpnak meg pont ez kellett. Az elit versus a nép. És még mindig nem értik, hogy ez volt a mozgatórugója a Trump-kampánynak.”
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai elnökválasztás eredményéről a miniszterelnök politikai igazgatóját kérdeztük.
Nagy Attila Tibor politikai elemző Kamala Harrisről szólva úgy fogalmazott, „a kampányban, amikor interjúkat adott, hát beszélt, de szinte nem mondott semmit”.
Nem volt olyan érzésed, hogy sok gondolat van a fejében, hanem minthogyha vagy titkolja, hogy ő nagy tudású, vagy pedig tényleg nem nagy tudású.”
Trumpról Ceglédi azt is elmondta: „mostanra megtanulta Orbán Viktor nevét, megtanulta, hol van Magyarország”. Hozzátette, „én azt látom, hogy Trump nárcisztikus személyisége és önünnepeltetésre való igénye, az nagyon szépen fog találkozni Orbán Viktornak a karanténból való kitörésre vonatkozó igényeivel”. Végül azt is megjegyezte, hogy „kedd este még legalább két ember, Benjamin Netanjahu és Orbán Balázs karrierje is nagyon komoly boostot kapott.”
Arról, hogy Magyarországnak mit jelent mindez, Nagy Attila Tibor annyit mondott: „ennyit Orbán Viktor nemzetközi elszigeteltségéről”. Úgy fogalmazott, „hosszú évek óta lehet hallani, hogy Orbán elszigetelődött, de most már tényleg elszigetelődött a magyar miniszterelnök”. A politológus szerint „ehhez képest mégiscsak a világpolitika egyik legerősebb országának a jövendőbeli elnöke hívta fel telefonon, illetve vele beszélt”.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem várt sokáig az amerikai elnökválasztás nagy nyertese.
Nagy Attila Tibor fontosnak tartotta azt is, hogy „Orbán Viktor utalt arra nyáron, hogy ő nagyon vár plusz üzleti lehetőségeket egy majdani Trump-adminisztráció idején, egyfajta alternatívát vázolt a miniszterelnök az uniós tagsághoz képest júliusban”. Szerinte lehet, hogy „a Trump-féle gazdaság új üzleti lehetőségeket kínál”.
Ezt Ceglédi is megerősítette azzal, hogy egy új nagykövet teljesen más kapcsolatokat teremthet, más „jelentéseket” ad majd le, amiben David Pressman egyáltalán nem volt partner.
A teljes beszélgetés alább hallgatható és nézhető végig: