Mindenszentek, halottak napja – mit ünneplünk pontosan?
Mindenszentek ünnepének több mint ezeréves hagyománya van, a halottak napja csak évszázadokkal később került be a jeles napok közé.
A pszichológusprofesszor kijelentette, „a halloween szimbólumai az eredendő halálfélelem átkeretezésének eszközévé váltak”.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay
A Magyar Nemzet mindenszentek napja alkalmából megkereste Bagdy Emőke pszichológusprofesszort. A professor emerita a lapnak arra a kérdésére, hogy miért fontos, hogy megemlékezzünk elhunyt hozzátartozóinkról, azt válaszolta, „az emlékezés láthatatlan köldökzsinór, amely összeköt minket a jelen nem lévőkkel, a fontos személyekkel, és a jelenbe hozza a múltat számunkra.
Azt szokták mondani, hogy az hal meg, akire már nem emlékeznek.”
„A minket életben tartó, tápláló, nevelő, minket szerető személyekhez genetikai kötelékek, sőt pszichogenetikai összetartozási érzések kötnek. Ezáltal született meg a közös, tradicionális megemlékezés ünnepe. Ez az ünnep az életünkért történő hálaadás is, a lelkünkben tovább élő őseinkhez tartozás, valamint a tisztelet és a szeretet kifejezése” – jelentette ki Bagdy Emőke.
Ezt is ajánljuk a témában
Mindenszentek ünnepének több mint ezeréves hagyománya van, a halottak napja csak évszázadokkal később került be a jeles napok közé.
A szakembertől megkérdezték azt is, mit lehet tenni azért, hogy az ünnep valódi értelme, az elhunytakra való emlékezés megmaradjon, miközben egyre inkább begyűrűzik Magyarországra az angolszász gyökerekkel bíró halloween.
Bagdy Emőke leszögezte,
a halloween a szellemiségében messze áll az európai kultúra keresztény örökségétől.
A pogány kelta ünnep ír és skót átszövéssel jelent meg a kultúrában mint a mindenszentek előestéje, a halottakra és szellemekre emlékezés ünnepeként.”
-A klinikai szakpszichológus azzal folytatta, a halloween szimbólumai, a töklámpás és az ijesztően furcsa jelmezek azáltal tudtak teret nyerni, hogy az eredendő halálfélelem átkeretezésének, lelki veszélytelenítésének eszközévé váltak. „A jelmez mögé bújót nem éri el az őt kereső halál. Ez a játék olyan, mint amikor a kutyától félő kisgyermek lemegy kutyába otthon, és a családtagoknak kötelező félni, megijedni tőle. Ha ő a kutya, akkor nem érheti bántás”.
„Ha megértenénk a térhódítás okát, a halálfélelem rituális jelmezes játékos eltüntetésének kollektív kísérletét, akkor talán
nagyobb tisztelettel vennénk vissza a mi tradicionálisan szent keresztény ünnepünket,
és átengedhetnénk gyermekeinknek szórakozásként a töklámpás halloweent. Ez a megértésünkön, rajtunk múlik” – hangsúlyozta a professor emerita.
Ezt is ajánljuk a témában
Mindenszentek napján is Amerikának áldozunk? Nagy Ervin írása.