Újévi köszöntője volt az utolsó szög Magyar Péter politikai karrierjének koporsójába
Sokat akart a szarka, nem bírta a farka.
Újabb és újabb hangfelvételek érkeznek a Tisza Párt vezetőjéről, amelyek nemcsak a népszerűségét, hanem a hitelességét is alááshatják. Nem is beszélve arról, hogy amíg magyarázkodik, bajosan tud tematizálni.
Nyitókép: AFP/NurPhoto/Szentgallay Bálint
Az ellenzéki holdudvar Orbán Viktor és a Fidesz esélyes kihívójaként kezeli Magyar Pétert és a Tisza Pártot, ám a közvélemény többsége nem tartja szimpatikusnak. A Nézőpont Intézet hétvégi adatsorában az áll, hogy a magyarok 55 százaléka érez így, sőt
a relatív többség szerint Magyar Péternek vissza kellene vonulnia a közélettől.
A megkérdezettek 15 százaléka adott jó, 10 százaléka jeles érdemjegyet, azaz csupán 25 százalék találta inkább szimpatikusnak az ellenzéki térfél eddigi szervezeteit visszaszorító párt vezetőjét. A Nézőpont megjegyzi, hogy nem feltétlenül szükséges magas szimpátiaindex a sikeres politikai szerepléshez, ezért arról is kérdezték a válaszadókat, az utóbbi időben nyilvánosságra kerülő hangfelvételek nyomán változott-e a véleményük. Csaknem minden ötödik válaszadó számolt be romlásról, 72 százalék azt állította, nem változott a véleménye Magyar Péterről.
Először megkérték a felnőtt magyar társadalmat reprezentáló mintán megkérdezett embereket, mai tudásukkal értékeljék, helyes-e, hogy Magyar Péter felvette európai parlamenti mandátumát. Emlékezetes: a pártelnök a júniusi választást megelőző kampányban azt ígérte, nem tesz ilyet, mert szerinte az EP-képviselőség csupán egy jól fizető kamuállás, végül a Facebook-oldalán indított szavazás nyomán mégis élt a lehetőséggel. A Nézőpont közlése szerint a hangfelvételes botrányok ismeretében a magyarok 47 százaléka mondta azt, hogy az EP-mandátum felvétele nem volt helyes, és 39 százalék véli úgy, hogy helyes volt. A Tisza-szavazók 85 százaléka helyesnek tartja Magyar Péter döntését.
Arra is megkérték a válaszadókat, a hangfelvételek ismeretében mondjanak véleményt a pártelnök közéleti szereplésének folytatásáról. A kérdés elején rögzítették, hogy a „kiszivárgott hangfelvételen elhangzottak miatt egyesek szerint Magyar Péternek vissza kellene vonulnia a közélettől, mások szerint a visszavonulást semmi nem indokolja”. 45 százalék támogatná a pártvezető visszavonulását, 43 százalék a politikai tevékenység folytatását.
Mindebből az olvasható ki, hogy a 2022 áprilisában leszerepelő ellenzéki összefogásban totálisan csalódó, ám kormányváltást óhajtó szavazópolgárok jó része annak ellenére voksolna ma a Tisza Pártra, hogy az első emberét nem kedveli.
A Nézőpont Intézet szerint – szemben például a Medián vagy a 21 Kutatóközpont számaival – a Fidesz–KDNP továbbra is biztosan vezeti a pártok népszerűségi rangsorát. A kormánypárti politikusok is rendre arról számolnak be, hogy nem aggódnak különösebben Magyar Péter mozgalmának előretörése miatt.
A politikai szerepvállalásra vonatkozó felvetést még februári „dobbantása” után is kinevető pártelnöktől eddig sem álltak távol a botrányok, ám az előző hetekben kiszivárgó, alighanem egykori barátnője, Vogel Evelin által készített hangfelvételek minden korábbinál részletesebb bepillantást engedtek az EP-képviselő személyiségébe. A közéleti karrierjét a felesége titokban rögzített szavaival berobbantó Magyar kapcsán nyomozás is indult, mivel a gyanú szerint elvette és a Dunába dobta egy férfi telefonját, miután fiatal lányokkal partizott egy belvárosi szórakozóhelyen.
A Vogel-féle hangfelvételek közül elsőként a saját támogatóit ekéző anyagot ismerhettük meg, amelyben Magyar vélhetőleg a nyáron a Hősök terén tartott rendezvény után panaszkodott a kedvesének, milyen büdösek a szimpatizánsai, különösen a szájuk. Aztán EP-frakciójának kasztinggal kiválasztott tagjait szimplán agyhalottnak nevezte, és az egyiküket Soros-ügynöknek tartja. A kifakadás oka az volt, hogy az európai parlamenti politikustársak közül néhányan engedély nélkül nyilatkoztak a sajtónak.
Később az érintettek, például a Telexnek nyilatkozó Tarr Zoltán lényegében elismerte a többi kiszivárgott felvétellel együtt szintén manipuláltnak kikiáltott részletről, hogy valós a tartalma. Korábban ugyanis Magyar úgy próbált a botrány elébe vágni, hogy egyebek mellett azt állította, a kormány egy egymilliárd forintos speciális eszköz hadrendbe állításával, mesterséges intelligenciát alkalmazva hamisított róla készült felvételeket. Tarr így fogalmazott: „Ismertük ezeket a gondolatokat, Péter egy koherens ember, nem az van, hogy ő titkon mondogat dolgokat, és akkor egyébként meg teljesen mást mond felénk.” Magyar Péter egy interjúban aztán elismerte, használta az agyhalott kifejezést, ami az ő szótárában azt jelenti, hogy hülye.
Az EP-frakció mindenesetre nyilvánosan nem kérte ki magának az elhangzottakat, ahogy zömmel a később a k*rva anyjukba elküldött újságírók sem. Pedig a 444-et és az ATV-t még nevesítette is, a médiamunkásokra a köcsögök kifejezést használta, és az egyik felvétel tanúsága szerint még azt a mondatot is elejtette, hogy bedobja őket a Dunába.
A kormányinfón rendszeresen kérdező Breuer Péter nem hagyta szó nélkül a történteket. Mint fogalmazott, mindez „olyannyira felháborító, hogy egyszerűen nem is értem, hogy lehetnek egy ilyen mondat után valakinek követői”. Breuer azt is hozzátette, „felháborító, hogy az én kollégáimat, akiknek gyerekei vannak, akik hisznek ebben az országban, bárki is ilyen iszonyú történelmi múltra próbálja emlékeztetni. Több ősömet is bedobták a Dunába, ez még viccnek is rossz”.
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége lapzártánkig nem reagált megkeresésünkre.
Következtek a nők. A múlt pénteken szerkesztőségünkhöz is eljuttatott hangfelvételen Magyar Péter arról értekezik, nem akarta azzal tölteni a nyarát, hogy „most valami nőt vadászok, nyilván az én helyzetemben, én ugye azt mondom, hogy bárkit megkaphatok, és valóban úgy van, hogy ha egy szórakozóhelyre elmegyek, vagy elmentem – tegnapelőtt is elmentünk bulizni –, bárkit megkaphattam volna”.
Hal Melinda klinikai szakpszichológus, a Mathias Corvinus Collegium Tanuláskutató Intézetének vezető kutatója hangsúlyozza, a kötődésen alapuló kapcsolatoknak éppen az a lényegük, hogy fontos a másik, akit nem tárgyként kezel az ember. „Engedjék meg, hogy reakció helyett csak felhívjam a figyelmet a vadászatra és a »valami nőt« kifejezésekre – fogalmazott Hal Melinda. – Általában eszembe jut a beképzeltség egy-egy ilyen megnyilvánulásról, ehhez nem kell szakembernek lennem. Nőként a tapasztalatom az, hogy az ehhez hasonló megnyilvánulások inkább önigazolásként funkcionálnak. Súlyos állítások, melyek éppen olyan túlzók, mint a messiásszerep elvállalása.”
A klinikai szakpszichológus elmondása szerint szakítás során egyébként sok minden elhangzik az emberek között, nemritkán bántják egymást, akár verbálisan sértő kifejezéseket használnak a frusztráltság, a düh és a veszteség miatt. „A megtépázott önértékelés, illetve a sérülés helyreállítására szolgál az önigazolás keresése a széthulló kapcsolatoknál. Akikben van tartás, önkontroll, azok általában képesek nem kihangosítani a gondolataikat. Kevéssé fejezik ki a másiknak, mekkorát veszít a szakítás által. Abuzív, mérgező kapcsolatok esetében azonban sokszor inkább a fellélegzés következik be még a legszomorúbb elhagyott fél esetében is” – mondja Hal Melinda.
Ez tehát az emberi vetület, ám fontos az esetleges politikai következmény is. Az épp országjáráson lévő Magyar Péter tematizációs képességét mindenképp gyengítik a történtek, ahogy az sem jött jól neki, hogy egy általa meglátogatott gyermekvédelmi intézetben megfenyegetett egy vezetőt – ahogy arról ugyancsak egy kiszivárgott felvétel nyomán értesülhettünk.
Az elemző szerint ez kevés lesz
Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője lapunknak azt mondja, minden hibája és rossz lépése mellett Magyar Péternek
„azért is fontos a folyamatos kampányolás, hogy elterelje a figyelmet vállalhatatlan viselkedéséről”,
illetve mert a 2026-os választás felé közeledve állandó kampány zajlik.
„Magyar törzsszavazói – nagyjából a választási részvételüket biztosra mondók harmada – aligha szakítanak vele a felvételek miatt, a körükben működhet a teflonhatás. Ennyi szavazója azonban Márki-Zay Péternek is volt, s tudható: ennyi szavazóval a Fidesz ellen nem nyerhető választás” – mutat rá az elemző. Hozzáteszi: „a következő másfél évben még sokszor hallható mondatok dönthetnek arról, hogy a választók bíznak-e Magyar Péterben, egyelőre ugyanis nem látszik olyan kezdeményezés a Tisza Párttól, amely feledtetni tudná a pártelnök számára kellemetlen botrányt.”
Azt is hangsúlyozza, hogy a „több puskapor” csak az egyik szempont, a hitelesség, a közösségépítés és a kormányzóképesség legalább ennyire fontos. Ráadásul az utóbbi időben a Tisza vezetőjének jellemzően védekeznie kell, ráadásul korábban a közmédia elleni tüntetése sem volt sikeres, emiatt nagy szüksége van a további kampányolásra.
Mindezt tetézi a több mint egyórás felvétel, amelynek kivágott részlete kapcsán Magyar a volt kedvesét vádolja zsarolással. A Vogel Evelin és a Tisza Párthoz csatlakozó Hanzel Henrik vállalkozó beszélgetését tartalmazó teljes hanganyag viszont ezt nem igazolta egyértelműen. Arra azonban utal a felvétel, hogy a párt belső viszonyai és pénzügyei zavarosak, így könnyen lehet, hogy ezen a téren is számíthatunk botrányokra, amik ugyancsak hatással lesznek a Tisza megítélésére. A finanszírozási háttér egyelőre legalábbis ködös.