Alkotmánybíró tette világossá, miért nem hasonlítható össze az 1956-os forradalom az orosz-ukrán háborúval

2024. november 04. 19:43

Horváth Attila alkotmánybíró, jogtörténész tette világossá, vonható-e párhuzam az 1956-os magyarországi forradalmi események és a jelenleg dúló orosz-ukrán háború között.

2024. november 04. 19:43
Horváth Attila alkotmánybíró

Nyitókép: Magyar Nemzet/Teknős Miklós

A rendszer mindent átszövő hazugsága – Horváth Attila alkotmánybíró szerint ez volt a legfőbb mozgatórugó, ami miatt 1956-ban fegyvert fogott a magyarság. A jogtörténész a Magyar Nemzetnek adott interjúban kifejtette, hogy a forradalom miként illeszkedik a magyar történeti alkotmány vívmányai közé, egyúttal elmondta, szerinte vonható-e párhuzam az akkori magyarországi események és a jelenleg dúló orosz–ukrán háború között. 

November 4-én, 68 évvel ezelőtt ezen a napon kezdett invázióba a szovjet hadsereg a magyarországi forradalom leverésére. Horváth Attila szerint a dátum nem véletlen, fontos szempont volt, hogy nem akadt nemzetközi akadály a forradalom leverése előtt: 

az Eisenhower elnök által irányított Egyesült Államok eddigre már világosan a Szovjetunió értésére adta, hogy nem avatkozik be, Kelet-Közép-Európát Moszkva érdekszférájának tekinti. 

De talán ennél is fontosabb volt, hogy november 4-én indult volna újra az élet Magyarországon, ezen a napon kezdték volna meg a működésüket a gyárak, állt volna talpra a közlekedés. Akkor pedig sokkal kínosabb lett volna az intervenció, ha egy működő országot kellett volna lerohanni. S itt ragadható meg az a pont, amely a leginkább dühítette a kommunistákat. 

Az alkotmánybíró arra is felhívta a figyelmet, hogy a kommunistákat leginkább az idegesítette, hogy a magyar társadalom nem parancsra, nem a terrortól félve, hanem önszántából és önmagáért kezdett volna dolgozni. A nemzet hirtelen szabad viszonyok között találta magát, és szabadságával tudott is mit kezdeni, a saját előnyére fordította azt. A jogtörténész arra is felhívta a figyelmet, hogy

a mindent átszövő hazugság késztette a nemzetet megmozdulásra. Leginkább olyan pontokat látok, amelyek inkább a különbözőségekre mutatnak rá az 1956-os forradalom és a most is zajló orosz-ukrán háború között.

Magyarországon a civilek fogtak fegyvert egy megszállt államban azért, hogy kivívják szabadságukat, küzdelmüket pedig a Nyugat semmilyen módon sem támogatta. Nem érkezett ide fegyver, és a forradalom vérbe fojtása miatt nem vezették be nemzetközi szank­ciók sokaságát sem a Szovjetunió ellen. Ehhez képest ma két szuverén állam vív háborút, a megtámadott országot számos módon támogatja a Nyugat, miközben a támadót még több intézkedéssel próbálja nehéz helyzetbe hozni. 

Mindezzel persze nem azt mondom, hogy 1956 ne tartogatna tanulságot a jelen számára, 

de az üzenetet, azt hiszem, egészen másutt kell keresni – emelte ki Horváth Attila.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 88 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Vladiszláb
2024. november 05. 06:58
A pesti srácok az elvett szabadságukért fogtak fegyvert, a nácik pedig az elveszni látszó amerikai befektetésekért. Más indíték.
néhai Ch.Pilot
2024. november 04. 23:33
Minek ezt bonyolítani? Röviden és tömören: '56-ban a Szovejutnió által megszállt Magyarország fogott fegyvert szabadsága kiharcolására. 2022-ben a szabad és független* Ukrajna addig provokálta Oroszországot a NATO-ba való belépési szándékával, és a területén élő orosz kisebbség elnyomásával, míg Oroszország megtámadta. A kettő között tehát csak különbségek vannak, hasonlóságok nem. Aki a kettő között bármiféle párhuzamot von - pláne ennek alapján próbálja meg Magyarországot kioktatni és bevonni a háborúba -, az meggyalázza '56 emlékét. * Valójában Ukrajna csak papíron volt szabad és független ekkor, hiszen 2014 óta USA befolyás alatt állt, az USA érdekeiért "vállalta" és "vállalja" azóta is ezt az "öngenocídumot".
Kovács Ubul
2024. november 04. 21:40
Hogy érkezett volna fegyver? A semleges Ausztrián vagy a kommunista szomszédokon keresztül??
mysstes
2024. november 04. 21:23
most ezt a szerencsétlen somkutit is kirúgták. miért is? mert azt merte mondani, hogy bolond az, aki a túlerőt felismerve, nem teszi le a fegyvert. nos, vannak, akik nem, hiszen ismerjük maszada védőinek sorsát. ugyanakkor mi 49ben és 56ban is letettük a fegyvert, amikor a túlerőt észleltük, és inkább a túlélsre/kibekkelésre játszottunk. bűn ez? aligha. azon csodálkozom, hogy somkutit is beleértve, miért nincs e hazában olyan ember, aki ezt a néhány gondolatot, amit itt kifejtettem, előadná - és megvédené ezt az álláspontot? miért védhetetlen ez az álláspont? ezek a tények, a mi magyar történelmünk tényei! hát még a tények felismeréséig se jutunk el? ehelyett még az úgynevezett "jobboldal" is elsomfordál, fülétfarkát behúzva. somkuti meg miért nem védi meg magát? hülye itt mindenki? hisz igazat mondott, bassza meg!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!