A szegényeknek is lakniuk kell valahol

2024. november 19. 08:40

Svájcban a lakosságnak 57, Németországban 53, Szlovéniában 23, Csehországban 22 százaléka lakik bérlakásban, nálunk 9,9.

2024. november 19. 08:40
null
Niedermüller Péter
Niedermüller Péter
Népszava

Fotó: MTI/Mohai Balázs.

„Az Orbán-kormány 2010 óta következetesen olyan lakhatási és társadalompolitikát folytat, amelyik nem a mindenki számára elérhető, megfizethető lakhatást, hanem kizárólag a tehetősebb rétegek saját lakásvásárlását támogatta és támogatja a mai napig. Persze önmagában az, hogy valaki megengedheti magának saját tulajdonú lakás vásárlását, nem ördögtől való. Az egyre súlyosodó lakhatási válság oka sokkal inkább az, hogy a kormány lakhatási politikája mintegy felmenti az államot azon kötelessége alól, hogy alternatív lakhatási lehetőségeket teremtsen azok számára, akik nem tudnak, vagy nem akarnak saját tulajdonú lakáshoz jutni.

Az európai országokban több évtizedes, jól bevált hagyománya van a bérlakások építésének, és biztosítják ehhez a szükséges állami, illetve befektetői forrásokat. Míg Svájcban a lakosságnak mintegy 57, Németországban 53, a környező országok közül Szlovéniában 23, Csehországban 22 százaléka – hogy csak néhány kiragadott példát említsek – lakik bérlakásban, addig ez a szám Magyarországon 9,9 százalék. A „családbarát” magyar kormány ezen a területen az utóbbi 15 évben semmit nem tett, és ezzel több millió polgár lakhatását nehezítette meg, több százezer családot hagyott magára.

Mindez persze nem véletlen. A kormány lakhatási politikája szerves összhangban áll általános társadalompolitikájával, amely csupán a társadalom középosztálytól felfelé lévő rétegeit, csoportjait tekinti alanyának, a többiekkel csak részben vagy egyáltalán nem foglalkozik.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pesti051
2024. november 19. 11:18
Nyugaton sem az állam az, aki jellemzően bérlakást épít. Nem kevés német ismerőseim közül akik bérlakásban laktak, egyiket sem a német állam építette, hanem magánvállalkozók, a bérlet után beszedhető haszon miatt. Az meg egy helyes állami törekvés, hogy TULAJDONA legyen a polgárnak. Ez is köti a hazához, a bérlés azoknak jó akiknek a "máma itt, holnap ott" életformájuk van. Az, meg, hogy megfizethetetlenek a lakásárak az baromság. Amikor mi kezdtünk, a lakásunk ára cca. 200 havi fizetésem volt, ma nézem hasonló minőségű, fekvésű lakások árait, és ismerve a fiatal jövedelmét, ez már inkább csak 150-130 hónap. Szóval a szocializmushoz képest nem nőttek, inkább csökkentek a lakásárak.
Giszdúr
2024. november 19. 11:09
"több millió polgár lakhatását nehezítette meg" Jó, hogy nem több milliárd. Ne vicceljünk. A most felnőtté váló generáció eleve alacsonyabb létszámú, az elmúlt évtizedek válásai miatt pedig az se ritka, hogy a 4 nagyszülő 3-4 ingatlant örökít tovább. Vidéki, szegény régiókban pedig a CSOK kifejezetten segítség. Egy faluban a bérlakás nem is lenne opció. Persze, ha valaki a VII. kerületben szeretne szép lakást venni huszonévesen, egyedül (házasságot még nem kötve), az nem fog menni zsebből. De ez biztosan nem milliók valósága.
Unknown
2024. november 19. 11:05
A bitcoinbányákban nem tudnak lakni?
nnjohn
2024. november 19. 10:59
Niedermüller !!!! Visszafizetted mar a berlini egyetemen kikuncsorgott kölcsönöket ???? Vagy azóta is lapítva sunnyogsz ???
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!