A brazilok elképesztő tombolása, pusztítása Budapesten

2024. november 18. 15:17

Nem ritka, hogy a különböző bandák összeverődve komoly tombolással hívják fel magukra a figyelmet, de vasárnap este nem mindennapi zúzást láthatott a kialakuló tömeg.

2024. november 18. 15:17
Cristo Redentor in Rio remains closed
Böjtös Gábor
Böjtös Gábor

Nyitókép: Fernando Souza/picture alliance, Getty Images

Sepultura
Sepultura búcsúkoncert (2024)

Törzsi ütemek. Brutális zúzás. Egyszerre 10-en verik a tamtamot, mintha csak az esőt akarnák megidézni. De végül csak a death/thrash metal brazil és nemzetközi színterének zenei világát idézték meg, mely olyan legendás bandák által született, mint a Slayer vagy a Celtic Frost. És a 40 éve, Brazília legdélebbi részén, Belo Horizontéban született zenekarnak a nosztalgikus felhozatallal még a legnagyobbak árnyékában sincs miért szégyenkeznie.

Meghalt a király, éljen a király!    

Már az Arch Enemy, In Flames koncertet bemutató cikknél is megírtam, hogy ha metal kell, akkor metalt hozok, amire úgy tűnt, szükség van, mikor alig néhány hónap alatt vált a rendszeres kultúra-rovat olvasók számára szállóigévé a „de a Slayer azért jobb”. A Slayer pedig 2019-ben elbúcsúzott a világtól és Magyarországtól (a saját szememmel láttam, fülemmel hallottam), így olybá tűnt, hogy a királyról már csak múlt időben lehet beszélni. Ehhez képest, 40 év után most a Sepultura búcsúzott el,

a Slayer pedig idén már főnixmadárként támadt fel hamvaiból, hogy legalább néhány koncert erejéig ismét dübörögjön a Raining Blood.    

Ezt is ajánljuk a témában

De visszatérve a brazilokra: a Sepultura a 2020-as Quadra album után most búcsúztatja az elmúlt évtizedeket, és a turné november 17-én Budapestre ért el, ahol több zenekarral együtt zúzták le a Barba Negra klubot. Aki pedig nem bírta kivárni, hogy vajon milyen dalokkal készült a banda, az jó előre tisztában lehetett vele, hogy ez a koncert a nosztalgiáról és a klasszikusokról szól.

Előételnek egy kis floridai halálmetál?

Egy csomó mindent írhatnék az esti koncertről, a metalcore Jesus Piece-ről és a női énekeses Jinjer zenekarról, amelynek zenéje talán inkább a fiatalabbakat célozta meg és azokat, akik soha nem hallottak Messhugah-t. De őszintén, egyik sem fogott vagy mozgatott meg annyira, hogy bárki idejét raboljam vele. Jók voltak a maguk műfajában, biztosan megvan a rajongói bázisuk is, de előbbi nekem sótlan volt, utóbbi pedig meglehetősen elütött attól a zenei világtól, ami miatt mentem.

Mert a Sepultura ereje pont a nyers és elemi energiában rejlik, ami a korai albumokon volt jelen, és amit egy banda hozott még hiba nélkül a koncerten.  

Mégpedig a floridai Obituary, amelynek soha nem voltam nagy rajongója, noha természetesen az 1994-es Don’t Care-rel és a World Demise albummal én is felfigyeltem rájuk akkoriban – csak valahogy nem alakult ki közöttünk az a bizonyos rezgés-zizegés. Akkor. Most ugyanis a szintén 40 éves (bár közben egy időre feloszlott) zenekar olyan feszes riffekkel és energiával tarolt, hogy azt nem lehetett mozgás vagy headbangelés nélkül megállni.

Sepultura búcsúkoncert (2024)

Emiatt mint meglepetés, egyértelműen az Obituary volt az est fénypontja még úgy is, hogy lényegében csak előzenekarként voltak jelen. A hangzás bitang erős volt, nagyon jól szólt minden hangszer, sőt a főhörgő John Tardy hangja is kimondottan erőteljesen uralta a főleg leállós, középtempós riffelgetést, ami gond nélkül leszakította az ember fejét. Mindehhez kellően változatos felhozatalt sikerült biztosítani, így például egy Slowly We Rot is belefért az ős-rajongók kedvéért.

Sepultura – búcsú 40 év után

Valahol keserű szimbolikája van annak, mikor egy zenész a saját fiának szívdobogását adja egy album nyitányának, hogy aztán évekkel később évtizedekre vonja ki magát a zenekar életéből, mely végül a búcsút is nélküle nyomja le. Márpedig előbb Max Cavalera, majd testvére, Igor is elvált a kultikus Sepultura formációtól, hiába ők alapították, vagy éppen adták a csapat nevét.

Mindez azonban lényegében senkit nem érdekelt, ahogy felcsendült a Refuse/Resist, a Territory vagy a Slave New World, amik testvérek között is több mint 30 éves dalok.

Ezt is ajánljuk a témában

Erős kezdés egy búcsúkoncerthez, pláne úgy, ha ehhez hozzávesszük, hogy kifejezetten háttérbe szorult a poszt-Cavalera éra. Így főleg a Sepultura korábbi időszakából kerültek elő az olyan közismert nóták, mint az Arise, az Inner Self, a Troops of Doom, az Escape to the Void – vagy személyes kedvencem, a szerintem Slayer-i magasságokig érő Dead Embryonic Cells,

ami már önmagában megért volna egy koncertet, nemhogy a többi klasszikussal, amiken láthatóan a közönség is megőrült, hiszen egyértelműen ezek miatt jött el a tömeg nagyobb része.

És ugyan az is ismét nyilvánvalóvá vált számomra, hogy Max távozását követően miért nem hallgattam túl sok Sepultura-albumot, a megmaradt formáció így is kitett magáért. Derrick hangja szerintem meg sem közelíti az alapítóét, sőt az ős death-thrash vonalon kimondottan el is vérzett, ettől függetlenül a frontember 50 felett is beleadott apait-anyait, ahogy a 60 felé közeledő Andreas Kisser és Paulo Jr. is. Én pedig ismét 20 éves lehettem, ahogy újra hallhattam a legjobb albumok (Beneath the Remains, Arise) albumok dalait.

Az est fémpontja

Mindent összevetve sajnálhatja, aki nem volt jelen egy korszak méltó lezárásán, és ugyan számomra az estet abszolút elvitte az Obituary, a megmaradt tagok szépen búcsúztatták a Sepultura 40 évét is. Kiváló setlist, itt-ott kicsit kásásabb hangzás, de lényegében remek színpadi jelenlét és egyfajta izgalmas best of jellemezte a visszavonuló banda leköszönését, amire a többség örömmel fog visszaemlékezni – pláne, hogy a 10 fős dobolással valóban emlékezetes élményt sikerült szolgáltatni.

Aki pedig Maxékre kíváncsi, az a régi albumok mellett természetesen a Cavalera zenekarral élheti át újra a nyolcvanas évek brazil metal életének varázsát. 

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tompika-2
2024. november 18. 16:43
Hogy miért nem boldogítja a jó édes szüléjét az ilyen kattintásvadász köcsög!?
trokadero
2024. november 18. 16:37
A címet olvasva,azt hittem a "mi " borsodi braziljaink tevékenykedtek.
2024. november 18. 15:51 Szerkesztve
Jó a cím. Apropó, a magyar államrend megdöntésére készülő 13 -16 éves holland vagy milyen kisgyerekekkel, akik vizipisztolyokkal akarták lelőni Orbán Viktort, azokkal mi a helyzet? Nagy róla a kussolás.
troppauer-humer
2024. november 18. 15:41
Micsoda cím ez megint!!! :-(
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!