Elveszett szavazatok: több esetben a munkáltató akadályozta meg, hogy szavazhasson a munkavállaló június 9-én
A munka törvénykönyvének módosítását kéri a Munkástanácsok Országos Szövetsége.
Egyszerűbben szavazhatnak a magyarországi választásokon a jövőben azok a munkavállalók, akiknek a voksolás napján a beosztásuk szerint munkát kell végezniük. A törvénymódosítások szerint az érintett alkalmazottak díjazás mellett munkaidőben is leadhatják szavazatukat. A szavazatszámláló bizottságok tagjai is mentesülhetnek a munkavégzés alól.
Nyitókép: MTI/Krizsán Csaba
Módosítaná a kormány a munka törvénykönyvét annak érdekében, hogy azok a választópolgárok is gond nélkül részt tudjanak venni a jövőben az országgyűlési, az európai parlamenti és az önkormányzati, helyi választásokon, akik a szavazás napján – a szavazókörök nyitvatartási idejében – dolgoznak.
Módosulhat a választási eljárásról szóló törvény is, amely a jövőben előírja, hogy a helyi választási- és a szavazatszámláló bizottság tagja a választás napján és az azt követő napon is mentesülhessen a munkavégzés alól.
Ahogy arról a Mandiner a június 9-ei önkormányzati és európai parlamenti választásokat követően beszámolt, a Munkástanácsok Országos Szövetsége kezdeményezte a kormánynál a meglévő jogszabályok pontosítását, kiegészítését, mivel több munkavállaló jelezte, hogy nem, vagy csak nehezen tudott részt venni a voksoláson.
Ezt is ajánljuk a témában
A munka törvénykönyvének módosítását kéri a Munkástanácsok Országos Szövetsége.
Több olyan esetről is érkezett a szakszervezeti szövetséghez visszajelzés, hogy a munkavállaló döntéskényszerbe került: vagy elmegy szavazni és a voksolás idejére nem kap fizetést, vagy a teljes napi munkabéréért cserébe lemond választójogáról. Igazolást pedig a választásokon történő megjelenésről nem kérhetnek az érintettek.
A törvénymódosításokra azért van szükség, mert jelenleg nincs olyan tételes szabályozás, amely megfelelő módon garantálná, hogy a voksolás napjára beosztott dolgozók munkaidejükben el tudjanak menni szavazni – hívta fel a Mandiner figyelmét a június 9-ei választások tapasztalatai alapján korábban a Munkástanácsok Országos Szövetsége.
Szabó Imre Szilárd ügyvéd, a Munkástanácsok ügyvezető alelnöke kérdésünkre kedvezőnek nevezte, hogy a kormány gondoskodik javaslataik alapján a törvények módosításáról. Kiemelte:
A munka törvénykönyvének tervezett módosításával azok, akik a szavazás napján munkaidőbeosztásuk alapján dolgoznak, a választáson való részvételük elősegítése érdekében legfeljebb 2 óra időtartamra mentesülnek a munkavégzési kötelezettség alól, amennyiben a választások napjára beosztott rendes vagy elrendelt rendkívüli munkaidő meghaladja a 8 órát. Az érintettek erre a 2 órára távolléti díjban részesülnének.
A távolléti díj az általános szabály szerint az esedékessége időpontjában érvényes alapbér, pótlékátalány, valamint az esedékesség időpontját megelőző utolsó hat hónapra kifizetett teljesítménybér és bérpótlék figyelembevételével megállapított összeg.
A munka törvénykönyve mellett a választási eljárásról szóló törvény is változik.
Az ügyvezető alelnök ezzel kapcsolatban kifejtette, „szintén a Munkástanácsok javaslata alapján a szavazatszámláló bizottság tagjai is mentesülnek a munkavégzési kötelezettség alól a voksolás napján és az azt követő napon. A vonatkozó jogszabály jelenleg nem rendelkezik arról az esetről, ha a munkavállaló a szavazás napjára be lenne osztva, pedig az általános munkarendtől eltérően foglalkoztatott munkavállalók vasárnapra is beoszthatók rendes és rendkívüli munkaidőben is” – tette hozzá Szabó Imre Szilárd.
Az egyes munkajogi és ahhoz kapcsolódó tárgyú törvények módosításáról szóló törvény – amely a választások napjára érvényes új szabályok mellett egyéb kisebb módosításokat is tartalmaz – már jövő januártól hatályba léphet, az NGM a szöveget társadalmi egyeztetésre bocsátotta.
Ezt is ajánljuk a témában
Nagy Márton legújabb javaslata kiverte a biztosítékot a vállalkozásoknál, de nem utasítják el.