„A jóllét és a megelégedettség érzése nem jön magától, meg kell keresni” – pszichiáter a Mandinernek

2024. október 20. 22:35

Valóban sírva vigadó nép a magyar? Miként maradhatunk a felszínen a multikrízis időszakában? Mit tehetünk a hétköznapokban annak érdekében, hogy mentálisan is jól legyünk? Szakértőt kérdeztünk!

2024. október 20. 22:35
Krupincza Mariann
Krupincza Mariann

Nyitó- és belső kép illusztráció. Fotó: Pixabay

A Lelki Egészség Világszövetsége kezdeményezésére 1992 óta emlékeznek minden évben október 10-én világszerte rendezvényekkel és előadásokkal hívják fel a figyelmet a lelki egészség fontosságára. Valóban sírva vigadó nép a magyar? Miként maradhatunk a felszínen a multikrízis időszakában? Illetve mit tehetünk a hétköznapokban annak érdekében, hogy ne csak fizikálisan, hanem mentálisan is jól legyünk? Többek között erről kérdeztük Makkos Zoltán pszichiátert.

***

A társadalmat a koronavírus-járvány alatt bevezetett korlátozó intézkedések nagyon megviselték. Számos mentális probléma abból származott, hogy ez idő alatt nem tudták a kapcsolataikat ápolni az emberek. A fekvő beteg ellátás és az akut ellátás, a mentőszolgálat folyamatosan működött. Ugyanakkor a járóbeteg ellátás és a gondozás az az előírt szabályok mentén történt. „Azt tapasztaltuk országszerte, miután a járvány lement, nagyon megnövekedett a páciensek száma. Számos beteg jelezte, hogy már hamarabb szeretett volna jelentkezni, még mielőtt akuttá vált a problémája, azonban erre nem volt lehetősége” – idézte fel a korlátozások idejét a pszichiáter, amelynek lenyomatát még napjainkban is érezni időnként.

Arra a kérdésünkre, hogy mikor érdemes segítő szakemberhez fordulni, Makkos Zoltán azt válaszolta, 

fontos, hogy ismerjük annyira saját magunkat, hogy tudjuk, mi az a probléma, élethelyzet, amivel még meg tudunk birkózni, és mi az, amivel nem. 

„A krízis legfőbb ismérve, hogy az adott pillanatban megoldhatatlannak tűnik a kliensnek. Az, hogy mely szakemberhez – pszichológushoz vagy pszichiáterhez – forduljunk, az attól függ, hogy az adott krízis milyen mértékben határozza meg a mindennapjainkat. Ha oly annyira, hogy az már befolyásolja a környezetünkkel való kapcsolatunkat is, akkor pszichiátert érdemes felkeresni. Ha időzőjelesen kisebb mértékben változik meg a krízis hatására valaki viselkedése, akkor pedig pszichológushoz érdemes fordulnia. Ugyanakkor ha valaki idegenkedik attól, hogy személyesen kérjen tanácsot, akkor telefonon is kérhet segítséget. A lelki elsősegély szolgálat képzett és felkészült munkatársai állnak bárki rendelkezésére” – ismertette.

Ezt is ajánljuk a témában

Visszaesett a befejezett öngyilkosságok száma, de van még mit tenni a prevenció területén

Felvetettük, hogy a magyarok sokszor megkapják, hogy borúlátók, és még mindig keringenek olyan statisztikák, melyek szerint idehaza magas a depressziósok aránya, és részben ebből fakadóan sok a befejezett öngyilkosság is. A szakember erre azt felelte, hogy a depressziósok száma idehaza nagyjából megegyezik azzal az aránnyal, amit a fejlett világ más országaiban is leírnak. Elhangzott, hogy az elmúlt évek tapasztalata azt mutatja, hogy 

az említett régióban minden nyolcadik személy küzd élete során depresszióval. 

Makkos Zoltán a befejezett öngyilkosságok statisztikája kapcsán pedig emlékeztetett, hogy Magyarországon a „csúcs” a ’80-as évek közepén volt, de a Covid előtti időszakra a korábbi 43-as szintről 17-es szintre csökkent ez az arány, amely jelentős csökkenésnek számít európai világviszonylatban is. „Ehhez az eredményhez az is hozzájárult, hogy 

a fiatalabb korosztály tagjai a mentális szinten is egészségtudatosabbak. 

Illetve mutatja ez a szám azt is, hogy a lelki elsősegély szolgálatok is jól dolgoznak, hatékonyan tudják kezelni telefonon keresztül is a mentális krízis helyzeteket is. De jócskán van még mit tenni ezen a területen”

Ezt is ajánljuk a témában

Itt kiemelte, hogy a kamaszokra és a fiatalabb generáció tagjaira továbbra is nagy veszélyt jelentenek az alkoholfogyasztásból és a szerhasználatból származó függőségek. „Hiszen mind az alkohol, mind a különféle drogok biológiai szinten teszik tönkre az agy jutalmazó területeit. Minden anyagnak kissé eltérő hatása van az agyra, de minden addiktív szer, elsődlegesen a dopamin nevű neurotranszmitter anyagcseréjét befolyásolja. A szerhasználat növekedésével csökken az anyag használatból származó eufória érzete. A felhasználók az élet többi részét egyre kevésbé érzik élvezetesnek. Ezáltal a fogyasztónak egyre nagyobb adagokra van szüksége ahhoz, hogy ugyanazt az örömérzetet érje el, ami végül a függőség kialakulásához vezet” – magyarázta Makkos Zoltán. 

Képünk illusztráció. Fotó: Pixabay

Nincs két egyforma probléma, de segítség a kéznyújtásnyira lehet

A fiataloknál maradva szóba került az identitásválság kérdése is. A pszichiáter itt hozzáfűzte, hogy „mióta világ a világ, azóta a kamaszkor jellegzetessége az útkeresés. 

A lányok és a fiúk egyaránt próbálnak arra választ adni, hogy kik ők, mi a szerepük a világban. 

Az elmúlt évek információáradata pedig tovább bonyolította mindezt. Az sem jó, ha nem áll rendelkezésünkre elegendő információ, de az sem, ha szinte a nap 24 órájában folyamatosan áramlik felénk. Kamaszkorban pedig az emberek hajlamosak olyan gondolatokat is magukévá tenni, olyan megoldásokat is elfogadni, amelyek nem az ő problémáikra felelnek. Épp ezért lehet veszélyes, ha egy influenszer ország-világgal megosztja mindazt, ami benne zajlik, és még felvázol egy megoldást is arra”. 

„Hiszen nincs két egyforma probléma. Ha valaki identitásproblémával néz szembe, sokszor azt érzi, hogy az megoldhatatlan, pedig ez koránt sincs így. Már azzal előrébb juthatnak, ha egy családtaggal megosztják mindazt, ami bennük kavarog. De ha úgy érzik, hogy nem oldódik a feszültségük, akkor érdemes szakember segítségét kérni” – húzta alá.

Ezután rátértünk a telefonhasználat iskolai korlátozására is, amely mintegy másfél hónapja van érvényben a közoktatási intézményekben. A pszichiáter az intézkedés kapcsán megjegyezte, hogy valóban nagyon fontos, hogy a kiskorúak az iskolában a tananyagra koncentráljanak, és ne vonja el a figyelmüket az előttük heverő „minicomputer”, mivel Makkos Zoltán szerint a mai okoseszközökkel manapság annyi mindent el lehet intézni, mint egy-egy kisebb számítógéppel. A szakember szerint 

ez a korlátozás azért is hasznos, mert így rátanulnak a gyerekek a keretekre, közben jóval kevesebb inger is éri őket, amely a kognitív fejlődésüket is elősegíti

 – jegyezte meg Makkos Zoltán. 

A pszichiáter a közoktatást illetően arról is beszélt, hogy fontosnak tartaná, hogy már gyermekkortól még nagyobb hangsúlyt helyezzenek az egészségoktatásra az iskolákban, ebbe beletartozik a lelki egészség is. „Lényeges lenne, hogy olyan fiatalok kerüljenek ki az iskolapadból, akik tudják mi a stabilitás, milyen érzés elégedettnek lenni. Kellően ismernünk kell magunkat, tudnunk kell azt, hogy hogy »működünk«. 

Ez a fajta mentális egészség szükséges ahhoz, hogy valaki felelősségteljesen családot tudjon alapítani és gyermeket vállaljon”

– hangsúlyozta.

Ezt is ajánljuk a témában

A szakértő elárulta, hogy telt az első „telefonmentes” hét az iskolákban

„Minden megoldás jobb annál, mintha a gyerekeknél maradna a telefon” – véli a telefonhasználat iskolai korlátozásáról Pöltl Ákos családbiztonsági szakértő, az MCC Ifjúságkutató Intézetének kutató-szakértője, akit az eddigi tapasztalatokról, a már bevált, jó gyakorlatokról és a várható hatásokról kérdeztünk. Összeállításunk.

Meg kell találni a jót a mindennapjainkban

„Manapság divatos a mindfulness szemléletet követni, amely magyarul azt a folyamatot jelenti, amikor szándékosan odafigyelünk arra, hogy az adott pillanatot ítélkezésmentesen éljük meg, miközben a pillanatnyilag észlelhető belső és külső tapasztalatokat tudatosítjuk. S valóban igaz, hogy 

a jóllét és a megelégedettség érzése nem jön magától, meg kell keresni a megannyi negatív tapasztalat között” 

– felelte az iránti érdeklődésünkre, hogy mit lehet tenni annak érdekében, hogy kortól és nemtől függetlenül is jól érezzük magunkat lelkileg.

Makkos Zoltán zárásként arra is felhívta a figyelmet, hogyha a témában szeretnénk még inkább elmélyülni, akkor érdemes felkeresni a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ hivatalos oldalát is, ahol megannyi hasznos tájékoztatást és információt találhatnak az érdeklődők a stresszkezelésről és a különféle mentális betegségekről is. 

A magyarok megtanultak alkalmazkodni a kihívásokhoz

A lelki egészség világnapja alkalmából „A család, mint lelki orvosság” címmel műhelykonferenciát tartottak a Kopp Mária Intézetben, ahol bemutattuk az intézet legfrissebb kutatását, szakértőikel pedig a mentális egészség szerepét járták körül.

Fűrész Tünde, a KINCS elnöke az Intézet Közérzet Barométerének legfrissebb eredményeit mutatta be. Elmondta, hogy az elmúlt négy év alatt a magyarok egy tízfokú skálán átlagosan 7,0-re értékelték saját közérzetüket. Az elmúlt másfél év adatai alapján stagnálás figyelhető meg, amely arra utalhat, a magyarok megtanultak alkalmazkodni a kihívásokhoz, és egyensúlyt találni a nehézségek közepette. 

Az elégedettség, a biztonságérzet és a saját dolgok alakulása a 2023-as év adataihoz képest javulást, míg a boldogságérzetet és egészségérzet szintje némi visszaesést mutat. A legfrissebb eredmények ugyanakkor megerősítik, hogy a kisgyermeket nevelők a legboldogabbak (7️,9) miként a házasság (7,9) és a stabil párkapcsolat (7,8) is növeli a boldogságszintet.

A kutatás teljes anyaga ITT érhető el.

A műhelykonferencián Hal Melinda klinikai szakpszichológus rámutatott, hogy világszerte növekszik a pszichiátriai diagnózisok száma, amely Magyarországon különösen a gyermekeket érinti. A KINCS tanácsadója szerint a kémiai és digitális függőségeket illetően társadalmi szintű problémával állunk szemben, a szülés utáni depresszió pedig már minden második újdonsült édesanyát érint. Véleménye szerint a mentális egészség a következő tíz év legfontosabb megoldandó problémája lesz, amely az élet minden területére kihat.

 

Összesen 66 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
catalina11
2024. október 21. 07:29
Frank Füredi: Minél több pszichológus, annál több beteg..
herden100
2024. október 21. 05:50
Cikk lementve.
balbako_
2024. október 21. 05:35
Megéltem a rendszerváltást és döbbenten láttam polgártársaim abban a hitben leledzettek, hogy holnaptól mi is osztrák életszínvonalon fogunk élni. ( Ennek visszahatásaként visszaszavazták a komcsikat) Jött az újabb beetetés az EU-ba lépés. Hogy nyithatunk cukrászdát Bécsben. És most a morgolódás, hogy haladunk, haladunk, de nem ELÉGGÉ. És jönnek a külföldi bábok Bajnai, MZP, Dobrev, most Peti bohóc akik ígérik újra, hogy nem kell semmit tenni, csak őket megválasztani és máris mehetünk kollektívan nyaralni Honoluluba. Pedig csak magunkra számíthatunk és ha nem húzzuk ki saját magunkat, más nem fog, sőt vissza taszít. Eddig kéne agyilag eljutni végre.
Akitlosz
2024. október 21. 00:30
„A jóllét és a megelégedettség érzése nem jön magától, meg kell keresni” rá a pénzt
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!