200 millió eurót vesz el a Magyarországtól Brüsszel a migrációs szabályok miatt
A lépésre az Európai Bíróság büntetésének elutasítása után került sor.
Persze az Európai Parlament ettől még bevasalhatja rajtunk a kiszabott összeget, de ahhoz más forrásokhoz kell hozzányúlni.
Nyitókép: Javier Ghersi, Getty Images
Bóka János, az EU-ügyekért felelős miniszter nyilatkozott a Portfoliónak arról, hogy az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén tájékoztatta róla az Európai Bizottságot, „hogy a menekültügyi rendszer kapcsolatos problémák miatt kiszabott bírságot nem fizeti be a magyar kormány”. A tárcavezető azt is elmondta a lapnak, hogy így „a tételt nem a még befagyasztott kohéziós forrásokból, hanem a folyósítandó támogatásokból vonhatja le Brüsszel”.
Ezt is ajánljuk a témában
A lépésre az Európai Bíróság büntetésének elutasítása után került sor.
Bóka János megerősítette a hírt, hogy Magyarország nem fizeti be a 200 millió eurós bírságot, amit a menekültügyi rendszerrel kapcsolatos bírósági ítélet miatt szabtak ki a kormánynak. A Portfolio kérdésére a miniszter úgy nyilatkozott, hogy „Ylva Johansson biztos asszonynak tegnap is egyértelművé tettem, hogy Magyarország ezt a bírságot nem fogja befizetni, tehát ilyen irányú tájékoztatást a bizottság kapott”.
Bóka János azonban azt is egyértelművé tette, hogy ilyen esetben esélyesen a Magyarországnak járó uniós költségvetési kifizetésekből fogják levonni az összeget. Erre jogilag lehetősége van a Bizottságnak, sőt Lengyelországgal szemben már alkalmazta is a módszert.
Miközben az olasz Matteo Salvini képviselőt börtönbüntetéssel fenyegetik, az Európai Bizottság többször felszólította Magyarországot, hogy fizesse meg a 200 millió eurós egyszeri bírságot, valamint az ehhez kapcsolódó közel 100 millió eurós bírságot, amely a jogsértések miatt kiszabott eredeti bírság halmozódásából gyűlt össze.
A bírságot eredetileg júniusban szabták ki, és ehhez adódik hozzá a napi 1 millió eurós büntetés, amit egészen addig kell fizetni, amíg Magyarország nem tesz eleget az uniós követelményeknek.
Az eredeti büntetést azért kaptuk, mert Magyarország nem felelt meg az uniós menekültügyi irányelveknek, a tranzitzónákat nem megfelelően alakította ki, és ugyan a magyar kormány idővel módosított az eljárásain, azok továbbra sem feleltek meg. Mivel a magyar kormány az eredeti 200 millió eurós büntetést nem fizette meg a szeptember 17-i határidő előtt, a Bizottság megkezdi annak behajtását.
Ezt is ajánljuk a témában
A Hír TV Napi aktuális műsorának vendége volt az Európai Parlament képviselője, aki mint elmondta, csak jólneveltsége miatt nem fejti ki bővebben a véleményét.