Diagramon mutatjuk: idei mélypontjára süllyedt az infláció augusztusban
A legfrissebb adatokat keddi közleményében értékelte a nemzetgazdasági miniszter.
Az MNB egyik vezetője szerint ez történelmi siker.
Nyitókép: Pixabay
Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Közgazdasági előrejelzés és elemzés igazgatóságának vezetője volt a Hír TV Napi aktuális vendége.
Mint ismert: közép-európai összehasonlításban Magyarországon fékezett a legnagyobbat az infláció, bár nem nálunk esett a legalacsonyabbra. Augusztusban 3,4 százalékos szintre csökkent az infláció, amelynek kapcsán Balatoni András a Hír TV-nek elárulta, hogy az MNB a júniusban elkészített előrejelzésében pontosan 3,4 százalékos inflációra számított.
„A piacot valóban egy picit meglepte, a piaci várakozások voltak magasabbak, mi sem értettük, de nagyon örülünk neki, hogy bejött a prognózisunk, és ismételten visszajött az infláció a toleranciasávba, amit ugye a 3 százalékos inflációs cél körül definiált a Magyar Nemzeti Bank, tehát ez mindenképpen egy nagyon kedvező tendencia.
Különösen azt figyelembe véve, hogy egy évvel ezelőtt januárban 25,7 százalékon tetőzött az infláció”
– fogalmazott a szakember, aki történelmi sikernek nevezte, amit elértek, azonban hozzátette: nem szabad hátradőlniük.
Ezt is ajánljuk a témában
A legfrissebb adatokat keddi közleményében értékelte a nemzetgazdasági miniszter.
Balatoni András kifejtette: kedvezőnek tartja, hogy 600 forint alatt lehet literenként benzint, illetve gázolajat tankolni az autókba; illetve örvendetesnek tartja azt is, hogy a Brent nyersolaj ára az elmúlt hónapoknak 80 dollár/hordóról 70 dollár környékére mérséklődött.
Ugyanakkor – mint mondta – „az inflációnak hosszú az árnyéka, a háztartások, vállalatok sokáig érzik azt, hogy egy nagyon jelentős inflációs áremelkedési hullám van mögöttünk,
ezért nekünk az a fontos, hogy fenntartható módon is stabilizáljuk az áremelkedést ezen a 3 százalékos szinten.”
A szakember szerint, hogyha van jegybank az európai kontinensen, amely nagyon sokat tett annak érdekében, hogy az infláció mérséklődjön, akkor az a Magyar Nemzeti Bank. Kiemelte: mindez ez csapatmunka volt, de külön dicséretet érdemel a monetáris tanács.
Ezt is ajánljuk a témában
Az élelmiszerek terén sem kell nagymértékű drágulásra számítani a továbbiakban, és a pénzromlás üteme összességében is mérséklődött idén augusztusban. A pénzügyi, a távközlési vagy az üdülési szolgáltatások viszont felfelé húzták az indexet. Az idén így éves átlagban 4 százalék alatt maradhat az infláció üteme – véli a Makronóm Intézet elemzője.
„Mi voltunk az elsők az egész európai kontinensen, akik 2021 elején fölhívtuk a figyelmet az inflációs veszélyre, és a Magyar Nemzeti Bank volt az első, aki kamatot emelt 2021 júniusában. Egy hét múlva követtek bennünket a csehek és egy pár hónap múlva a lengyelek” – jegyezte meg Balatoni.
A szakember beszélt arról is, hogy a kormány és a GVH együttműködésében kialakítottak egy árfigyelő rendszert,
ami hatékony eszköznek bizonyult annak érdekében, hogy a kiskereskedelmi szektort élesebb versenyre ösztönözze.
Balatoni András ugyanakkor elhívja a figyelmet: nagyon fontos tényező, hogy a következő hónapokban, tehát októberben, novemberben és decemberben emelkedő inflációra számítanak, hiszen „az inflációs dinamikák még kicsit magasabban vannak”. Hozzátette:
ez a hullámzás várhatóan ki fog simulni a jövő év közepétől, és akkor lesz újra árstabilitás Magyarországon.
„A jegybanknak van egy egyértelmű célrendszere, amit alapvetően a törvényi mandátumunkból tudunk levezetni, és mi mindent megteszünk annak érdekében, hogy ennek a célrendszernek eleget tegyünk. Én úgy látom ugyanakkor, hogy a jegybank leginkább az árstabilitás elérésével és fenntartásával tud hozzájárulni a gazdasági növekedéshez” – fogalmazott a szakember.