Közelebb szeretnék vinni a Honvédséget a társadalomhoz – javában zajlik a területvédelmi tartalékos kampány
2024. szeptember 01. 14:50
Akik már korábban csatlakoztak „tartalmas és élménydús kiképzésről”, illetve „életre szóló kalandról” beszélnek.
2024. szeptember 01. 14:50
11 p
4
5
46
Mentés
Nyitókép illusztráció. Fotó: Magyar Honvédség Facebook-oldala. Belső képek: Mandiner/Ficsor Márton
Az önkéntes területvédelmi tartalékos szolgálatra az idősebb korosztály tagjai is jelentkezhetnek. Köztük jócskán akadhatnak olyanok, akik teljesítettek korábban sorkatonai szolgálatot.
Minden korosztálynak megtaláljuk azt a szakfeladatot, ahol a legnagyobb szolgálatot tehetik.
A fiatalokat például különböző műveleti feladatokba tudjuk delegálni, míg az idősebbek – főleg, ha rendelkeznek katonai tapasztalattal – akkor a kiképzés terén találhatják meg a helyüket, szerepüket a rendszerben. Át tudják adni a fiatalabb korosztálynak a tapasztalataikat” – mondta el Csapó László őrnagy, a MH Sipos Gyula 6. Területvédelmi Ezred főtisztje.
„Szeretem, megvédem!” mottóval indított toborzókampányt a hét területvédelmi ezredhez a Magyar Honvédség. A kampány arcát, Havasi Gergő kajakost – tartalékos szakaszvezetői rendfokozatban maga is tagja a Magyar Honvédség 2. Sportszázadának – kérdeztük erről a szolgálatról. Interjúnk.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy egyre nagyobb teret kap a közoktatásban a honvédelmi nevelés is, ahol az idősebb tartalékosokra ugyancsak szükség van, hogy az ismereteiket átadják a felnövekvő generációnak az iskolai foglalkozások keretében.
Csapó László őrnagy ezt követően ismertette a Honvéd Kadét Programot. Elmondta, hogy a kadétképzés három szinten zajlik. Az első szinten, „szakkör jelleggel”, éves szinten meghatározott óraszámban vesznek részt honvédelmi képzésben a fiatalok, akik már formaruhával is rendelkezhetnek. A második szinten a kadétok emelt óraszámban tanulják a katonai ismereteket, a mindennapjaikat is formaruhát viselve töltik az oktatási intézményekben. A Honvéd Kadét Program harmadik szintjén részt vevő iskolákban pedig már az oktatóik is katonák, a diákok pedig kollégiumi elhelyezést kapnak. A Magyar Honvédség a honvéd kadét programban részt vevő kadétok részére az iskola szintjétől és a tanulmányi eredményüktől függően ösztöndíjat biztosít.
„A Honvédelmi Minisztérium célja, hogy ezt a fajta képzést minél jobban kiterjessze,
a távlati cél pedig az, hogy minden járásban jelen legyen a jövőben valamilyen formában kadétképzés”.
A kommunikációs tiszt még arra is kitért, hogy a területvédelmi parancsnokságnak az a szándéka, hogy a hét területvédelmi ezrednek egy-egy régiót, vagy országot jelöljön ki, és kapcsolatot építsen ki. „Közös gyakorlatokat hajtsanak végre, illetve közös kiképzéseket. Áprilisban német tartalékosokkal például magyar és német katonasírokat tettünk rendbe, ez is kiváló lehetőség volt a kapcsolatépítésre” – húzta alá Csapó László őrnagy.
A tartalékos kampány célja, hogy megerősítse Magyarország „immunrendszerét”.
A cél továbbra is a béke megőrzése
Elhangzott, hogy a tartalékos rendszerrel az a céljuk, hogy a szolgálathoz csatlakozók képessé váljanak arra, hogy saját lakókörnyezetük biztonságához aktívan hozzájárulhassanak, hiszen „ők azok, akik a legalaposabb helyismerettel és tapasztalatokkal rendelkeznek, így később a különféle védelmi feladatoknál a legnagyobb segítséget tudják nyújtani” – magyarázta. Majd hozzátette, hogy
ennek a szolgálati formának az elsődleges feladata a kritikus infrastruktúra és a nemzetgazdaság szempontjából fontos objektumok védelme.
„De az úgynevezett vadászokra is hatalmas szerep hárul az erdős részek és a terep ismerete révén. Hiszen egy műholdképekből és felderítési információkból táplálkozó ellenfél esetében ők helyzeti előnnyel bírnak. Közbelépésükkel 'meglepetést' és veszteségeket tudnak okozni a támadók körében” – hangsúlyozta az őrnagy.
Arról is beszélt, hogy a képzésben résztvevők„tartalmas és élménydús kiképzésben részesülnek”. Felidézte, hogy pár hete a tartalékosokat helikopterrel vitték a gyakorlótérre, és egy deszantolást követően kézigránát dobást és lövészetet hajtottak végre.
Végül hozzátette, hogy ez év nyarától új lehetőség nyílik a felsőoktatásban tanulók részére. Számukra az emelt ösztöndíj mellett Magyarország Kormánya garantálja a kollégiumi elhelyezést, ha a hallgató területvédelmi tartalékos szerződést köt.
„Nagyon szeretnénk az egyetemistákat a területvédelmi tartalékos rendszerben aktívan foglalkoztatni, de ide mondhatnám a roma közösséget, illetve a vadászokat is” – mondta Drót László dandártábornok.
A díszőrségben is jelen vannak
Bogárdi Péter Gergő főtörzsőrmester 2019-en csatlakozott az önkéntes területvédelmi tartalékosokhoz. A harmincas évei elején járó fiatalembernek a cselgáncsedzője ajánlotta ezt a lehetőséget, aki toborzóirodán dolgozott. Bogárdi főtörzsőrmester, aki testnevelő tanárként végzett a Testnevelési Főiskolán azt is elmondta, hogy már rég gondolkozott azon, hogy a sportot miként tudná összekötni a Honvédséggel. Korábban sporttiszti feladatokat látott el, az állomány fizikai felkészültségéért felelt, jelenleg pedig hadműveleti altisztként szolgál. Mint elhangzott, egy katonának egy nap egy óra sportolási lehetőség áll a rendelkezésére, a sporttisztek ennek a megvalósításában és levezetésében állnak rendelkezésre. Valamint
az évente megszervezett erőnléti és állóképesség-felmérésre való felkészítésben is támogatást adnak.
Hadműveleti tisztként pedig többek között a tiszttársaival ők tervezik meg a különböző kiképzéseket vagy a honvédségi objektumokba való beléptetéseket is – hangzott el.
Horváth Martin Róbert szakaszvezető, a vitéz Hajnal Jenő 12. Területvédelmi Zászlóalj lövészkatonája a Mandinernek elárulta, hogy már gyerekkora óta katona akart lenni. „Mikor még Finnországban laktunk, már akkor eldöntöttem, hogy hazaköltözök Magyarországra, és bevonulok a seregbe. Végül 19 éves koromban jelentkeztem tartalékosnak. Csak dicsérni tudom a tatabányai alakulatot, ahol szolgálok, eddig csak pozitív élményekkel gazdagodtam itt” – jelentette ki.
A húszas évei elején járó szakaszvezető tartalékos katona, de
nap mint nap együtt szolgál az aktív állományú kollégáival.
Ez magába foglalja a lövészetet vagy a robbantásokat is, de határszolgálatot is láttak már el közösen, de a nyári, gyerekeknek szervezett honvédelmi táborok lebonyolításából is kiveszik a részüket. Mindezek mellett a tartalékosok feladatköre nemrég új, nyilvánosan végzett elemmel bővült: az egyes ezredek állománya kéthetes váltásban díszőrséget áll a Kapisztrán téren. „Az alakiság mellett megtanultuk miként kell díszőrváltást teljesíteni, illetve hogyan intézkedjünk, ha esetleg valamilyen inzultus ér minket” – tette hozzá.
Horváth szakaszvezető végül leszögezte,
aki kalandra vágyik, annak köztünk a helye.
Itt csak előre lehet menni. Mindaz, ami sorkatonai szolgálatról vagy a korábbi tartalékos létről a köztudatban él, az már a múlté. S immár egyre több hölgy is megtalálja sorainkban a számítását”.
Miként egyeztethető össze a versenysport és a tartalékos szolgálat? Mit nyújtanak élsportolóinknak a Magyar Honvédség Sportszázadai? Miért dönt egyre több sportoló úgy, hogy a pálya mellett más formában is szolgálni kívánja a hazáját? Erről kérdeztük a Sportszázad három tagját.
Ezt az egyik célja a S.E.R.E.G. című új magyar sorozatnak is, amely november 11-én, a katonai felderítők napján startol a TV2-n. A Magyar Honvédség közreműködésével készült, hatrészes széria egy különleges katonai csapat életét mutatja be egy apa-fiú párossal a középpontban.
A szokásos libsibolsi nyávogás minden a honvédséggel kapcsolatos cikk alatt :
a ) Minek fegyverkezik azóóóbán ? Kit akarunk megtámadni ?
b ) Minek fegyverkezik azóóóbán ? Úgyse tudjuk megvédeni az országot .
És végül, a moslékos trollok számára megfejthetetlen rejtély : Ki lesz az ellenség ?
Ebben kivételesen segítek : Az aki megtámad bennünket .
Szívesen .
Mi a fasz van itt, hogy a "békepárti" kormány" hirtelen idetelepít egy csomó fegyver és harckocsigyárat, megemeli a harci kiadásokat és a mocskos propagandaplakátok helyét egyből átveszi minden utcasarkon a toborzóplakát?
Erre szavaztatok szoponcok, akkor hajrá, fegyverbe!