Egyre többen akarnak tenni a hazájukért – dübörög a Magyar Honvédség legújabb toborzókampánya (VIDEÓ)

2024. július 23. 21:38

„Szeretem, megvédem!” mottóval indított toborzókampányt a hét területvédelmi ezredhez a Magyar Honvédség. A kampány arcát, Havasi Gergő kajakost – tartalékos szakaszvezetői rendfokozatban maga is tagja a Magyar Honvédség 2. Sportszázadának – kérdeztük erről a szolgálatról. Interjúnk.

2024. július 23. 21:38
Krupincza Mariann
Krupincza Mariann

Nyitókép: Irány a sereg! Facebook-oldala. Belső képek: HM Zrínyi Nonprofit Kft./Érdi Róbert

„Szeretem, megvédem!” mottóval indított toborzókampányt a hét területvédelmi ezredhez a Magyar Honvédség. Eddig közel 1600 fő érdeklődő közül már több mint 1200-an jelentkeztek tartalékos katonának, többen pedig már az egységes alapkiképzésüket is megkezdték. Az ezt hirdető plakátokkal országszerte találkozhatunk. Vélhetően többen is felismerték a kampány arcát, aki nem más, mint Havasi Gergő kajakos, aki tartalékos szakaszvezetői rendfokozatban maga is tagja a Magyar Honvédség 2. Sportszázadának. A sportolóval a Bálna Honvédelmi Központban beszélgettem.

***

Mikor kerültél kapcsolatba a honvédséggel és a területvédelmi tartalékos szolgálattal?

Sportolóként jelenleg a Magyar Honvédség 2. Sportszázad tagja vagyok, március elsején írtam alá a szerződésemet. A lehetőségről a sportolótársaimtól hallottam, akik már korábban csatlakoztak a Sportszázadhoz. Területvédelmi tartalékosok vagyunk, ahol 

lehetőségünk van arra, hogy a civil életünk és a sportolói pályafutásunk mellett a hazát szolgáljuk.

Havasi Gergő kajakos, tartalékos szakaszvezető a „Szeretem, megvédem!” toborzókampány arca. Fotó: Érdi Róbert/HM Zrínyi Nonprofit Kft.

Mi a különbség a területvédelmi tartalékosok és a szerződéses katonák között?

A két szolgálati forma között az a különbség, hogy amíg a szerződéses szolgálati jogviszonyban szolgáló katona a képzettségének, végzettségének megfelelő beosztásban a szerződésben vállalt időpontig a Magyar Honvédség aktív tagja, addig a tartalékos katona a kiképzési feltételeket teljesítve a szerződésében vállalt ideig rendelkezésre áll. Emellett a civil munkahelyén dolgozik, esetleg tanulmányokat folytat valamelyik felsőoktatási intézményben. Ez az én esetemben azért ideális, mert jól összeegyeztethető a sportolói karrieremmel, vagyis a napi négyórás szolgálat mellett két edzés is belefér, lehetővé téve az élsportolói pályám folytatását. A szerződéses katonák aktív szolgálatot látnak el, hivatásszerűen látják el a haza védelmét a hét minden napján. Ezzel szemben 

a tartalékosok készenlétben vannak, és külön behívásra kell csak jelentkezniük

 – így lehet egyetemre járni, megmaradhat a civil foglalkozás és a sportolói karrierrel is összeegyeztethető. Az alapkiképzés is rugalmasan végezhető, tartalékosok esetében akár moduláris formában, hétvégénként is.

Hol lehet jelentkezni? 

Nagyon egyszerű a folyamat. Az iranyasereg.hu/tartalekos weboldalon, az „Érdekel” fül alatt mindössze három adatot (név, telefonszám, email cím) kell megadni, ezzel a weboldal automatikusan létrehoz egy felhasználói fiókot, a toborzók pedig a megadott telefonszámon felhívják az érdeklődőt és elmondják a részletes információkat. De természetesen személyesen is lehet jelentkezni a lakhelyünkhöz legközelebb lévő toborzó irodába. Emellett a Bálna Honvédelmi Központban nyílt meg a Magyar Honvédség új központi toborzó irodája, ahol a toborzók szombaton is – kilenc órától tizennégy óráig – várják az érdeklődőket.

Kik és hogyan jelentkezhetnek a Sportszázadba?

A Sportszázad az egész országban jelen van, ahová pályázat útján 

azok a sportolók kerülhetnek be, akik legalább hazai bajnokságon érmet szereztek. 

A tartalékos szolgálat teljes mértékben összeegyeztethető a civil élettel, a meglévő munkahellyel, és felsőoktatási tanulmányok mellett is bárki lehet területvédelmi tartalékos. Ráadásul a felsőoktatásban extra pont is járhat a felvételin a tartalékos katonai szolgálatért. Toborzóink a július 23-ai Pont Ott Partin is részt vesznek, hogy együtt tegyük tartalmassá a ponthatárok kihirdetése előtti órákat.

Nagy érdeklődés övezi a Magyar Honvédség területvédelmi tartalékos kampányát. Fotó: Érdi Róbert/HM Zrínyi Nonprofit Kft.

Ki jelentkezhet?

Bárki jelentkezhet, aki elmúlt 18 éves, magyar állampolgár, büntetlen előéletű, bejelentett magyarországi lakóhellyel és tartózkodási hellyel rendelkezik, legalább alapfokú iskolai végzettséggel bír és tenni szeretne a hazájáért, az otthonáért és a szeretteiért. A magyar állampolgárok mellett július 1-jétől meghatározott feltételek mellett szolgálati jogviszonya szabad mozgás és tartózkodás jogával, illetve huzamos tartózkodási jogosultsággal és megfelelő magyar nyelvismerettel rendelkező személlyel is létesíthető, aki a katonai szolgálatteljesítésre alkalmas.

Miből áll az alapkiképzés?

Az alapkiképzés a jelentkezést követő 30 napon belül veszi kezdetét, 5 hét/25 kiképzési napig tart, amely 

modulonként akár hétvégente is teljesíthető a tartalékos lakóhelye szerinti területvédelmi zászlóaljnál. 

A jelentkezők ez idő alatt elméleti és gyakorlati képzést is kapnak. Az elméleti részben többek között harcászati, lövészeti alapismereteket, tereptant, illetve elsősegélyt tanulnak a résztvevők. A tantermi „tananyagot” terepen ültetik át a gyakorlatba. Ezt követően 

minden évben minimum 7 nap szolgálatteljesítést kell vállalni, továbbá a tartalékosok évente behívhatók egy 15 napos szinten tartó kiképzésre,

 ami azt a célt szolgálja, hogy a tudásuk naprakész legyen, készségszinten tudjanak reagálni, így bármikor készen álljanak, ha szolgálatra hívják be őket.

Mi a jelentkezők fő motivációja? 

Amikor megkérdezzük, hogy ki miért döntött úgy, hogy jelentkezik a szolgálatra, a legtöbben azt válaszolják, hogy 

elhivatottnak érzik magukat: tenni akarnak a hazájukért, a szűkebb és tágabb környezetükért, közösségeikért, családjaikért. 

Hazaszeretet, közösség, tapasztalat – erre valóban kiváló terep a Honvédség, hiszen civil emberként nem tudnánk bizonyos kiélezett helyzetekben úgy közreműködni vagy segíteni, mint tartalékos vagy hivatásos katonaként. A Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter által rendszeresen kiemelt, „A békéhez erő kell!” eszmeisége, nálunk is érvényesül. 

Ezt is ajánljuk a témában

Nem utolsó szempont azonban az az anyagi megbecsülés sem, amit a Magyar Honvédség jelenleg nyújtani tud a területvédelmi tartalékosok számára. Mindannyian számítunk arra, hogy az, amit hivatásunkként választunk, az biztos megélhetést is jelentsen, ez itt maradéktalanul teljesül. A szerződéskötéskor a területvédelmi tartalékosok egyszeri bruttó 150 ezer forintos díjat kapnak, ezután minden, szolgálatban töltött év után bruttó 600 ezer forint rendelkezésre állási díjat. Emellett van egy úgynevezett „ajánlási bónusz” is: bruttó 500 ezer forint jár annak a katonának, akinek az ajánlására a jelentkező az alapkiképzése után szerződést köt a Honvédséggel. Ezt akkor kapja meg a tartalékos, ha az általa toborzott új tag elvégzi az alapkiképzést. A honvédség kötelékéhez tartalékos katonaként csatlakozni kiváló lehetőség, hiszen itt 

egy támogató közösségben olyan életre szóló tapasztalatokkal gazdagodunk, amely során magabiztosságot és önbecsülést nyerünk. 

„Hazaszeretet, közösség, tapasztalat – erre valóban kiváló terep a Honvédség” – véli Havasi Gergő. Fotó: Érdi Róbert/HM Zrínyi Nonprofit Kft.

Mik azok a feladatok, amelyekre éles helyzetben bevethetők a területvédelmi tartalékosok?

A legfontosabb, hogy a hivatásos erőt egészítjük ki – ezért is fontos, hogy a kiképzések és felkészítések során a hivatásos és szerződéses katonákkal közösen gyakorlatozzunk. A határvédelemben vagy egy katasztrófa elhárítása során – például az árvízvédelemben – vethetők be, de számos egyéb olyan terület van még, ami az ország biztonságának és ellenálló képességének megóvásához és fenntartásához szükséges. Ezek mindegyikében szerepet tudnak vállalni a területvédelmi tartalékosok. Komoly szerepet vállalhatnak a toborzásban, és jócskán akadnak olyan programok is, ahol az alapkiképzés során elsajátítottakat mutathatják be szélesebb közönségnek, amivel 

egyfajta „hídszerepet” töltenek be a civil társadalom és a honvédség között. 

A Magyar Honvédség az idei évben is számos civil rendezvényre, felsőoktatási intézmények nyílt napjaira, valamint fesztiválokra is kitelepül.

Mit nyújthat egy fiatal számára ez a szolgálat?

A területvédelmi tartalékos szolgálat utat mutat a fiataloknak, a Magyar Honvédség karrierlehetőséget nyújt mind a pályaválasztás előtt állóknak, mind a pályakezdőknek. Az egyetemi hallgatók számára több ösztöndíjprogram is megpályázható, sőt, a tartalékos szolgálat még a felsőoktatási felvételin is pluszpontokat jelenthet bizonyos egyetemeken, emellett ismét csak hangsúlyozni tudom a már említett anyagi megbecsülést. És aki tovább akar lépni, annak számtalan lehetősége van. 

Az idősebb korosztály tagjainak a szolgálat bizonyítási lehetőség is, amellyel példát tud mutatni a közvetlen környezetének, amellett, hogy a hazájáért cselekszik.

 Ha pedig valakit megcsap a „puskapor” szaga, ott a lehetőség hogy területvédelmi tartalékosból hivatásos katonává lépjen elő.

A „Szeretem, megvédem!” kampányfilmje alább tekinthető meg:

Összesen 73 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Namond
2024. július 24. 03:54
Sport század? Szocialista, kádári/orvbáni csökevény? Semmi kötelezettség, rengeteg kiváltság?
palinka-0
2024. július 23. 23:29
sexykitty hol vagy már?
kislaci-2
2024. július 23. 22:40
menyenek a csorok
Akitlosz
2024. július 23. 22:19
"A területvédelmi tartalékos szolgálat utat mutat a fiataloknak, a Magyar Honvédség karrierlehetőséget nyújt mind a pályaválasztás előtt állóknak, mind a pályakezdőknek." Dehogy nyújt! Elérik a 39 éves kort és utána elkezdik kirugdalni őket. Ezek a mai állások is a régi katonák kirúgásával keletkeztek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!