Az Operaház nyomozója – de a műgyűjtőket és a szellemes cicákat, sőt a Cascadia új változatait is szívesen látjuk az asztalon

2024. szeptember 30. 12:48

Senki nem mondhatja, hogy kevés a szellemi táplálék és a kihívás, amivel elménket erősíthetjük. A kérdés már csak az, hogy mire érdemes lecsapni.

2024. szeptember 30. 12:48
Böjtös Gábor
Böjtös Gábor

Nyitókép: Böjtös Gábor

Javában benne vagyunk már abban az időszakban, amikor a kiadók elkezdenek felkészülni a karácsonyi szezonra, ezért pár hónapon belül ellövik az összes puskaporukat, ami ajándékként is megjelenhet a fa alatt. Egy könyv? Egy képregény? Egy hanglemez? Filmet már sajnos nem nagyon vásárolhatunk magyarul, annyira sokan tisztelik a szellemi munkát és jogokat

A társasjátékokat azonban szerencsére még nem lehet letorrentezni, ezért nemcsak a nemzetközi piac virágzik, de a hazai is.

Ezt is ajánljuk a témában

HUUupp: szellemes cicák

Alig két éve jelent meg a mókás Hupp, máris itt a szellemes folytatás, méghozzá szó szerint. Maga a macskás társas egy rendkívül érdekes, kétfős játék. Ebben a lényeg az, hogy mindkét játékos kiscicákkal kezdi, majd felnőtt macskákkal fejezi be az összecsapást, melynek célja, hogy először a kiscicákból tegyünk egymás mellé hármat, majd a megnőtt macskákból.

Nehezíti az elképzelés megvalósítását, hogy minden újabb cica vagy macska lerakásakor a környező cicák és macskák egy mezővel odébb huppannak, így minden esetben előre kell gondolkodni, tervezni. Ez a koncepció kapott most szellemes formát, kiegészítve a játékmechanikát a játékosonként 1 szellemmacskával, melyre teljesen más szabályok vonatkoznak.

A HUUupp szellemes cicái

Ezek a kis kedvencek ugyanis a játékteret jelentő szövet varrásaira tehetők le és csak azokon mozoghatnak, egyetlen irányba, a terep végéig. De természetesen a hatásaik is mások, ezzel is feldobva kicsit az eredeti elképzelést. A látvány ráadásul nagyon kedves és jópofa, miközben a játékmenet gondolkodós, tervezős, a sakkhoz hasonló hangulatot teremt. A HUUupp pároknak, jóbarátoknak, nagyobb gyerekkel játszó szülőknek kimondottan ajánlott.

Ezt is ajánljuk a témában

Kronologic – Párizs 1920: nyomozás az Operaházban

Nem az első és nem az utolsó dedukciós nyomozgatós játék a Kronologic, de emellett is kimondottan ötletes és érdekes, ráadásul kifejezetten igényes külsővel, amit a viszonylag kis doboz és kevéske alkatrész mellett sikerült elérni.

Az pedig már most biztos, hogy a játékot újra kell nyomni, ami egyenes út a sorozat többi részének magyar kiadásához,, a Cuzco 1450-hez és Babylon 2500-hoz.

Mert a Kronologic különböző időszakokat és helyszíneket dob be a nyomozóknak, ezzel a darabbal elsőnek a párizsi operában történt megmagyarázhatatlan ügyek sorozatát biztosítva a gondolkodásra vágyó játékosok számára. Feladatuk összegyűjteni a nyomokat a gyanúba keveredett szereplők mozgásáról, meghatározva, hogy hol tartózkodtak az incidens idején.

Ehhez sajátos mechanika társul, aminél a gyanúsított kártyáját vagy éppen egy időkártyát kell egy speciális, lyukas lapkához illeszteni, így megszerezve két információt is a szereplők mozgásáról, valamint arról, hogy az adott helyszínen hányan jártak. Az információ egy része ráadásul privát, de a másikat muszáj megosztani a többi játékossal! A Párizs 1920 nagyon ötletes, látványos, ráadásul három különböző korszakával (kortárs, történelmi és futurisztikus) alapból 15-ször lejátszható az eltérő forgatókönyvek miatt. Ajánlott!

Ezt is ajánljuk a témában

Cascadia – Gördülő dombok és Gördülő folyók

A 2021-es Cascadia vadvilága immár nemcsak kiegészítővel rendelkezik (Új tájakon, 2023), de egy saját termékcsaláddal is, melynek újabb része a Gördülő dombok és Gördülő folyók. Maga a Cascadia sokak kedvence lett az elmúlt években, ami leginkább könnyed és gyors játékmenetének, szabályainak köszönhető, miközben látványa inkább funkcionális. Utóbbi azonban kit érdekel, mikor tájakat és állatfajokat kombinálhat az ember?

Nos, ezt a koncepciót gondolta tovább a Randy Flynn és Beth Sobel páros, akik az élményt a lapkás játékmechanika helyett ezúttal kockadobáshoz rendelték.

Mert mindkét új verzióban általános és saját kockákkal dobunk, majd az eredményeket figyelembe véve és egyébként akár manipulálva választhatunk valamilyen állatfajt, ami beírunk a saját kis táblázatunkba. Ha egy, a játéktérre helyezett élőhelykártya kívánalmait sikerül teljesíteni, akkor viszont megvan bizonyos számú élőhely is, amit a négy fajta környezetlap egyikére vezetünk fel.

A Cascadia kockadobós játékai

Utóbbi hozza el a játék végén a pontokat, amit az aktuális környezetlap tematikájától függően számolunk ki. Akár csak simán haladva egy sorban, összesítve eredményeinket, akár bizonyos élőhelyekre ráfeküdve és azokat begyűjtve. Ez teljesen passzol az eredeti koncepcióhoz, így aki eddig szerette a Cascadia vadvilágát, az a vegyesen keverhető, 1-4 fős élményt nyújtó Gördülő dombokat és Gördülő folyókat is szeretni fogja.

Ezt is ajánljuk a témában

Műgyűjtők társasága: mennyit ér egy festmény?

Az elmúlt hónap talán legizgalmasabb és legkomolyabb társasjátéka azonban a Műgyűjtők társasága, melynél műértőként a játékosok legfontosabb feladata a legértékesebb gyűjtemény összeállítása. Ehhez egy átlagosan nagy dobozt kapunk, tele alkatrészekkel, főleg kartonlapkákkal, méghozzá egy jól átgondolt, egyszerű, de nagyszerű inzerttel. 

Manapság nem ritka, hogy a dobozban lévő tároló mindennek dedikált helyet biztosít, ez ebben az esetben ráadásul számozással lett teljesen egyértelmű.

 

Műkincsrablók előnyben... bár itt inkább licitálni kell 

Merthogy számozott festményekre licitálunk a körünkben, és az adott választékból mindig az választ magának elsőnek, aki a legnagyobb licitet dobta be a többiekkel szemben. Nem elég azonban festményt választani, mert azt a saját játékostáblán le is kell helyezni a szabályoknak megfelelően. Bizonyos esetekben dekorációlapka is üti a műgyűjtők markát, amit szintén a táblára rakhatunk.

A festmények a típusoknak megfelelően közben fel és leértékelődhetnek, ami viszont kimondottan fontos, hiszen a játék végén ennek megfelelően pontozzuk a táblánkon összegyűjtött képeket. Emiatt izgalmas és jópofa megoldásokkal rendelkező társasjáték a Műgyűjtők társasága, amely családoknak és baráti társaságoknak,1-4 főnek kínál nagyjából 1 órás, kimondottan remek elfoglaltságot. Ez talán a kedvencem az aktuális felhozatalból.

Darwin és Freud nyomában vagyunk

Az elmúlt hónap leginkább a közepesnél kicsit könnyedebb játékoknak, főleg a családi vonalba illeszthető daraboknak kedvezett, amik egyébként mind jól mutatnak majd a fa alatt. Azoknak viszont, akik a nehezebb társasokat kedvelik, kicsit böjtölniük kellett. Ez az áldatlan állapot már nem tart sokáig, mert októberben érkezik meg végre a kimondottan komoly, tudományos alapú Darwin utazásai, valamint az összetett Robinson Crusoe, és akkor a napokban beérkező Nucleumról és ISS Vanguardról még nem is beszéltünk, mint gamer darabok. Sőt, novemberben végre a pszichológiával foglalkozó A tudattalan mélyén is megjelenhet.

Játszani tehát van mivel, elménket élesíteni az olvasással és játékkal soha nem késő. 

 

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ergit
2024. szeptember 30. 14:37
Ahogy minden újszülöttnek minden vicc új, így a játékok és a mesekönyvek terén is ez a helyzet! A "Kinevet a végén" a Monopoli, a "régi" logikai játékok, a Halma, a "Létra és kígyó" játékok a mai napig nagy kedvenceink és ráadásul minden gyereknek ismernie kell. A "Kinevet a végén" még kitűnő nevelő eszköz, mert megtanítja a gyerekeket veszteni, vagyis, elfogadni azt a tényt, veszthetnek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!