Nyitókép: ROBERT MICHAEL / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
Véget ért a nyár, a földeken lassan a legtöbb terményt betakarították, így számot lehet adni arról, milyen lett az idei szezon. Nem kell agrárdiploma ahhoz, hogy a laikus is belássa, nem ez volt minden idők legjobb idénye, ugyanis a minden korábbinál melegebb, rendkívül aszályos időjárás nem segítette az agráriumot, ez pedig meglátszódik majd az árakon. Az aszálynak leginkább kitett növények értelemszerűen az őszi betakarításúak, például a kukorica, a napraforgó vagy a szója, ezeknél számottevő hozamcsökkenés várható a tavalyi számokhoz képest.
Annak azért örülhetünk, hogy a mostani nyár jobb volt, mint a 2022-es, amikor az időjárás brutális módon sújtotta a mezőgazdaságot, így akkor nem volt ritka, hogy egyes termékek ára rövid időn belül akár meg is duplázódott.
A tavalyinál mindenképpen rosszabb ez az év az aszály szempontjából”
– mondta a Mandinernek adott interjújában Giczi Gergely, az Agrármarketing Centrum ügyvezető-helyettese.
A szakember lapunk érdeklődésére elárulta, az eddig betakarított búzának, árpának és repcének a termése átlagosnak mondható, azonban nagyon nagy különbségek vannak az országon belül, nem egyformán sújtotta a megyéket az aszály. Az Agrármarketing Centrum szerint az ország kétharmada súlyosan aszálykáros, azonban van egy két terület, ahol ez egyáltalán nem jelentett problémát.
A mostani betakarítás alapján úgy tűnik, hogy nem csak mennyiségre gyengébb a termés, hanem minőségileg is. Giczi Gergely szerint a búza hektáronként átlagosan 5,7-5,8 tonnát hozott, amely nem mondható extrém kirívóan rossznak, az elmúlt öt év átlagába illik az adat.
Jut is, marad is, lesz export is
Az adatok szerint búzából ötmillió tonna termés jött össze az idén, ebből nagyjából hárommillió tonna az, ami fedezi a hazai fogyasztást, azaz bőven jut exportra is. Giczi Gergely szerint az ellátásbiztonság itthon teljesen megoldott, minden hazai szükségletet tud fedezni a magyar búzatermesztés, ezen felül árpából is nagy mennyiségben marad kivitelre.
A búza 80 százaléka takarmány minőségű, a maradék 20 százalék malmi, azaz nagyjából 1,1 millió tonna az, ami a malomipar számára felhasználható minőségű lett. Ez az árakban is látható, jól elkülönül a takarmány- és az étkezési búza ára”
– tette hozzá a szakember, aki szerint a korábbi évek gyakorlata alapján ez nem feltétlenül volt így, az elmúlt egy-másfél évben mutatkozott meg, holott a korábbi években akár ennek az ellenkezőjére is volt példa, azaz, hogy a takarmány búzáért időnként magasabb árat kínáltak a felvásárlók.