Orbán Viktor az olimpiáról: A magyarok helye az első tízben van
A miniszterelnök a magyarok olimpiai teljesítményét vette górcső alá.
Budapest főpolgármestere állítja, mindig is támogatta a budapesti olimpia megrendezését. Kár, hogy az azt lehetővé tevő sportberuházásokat még utólag is támadja...
Nyitókép: Mandiner-archív/Földházi Árpád
Budapest főpolgármestere csütörtökön az ATV Egyenes Beszéd című műsorának vendége volt, ahol arról kérdezték, támogatna-e egy budapesti olimpiát.
Karácsony Gergely állítása szerint már 2015-ben is támogatta azt a pályázatot, amely az idei olimpia megrendezését célozta volna meg.
Az akkor még zuglói polgármesterként tevékenykedő politikus saját pártjával, a Párbeszéddel mégsem szállt nyíltan szembe, amikor a pályázatot támadták.
Utóbbit a műsorvezető is felvetette, mire Karácsony azt felelte, ebben a kérdésben ő különutas volt.
Karácsony Gergely a műsorban elismerte, hogy Budapest sportinfrastriktúrája már most alkalmas arra, hogy olimpiát szervezzen a város.
Bár azt is hozzátette:
köztünk szólva, ha visszamehetnék az időben és el kéne dönteni, hogy ezt a pénzt ezekre sportberuházásokra költsük, akkor biztos más mellett érveltem volna, de ezek már elkészültek, tehát innentől kezdve ez egy ki nem hagyott ziccer, hogy erre az infrastruktúrára felhozzuk a városi infrastruktúrát is”.
Mint ismert,
Orbán Viktor nemrég a Nemzeti Sportnak adott interjúban értékelte a párizsi olimpián elért magyar eredményeket,
illetve beszélt arról is, mikor lehet újra realitása annak, hogy Budapesten rendezzék meg az ötkarikás játékokat. Úgy fogalmazott, hogy az ideit „könnyű lett volna megszerezni”, a 2036-osat, pedig ha „akarják, el tudják hozni”,
hiszen a Nemzetközi Olimpiai Bizottság megkövetelte feltételeknek Budapest mára infrastrukturálisan tökéletesen megfelel,
csak pár ideiglenes aréna létesítésre volna szükség, és „az aranykapu”, azaz a reptér is nyitva van.
A miniszterelnök arra is felhívta a figyelmet, hogy az ötkarikás játékok ügyében továbbra is a fővárosnak kell elsősorban döntenie,
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszterelnök a magyarok olimpiai teljesítményét vette górcső alá.
ha Budapest vezetése az igen mellett voksolna, abban az esetben a kormány teljes erőbedobással melléjük állna.
Karácsony Gergely az RTL Klubnak minderre úgy reagált, nem zárkózna el az ötlettől, de akad két feltétele: a kormány tegye meg a szükséges fejlesztéseket, és a főváros kapja vissza a „neki járó” forrásokat – csak ebben az esetben lenne hajlandó egyezkedni a kérdésről.
Ezt is ajánljuk a témában
Orbán Viktor a Nemzeti Sportnak beszélt egy budapesti olimpia lehetőségéről. Karácsony Gergely főpolgármester nem zárkózik el az ötlettől, de vannak feltételei. Hogy az ötkarikás játékok ügyében a Momentum NOlimpia kampánya óta hihetünk a baloldali politikusoknak, minimum kérdéses.
A Nézőpont Intézet elemzője, Borbély Beáta Karácsony követeléseivel kapcsolatban megjegyezte:
már rendelkezésre áll az infrastruktúra nagy része és a források tekintetében sem szenved hiányt a főváros, hiszen 2019 és 2023 között 1100 milliárd forintot szedett be az iparűzési adóból.
Hogy az idei olimpia miért nem lett a miénk, azaz miért vonta vissza a kormány annak idején az erre aspiráló pályázatát, jól ismert történet. Míg 2010 előtt a baloldali kormányoknak sem lett volna ellenére egy hazai rendezésű olimpia, sőt, a baloldali pártok jó része később, a 2010-es években is az ügy mellett állt, 2017-ben az akkor még csak mozgalomként létezett Momentum elindította a NOlimpia elnevezésű népszavazási kezdeményezését. A Nem az olimpiára, igen a jövőnkre! szlogenű kampány – amelyhez egy pálfordulással az összes baloldali tömörülés csatlakozott – végül elérte a célját: a magyar kormány „az egyetértés és a sikerhez szükséges budapesti egység hiányára” hivatkozva visszalépett a pályázattól.