Reagáltak az oroszok Szijjártó beszédére, Washington áll az egész mögött
Áll a bál az ukránok tette után.
Két éve alakította át a kormány a rezsicsökkentést, amelynek köszönhetően a lakossági átlagfogyasztás mértékéig továbbra is a piacinál alacsonyabbak az árak.
Nyitókép: Olga Rolenko/Getty Images
Júliusban is Magyarországon volt a legalacsonyabb a villamos energia és a földgáz ára a lakosság számára – jelentette be Németh Szilárd rezsicsökkentésért felelős kormánybiztos. Az adatok a finnországi VaasaETT elemzőcég uniós statisztikákon alapuló számításaiból származnak.
A 2013-ban indult rezsicsökkentést a kormány 2022 augusztusától átalakította, reagálva az energiaválságra, vagyis a piaci energiaárak soha korábban nem tapasztalt emelkedésére, amelyet az orosz-ukrán háború és a nyugati szankciók idéztek elő. Az új rendszerben a lakossági átlagfogyasztásig a piacinál kedvezőbb tarifát kell fizetni az áramért és a gázért.
E mennyiséget alapos számítással, például a szélsőségesen alacsony felhasználású fogyasztási helyek (garázsok, sufnik) adatainak figyelmen kívül hagyásával határozták meg. Utólag több módosításra is sor került a speciális fogyasztási helyek egyedi szempontjainak tekintetbevételével – írja a Világgazdaság. Ilyen például az,
Mától pedig az a 15 417 ügyfél is pluszáramot kap az átlagfogyasztáson belül – az átlagfogyasztása ezzel évi 1697 kilowattórára nő –, akinek az egészségi állapota nagy fogyasztású berendezés működtetését követeli meg.
Németh Szilárd hangsúlyozta, hogy Brüsszel úgy viselkedik a Lukoil-ügyben, mintha benne is lenne, megrendelői oldalról. Mint mondta, „megértjük Ukrajna helyzetét, de ez a lépés egy uniós társult tagtól elfogadhatatlan.”
Ezt is ajánljuk a témában
Áll a bál az ukránok tette után.
„Ha a Barátságot el lehet zárni brüsszeli kérésre, akkor a gázcsapot is, Márpedig évi egymilliárd köbméter gáz – a hazai igény egynyolcada érkezik Magyarországra Ukrajnán át” – kongatta meg a vészharangot Németh Szilárd.
Felidézte továbbá, hogy az áram- és a gázrezsi 2013-as befagyasztása után befagyasztották a lakossági hulladék-, víziközmű- és távhőszolgáltatás egységárát is, továbbá hogy a távhőszolgáltatás kimaradt az átlagfogyasztás rendszeréből. Ez utóbbi azért is kiemelendő, mert a távhőcégek számára viszont ez idő alatt a korábbi tizenötszörösére nőtt az input energiahordozó ára.
Az átlagfogyasztási rendszer azonban jól vizsgázott, mert azon felül, hogy alacsonyan hagyta a lakossági áram- és gáztarifákat, takarékosságra is ösztönözte a háztartásokat. A legkeményebb időkben egy háztartás havonta 181 ezer forintot spórolt az áramon és a gázon.
Brüsszel évek óta arra akarja rászorítani Magyarországot, hogy szüntesse meg a rezsicsökkentést és egy újabb energiaválság során már csak a leginkább rászoruló fogyasztóknak nyújtson a piacinál alacsonyabb díjakat.
Ezt is ajánljuk a témában
A magas hiány miatt több országgal szemben indíthat eljárást az Európai Bizottság, ám ennek hazánkra nézve nem lesz érdemi következménye.