Nyiókép: Adrián Zoltán/ Német Nagykövetség Facebook-oldala
„Azt mondta Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország vezetője az ATV-ben, hogy azért ment el a Tranzitra vitázni Lánczi Tamással, a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjével, hogy a fideszes közönség végre elsőkézből értesüljön a Transparency munkájáról. Úgy érezte azonban, hogy a fideszes közönséget nem győzte meg.
Ott voltam a Tranziton, ezt a vitát nem láttam, úgyhogy utólag megnéztem, mennyire meggyőző Ligeti úr.
Előrebocsátom, hogy nem értek egyet pl. az Átlátszó vizsgálatával, mert azt ígérték, hogy médiát nem vizsgálnak, másrészt rossz az optikája, hogy korrupció ellenes újságírókat vegzálnak.
Szóval Ligeti úrnak lett volna nálam esélye. Még az elején bólogattam is magamban, hogy persze, jó lenne, ha a szuverenitásvédelem az orosz befolyást is vizsgálná, meg a letelepedési kötvényt. Idáig rendben.
Viszont utána és az egész vita során Ligeti hozta a tipikus SZDSZ-es atitüdöt – lemegyünk a majmok birodalmába, győzzük meg őket.
Például azt mondta Lánczinak, hogy ez a gondolat meghaladott (arra a gondolatra egyébként, hogy aki változtatni akar a rendszeren, induljon el pártként), amire Lánczi visszakérdezett, hogy ki szerint meghaladott?
Vagy azt mondta Ligeti, hogy a szuverenitásvédelmi hivatal létezése ütközik az alaptörvénnyel, amire visszakérdezett Lánczi, hogy ki szerint ütközik?
Mindig kiderült, hogy ez az ő véleménye.
Szóval a Transparency 7 fős szervezet, egy civil szervezet, nem megválasztott párt vagy törvényhozó testület, vagy nyomozó hatóság – így mond ki ítéleteket. 7 ember.
De ők tudják a tutit, mi kismajmok pedig építgetjük a diktatúránkat.
Örülök, ha vannak civilek, akik korrupciót, jogsértéseket vagy bármit vizsgálnak. Nagyon fontos, hogy legyenek ilyen civilek, de azt nem tudom, hogy az ő kijelentéseik mennyire megalapozottak, az meg nagyon felháborító, ha a nem megalapozott véleményeik alapján nem kapunk uniós forrásokat.
Szóval a dölyfösség, a mindent mi tudunk belpesti hozzáállás nem vezet sehova, nem meggyőző.
Másrészt Ligeti megfogalmazásából az derül ki, hogy a fideszes közönség azért nem tudja, hogy mi a Transparency, mert csak jobboldali médiumokat olvas.
A fideszes közönség egyébként rengeteg baloldali médiumot olvas, de ennek ellenére gondol, amit gondol.
Nem azért, mert buta, hanem, mert nem lett meggyőzve.
A korrupciót senki se szereti, persze, de nem bízik a másik társaságban, hogy az kevésbé lenne korrupt és nem bízik a másik társaságban, hogy el tudnák vezetni az országot.
A Fidesz legitim, 14 éve minden választáson kétharmaddal megválasztják. A demokrácia piaci verseny, a liberálisok kedvence, ez van, a piac ezt a jobboldali, konzervatív tömböt szereti, élén Orbán Viktorral.
Lehet húzogatni az orrunkat, hogy dehát nem elég kifinomult és kékharisnya ez a társaság, de pont a nagy elméleti, liberális világ győzelme, hogy nem a kékharisnyák döntenek, hanem a többség.
Szóval kedves Ligeti úr, a legnagyobb nyitottsággal ültem le meghallgatni, de nem győzött meg, sőt elbizonytalanított, se a hitelessége, se a legitimitása nem volt meggyőző.
Azzal nem értek egyet, hogy baj, ha valaki külföldről kap pénzt. A mi civil szervezetünk is nyert uniós pályázaton.
A probléma az, ha valaki ítéleteket hoz, miközben nincs erre felhatalmazása és ezzel árt az országnak.
Ettől függetlenül remélem, hogy a szuverenitásvédelmi hivatal megállapításainak nem lesz komoly jogi következménye, inkább csak egy figyelemfelhívás. Tisztázása annak, hogy ki mennyire legitim és ki, kinek dolgozik.
***