Szép volt, magyarok! Így teljesítettek sportolóink 2024-ben
Eseménydús és eredményekben gazdag év volt 2024 a magyar sportban. A labdarúgó Európa-bajnokság és az olimpia mellett is sok fontos pillanatot érdemes felidézni. Íme a legemlékezetesebbek.
Fekete-Győrék évek óta remek kapcsolatot ápolnak Macron francia elnökkel és pártjával.
Nyitókép: MTI Fotó/Kovács Attila
A számos botrányos esetéről is elhíresült párizsi olimpia talán létre sem jöhetett volna, ha nincs a kiváló franca kapcsolatokkal rendelkező párt, a Momentum, amely az aláírásgyűjtésével megfúrta a budapesti olimpiai pályázatot – írja a Magyar Nemzet.
A lap emlékeztet, hogy míg korábban a baloldali kormányok is szerettek volna hazai rendezésű olimpiát, sőt a baloldali pártok még az Orbán-kormány idején is támogatták ezt a kezdeményezést, a Momentum 2017-es, NOlimpia népszavazási kezdeményezésével intenzív sportellenes, a hazai rendezést támadó kampányba kezdett,
a kampányszlogenjük úgy szólt: „Nem az olimpiára, igen a jövőnkre!” Ehhez csatlakozott az összes baloldali párt és politikus.
Az idei olimpia megrendezésére Budapest mellett Párizs is pályázott, és a Magyar Nemzet utal arra, hogy a Momentum Mozgalom akkori arca, alapítója, mára már bukott elnöke, Fekete-Győr András élt, tanult és dolgozott Franciaországban. A NOlimpia-kampány után megalakult Momentum nyilvánosan is kiváló kapcsolatokat ápolt
Emmanuel Macron francia elnök pártjával, az En Marche-sal szorosan együttműködtek már 2017-ben is.
A magyar kormány a Momentum aláírásgyűjtő akciója miatt visszalépett az olimpiai pályázattól. Mint közölték akkor: sikeres pályázásra, az olimpia megrendezésére csak olyan városoknak van esélyük, ahol a kérdésben egyetértés jött létre és áll fenn. Ez Párizs és Los Angeles esetében ma is igaz. Mivel Budapesten a szükséges egység felbomlott, így Budapest olimpiarendezési pályázata esélytelenné vált.
A budapesti olimpiai álom megakadályozását követően
a Momentum politikusai már Brigitte Macronnal, a francia elnök feleségével pózoltak közös képen,
a párt vezetőit pedig meghívták Párizsba Emmanuel Macron pártjának, az En Marche-nak a székházavatójára.
A Momentum azonban nem érte be azzal, hogy egyszer tönkretette sok millió magyar álmát: tavaly júliusban, amikor ismét napirendre került a budapesti olimpia megrendezésének kérdése, feltűnt az akkor még európai parlamenti képviselőként dolgozó Donáth Anna, és kategorikusan kijelentette, nincs értelme 2036-os budapesti olimpiáról beszélni.
Ha Orbán Viktor hirtelen találna is rá tízezermilliárd forintot „a szivárvány lábánál”,
akkor is fölösleges erről beszélni, amíg az oktatást és az egészségügyet nem tette rendbe az ország – mondta Donáth Anna. A politikus kijelentette: az olimpia rendezése szerinte csődbe vitte volna a magyar államot.
A politikus azonban csak a kiadásokkal számolt, a turizmus fellendüléséből és az ennek folyományaként az államhoz befolyó extra bevételekről hallgatott, holott a párizsi olimpiáról már most megállapították,
csaknem öt százalékkal dobta meg egész Franciaország GDP-jét.
A június 9-én tartott választásokat minden fronton elbukó Momentum azonban továbbra sem hajlandó megváltoztatni az álláspontját. Karácsony Gergely nemrég Thomas Bachhal, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökével találkozott, akivel egy lehetséges budapesti olimpiáról is szót ejtett. Ezzel kapcsolatban a lapnak nyilatkozott a Momentum terézvárosi polgármestere, Soproni Tamás is, aki elmondta, a távlati terveiben sem szerepel az olimpia megrendezése Budapesten.