Orbán Viktor: Fél éve még senki nem akart hallani a békéről, ma pedig mindenki erről beszél (VIDEÓ)
Ez a magyar elnökség legnagyobb eredménye.
Moritz Körner szerint meg kell vonni Magyarország szavazati jogát az EU-ban.
Nyitókép: Harry Langer/DeFodi Images/DeFodi via Getty Images
Az Európai Bizottság nyolc ajánlást fogalmazott meg Orbán Viktor magyar kormányának a jogállamiság egyértelmű megsértése miatt. „A magyarországi helyzet nagyon súlyos” – mondta az EU Bizottság egyik tisztviselője a 27 uniós tagállam jogállamiságáról szóló éves jelentésről. A jelentés szerint Magyarország továbbra is több területen sérti a jogállamiságot. A Bizottság ezért „rekordszámú”, nyolc ajánlást fogalmaz meg a kormánynak – számolt be a Zeit német lap.
Magyarország tölti be az EU Tanácsának soros elnökségét a mostani félévben, és az országban „rendszerszintű probléma” van az alapvető jogokkal – mondta Didier Reynders igazságügyi biztos.
Věra Jourová, az EU alelnöke szerint a jogsértések a jogállamiság mind a négy pillérét érintik: az igazságszolgáltatási rendszert, a korrupció elleni intézkedéseket, a sajtószabadságot és a hatalmi ágak szétválasztását.
Magyarországnak „szilárd bizonyítékokat kell szolgáltatnia a magas szintű korrupciós ügyekben folytatott nyomozásokról, vádemelésekről és jogerős ítéletekről” – áll a jelentésben. Az Orbán-kormánynak emellett meg kell erősítenie „a közmédia szerkesztői függetlenségét”, és hatályon kívül kell helyeznie a civil szervezetek munkáját korlátozó törvényeket.
Az EU ezért az elmúlt években különböző eljárásokat indított Magyarország ellen, és felfüggesztette a támogatások odaítélését. Az alapvető jogok különböző megsértése miatt jelenleg is befagyasztva van a Magyarországnak szánt jó 20 milliárd eurós uniós támogatás – jelentette be Reynders.
„A Magyarországon évek óta zajló rendszerszintű jogsértések fényében végre itt az ideje, hogy Orbán Viktort a helyére tegyük, és megvonjuk Magyarország szavazati jogát az EU-ban”
– mondta Moritz Körner (FDP) európai parlamenti képviselő.
Az Európai Parlament 2018-ban már kezdeményezett úgynevezett 7. cikk szerinti eljárást Magyarország ellen. Az EU Tanácsában való szavazati jog megvonásához azonban Magyarország kivételével mind a 26 tagállam beleegyezésére szükség lenne, ami egyelőre nem látszik.