Nyitókép forrása: Mandiner
„Kérem magyarázzák már el nekem, hogy mi az az óriási különbség az ország és a nemzet pusztulását illetően, ha 1939-ben vagy 41-ben a szövetségesek oldalára áll az ország és nem folytat revíziós politikát. Mert ez azt jelenti egyébként, hogy
1. 1939-ben vagy legkésőbb 1941-ben a nácik megszállják az országot.
2. A németek oldalára álló Szlovákia (aki ez első katonai szövetséges) és Románia brutálisan elnyomja a magyarokat, etnikailag tisztogat Erdélyben és a Felvidéken (igény volt rá).
3. Legalább akkora arányú holokauszt, mint Lengyelországban, azaz rosszabb annál mint ami 44-ben tragikusan történt.
4. Az országot a vélhetően nyilasokhoz hasonlító kollaboránsok nem pár hónapig, hanem akár fél évtizedig uralják.
Csak kérem egyet ne mondjanak – hogy ha 39-ben együtt vérzünk el a lengyelekkel, vagy 41-ben a jugoszlávokkal, akkor nem száll meg minket »jutalomból« a Szovjetunió 1945-ben, és hogy jelentős területeket kapunk vissza (ugye Jugoszláviától és Csehszlovákiától eleve semmit, talán valamit Romániától – de ott szovjet érdek volt a geopolitikailag fontos Románia kárpótlása Besszarábiáért, tehát sokat ott sem várhattunk volna.
Akár így, akár úgy, hatalmas vérveszteség és pusztítás lett volna a háború vége, 39-es vagy 41-es ellenállás esetén talán kevesebb katona, mert nincs a Don-kanyar, de sokkal több civil.
A semlegességet ne mondja senki, ilyen opció nem volt a mi geopolitikai helyzetünkben. Vagy a németek oldalán, vagy ellenük, ez volt a két választás, úgy, hogy természetesen a jövőt nem látta senki. (legfeljebb annyi lett volna a mozgástér, hogy a SU elleni háborúba később szállunk be – de előbb utóbb belekényszerítenek, vagy jön a megszállás)
Azok utólagos balos mítoszok, hogy itt valami nagy választás volt., se 14-ben nem volt, se 39/41-ben nem volt, sodortak a sokkal nagyobb erők. Ez az én véleményem, de ha valaki megcáfol, örömmel látnám.
(ZSEBREVÁGOTT minket a történelem! – ahogy most Ukrajnát vágja zsebre, mert semmiféle jó választásuk nem maradt. Van a rossz és rosszabb).”