Októbertől szinte képtelenség lesz irányítani és működtetni a fővárost – mi lesz veled, Budapest?
A kormány szerint a csődhelyzet réme is fenyeget Budapesten.
Július 11-én kiderül, történtek-e prémiumkifizetések.
Karácsony Gergely baloldali főpolgármester előző ciklusa a városvezető saját bevallása szerint is a csőd szélére sodorta Budapestet. Hogy ez miért következhetett be ismét, megoszlanak a vélemények. Tény azonban, hogy 2019 őszén, mikor Karácsony átvette a stafétát elődjétől, Tarlós Istvántól, a Fővárosi Önkormányzat pénzügyi tartaléka meghaladta a 210 milliárd forintot – 2023-as évre azonban ez igencsak lecsappant.
Ezt is ajánljuk a témában
A kormány szerint a csődhelyzet réme is fenyeget Budapesten.
Hogy Budapest az idei évet túlélje, bedobtak néhány trükköt a baloldali városvezetők. Ezek egyike az úgynevezett faktorálás, amelyről már tavaly vita robbant ki a Fővárosi Közgyűlésbe, viszont csak idén lett szignózva az OTP és a K&H Bankkal kötött szerződés. Arról, hogy a BKK Zrt. 50 milliárdos követelését (az önkormányzat irányába) értékesítik pénzügyi intézeteknek, a főpolgármester maga döntött az Index.hu beszámolója szerint.
Tehát a bankok megelőlegezik a közösségi közlekedésszervező vállalatnak járó pénzt, mert Budapestnek jelenleg nincs éppen likvid forrása a fenti összeg kifizetéséhez. A tartozást – kamatokkal együtt – pedig majd 2025 márciusában fizeti ki a főváros a jövő évi iparűzési adóbevételekből.
A fővárosi cégvezetők prémiumkifizetéseiről ebben az időszakban döntenek; a téma igen kényes. Emlékezetes, tavaly júliusban sem volt túl rózsás Budapest anyagi helyzete, Karácsony Gergely mégis több, vezetőállású munkavállalónak teljesítménybérnek minősülő prémium kifizetését hagyta jóvá.
Walter Katalin, a Budapesti Közlekedési Központ Zrt. vezérigazgatója 9,96 millió, Szarka Zsolt, a cég operatív vezérigazgató-helyettese 8,8 millió, Diószegi Ágnes, a társaság ügyfélkapcsolati és értékesítési vezérigazgató-helyettese szintén 8,8 millió forint prémiumot kaphatott – olvasható a Magyar Nemzet akkori cikkében. Bolla Tibor, a BKV Budapesti Közlekedési Zrt. vezérigazgatója 9,6 millió, Bátora László, a vállalat gazdasági vezérigazgató-helyettese 8,64 millió, Szedlmajer László, a cég autóbusz és trolibusz üzemeltetési vezérigazgató-helyettese 5,6 millió, Takács Péter, a társaság vasúti üzemeltetési vezérigazgató-helyettese pedig 8,6 millió forint prémiumban részesülhet.
Ezért a Mandiner.hu már május végén megkereste a nagyobb fővárosi vállalatokat, így a már említett BKK-nak, BKV-nak, a Budapest Gyógyfürdői És Hévizei Zrt.-nek (BGYH), a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt.-nek (BFVK), illetve a Mártha Imre által igazgatott Budapesti Közművek Nonprofit Zrt.-nek (BKM) küldtünk leveleket.
Első levélváltásaink után a BKK-tól azt a választ kaptuk, hogy „a pontos összegről a prémiumfeladatok értékelését lezáró főpolgármesteri döntést követően tudnak adni”. A BKV-tól azt, hogy a pontos összegről a prémiumfeladatok értékelése után tudnak érdemi információt adni; „a vezető állású munkavállalók prémiumértékeléséről a főpolgármester még nem döntött”. A BGYH-tól azt, hogy a cégnél a 2023. évi üzleti év után prémium kifizetése tárgyában döntés nem született, kifizetésre nem került sor. A BFVK-tól azt, a „felügyelőbizottság a teljesítési jelentéseket jóváhagyta”, a „prémiumok kifizethetőségéről még nem született döntés”. A BKM-től előbb azt, hogy az ügyben még nem született döntés; majd pedig azt, hogy kérdéseinkre a Főpolgármesteri Hivatal fog válaszolni.
Ezek után kerestük meg a baloldali városvezetőt, afelől érdeklődve:
Napokkal később azt a választ kaptuk,
elkezdődött a kérdéseinkre adandó válasz összeállítása, annak megküldése július 11-re várható.
Amit a procedúráról egyébiránt tudni lehet, az a következő: a 2023. évre kitűzött prémiumfeladatok értékelésére a társaságok számviteli beszámolójának elfogadását követően, az ellenzéki delegáltakkal működő felügyelőbizottságok általi megtárgyalást követően kerül majd sor. Ezek megtörténtek. A prémiumok kijelölésének és megítélésének eljárásrendjét a Főpolgármesteri Hivatal alakított ki – lévén, hogy a főpolgármester hatáskörébe tartozó munkáltatói jog gyakorlásáról van szó. Ez azt jelenti, hogy a tulajdonos (Fővárosi Önkormányzat) tűzi ki vezető állású munkavállalók prémiumait (egyéni mérlegeléssel), s a döntés tartalmazza a kifizethető összeget is, így az kifizetési engedélynek minősül, az alapján történik közvetlenül a kifizetés.