Lucheni vallomásában azt mondta, vaktában választotta ki áldozatát.
Állítása szerint a célja a gyilkossággal „a kizsákmányolásra épülő rendszer felforgatása volt”.
A merénylőt végül életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték. A börtönben öngyilkosságot követett el 1910 októberében.
Ferenc József tragédiái
Az uralkodó családját sok veszteség érte az évek alatt. Ahogy azt fentebb említettük Sissi merénylet áldozata lett, de nemcsak ő. Ferenc József legidősebb testvérét, Ferdinánd Miksa főherceget 1867-ben Mexikóban a felkelők végezték ki. A császár egyetlen fia, Rudolf trónörökös 1889-ben pedig öngyilkosságot követett el a mayerlingi vadászkastélyban, miután megölte szeretőjét, a 17 éves Vetsera Mária bárókisasszonyt.
A magyar és egyben a világtörténelem talán legsúlyosabb következményekkel járó merénylete szintén a Habsburgokhoz kötődik. 1914. június 28-án Ferenc Ferdinánd főherceg – Ferenc József unokaöccse – és felesége, Hohenberg Zsófia hercegnő merénylet áldozata lett Szarajevóban. A merényletet hosszas tervezés és több sikertelen merényletkísérlet előzte meg. A gyilkosságokat Gavrilo Princip követte el, aki „éppen jókor volt jó helyen” mivel a kavarodásban éppen előtte állt a meg az uralkodót szállító autó, Princip ekkor sütött el fegyverét. Zsófia hercegnő haslövést kapott, Ferenc Ferdinándnak pedig a nyaki főütőerét érte a golyó. A trónörökös utolsó szavai ezek voltak: „Es ist nichts!” tehát: „Semmiség!” A történészek szerint
a szarajevói merénylet vezetett közvetlenül az I. világháború kirobbanásához.
Principet a bíróság végül 20 év börtönbüntetésre ítélte.
Ferenc József és unokaöccse közötti viszony igencsak rossz volt, ezt mutatja az is, hogy a császár nyilatkozatában, amelyet a szarajevói merénylet után tett, arról tanúskodik, hogy halálukat Isten büntetéseként fogta fel.
Tisza István ellen számos alkalommal kíséreltek meg merényletet. Illetve, volt egy „elmaradt” merénylet, amelynek megtervezésében Szabó Ervin könyvtáros is részt vett: ez a merénylet amiatt maradt el, mert 1917-ben Tisza lemondott tisztségéről. 1918. október 31-én fegyveresek – valószínűleg hazatért frontkatonák – egy csoportja végül elszánta magát a gyilkosság végrehajtására, és a délután során Tisza Hermina úti villájához hajtott. A politikust, rövid szóváltást követően 17 óra tájban érte a halálos lövés, egy máig azonosítatlan férfi fegyveréből – felesége és unokahúga előtt. A visszaemlékezések szerint Tisza István utolsó szavai ezek voltak:
„Ennek így kellett lennie.”