Nyitókép: MTI/Lakatos Péter
Májusban a fogyasztói árak átlagosan négy százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Áprilishoz viszonyítva átlagosan 0,1 százalékkal csökkentek az árak, a járműüzemanyagoké 4,4 százalékkal esett vissza – jelentette hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az élelmiszerek ára tavaly májushoz képest egy százalékkal nőtt, ezen belül a cukoré 29,6; a csokoládé és kakaóé 9,8; a gyümölcs- és zöldségléé 9,5; a büféáruké 8,8; a sertéshúsé 8,6; az éttermi étkezésé 8,1; az alkoholmentes üdítőitaloké 5,6 százalékkal. A tojás ára 22; a liszté 19,6; a tejtermékeké 11,6; a száraztésztáé 10,6; a tejé, valamint a kenyéré kilenc-kilenc; a sajté 7,4; a baromfihúsé hat százalékkal csökkent – sorolta a KSH.
A szolgáltatások 9,5 százalékkal drágultak. A szeszes italok, dohányáruk ára 3,5, ezen belül a dohányáruké 3,8 százalékkal emelkedett. A gyógyszer, gyógyáruk ára 6,4; a mosó- és tisztítószereké 2,7; a testápolási cikkeké 1,8 százalékkal növekedett.
A háztartási energia 2,4, ezen belül a vezetékes gáz 4,7, az elektromos energia 2,9 százalékkal olcsóbb lett.
A tartós fogyasztási cikkekért 1,7 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, ezen belül a használt személygépkocsik ára 9,6 százalékkal csökkent, az új személygépkocsiké 4,8; a konyha- és egyéb bútoroké 2,5; a fűtő- és főzőberendezéseké 2,4; a szobabútoroké 1,7 százalékkal nőtt. A járműüzemanyagok 9,2 százalékkal drágultak éves összevetésben.
Egy hónap alatt, áprilishoz viszonyítva a fogyasztói árak átlagosan 0,1 százalékkal csökkentek. A háztartási energiáért 0,9, ezen belül a vezetékes gázért 1,7 százalékkal kevesebbet kellett fizetni. A járműüzemanyagok ára 4,4 százalékkal esett.
A kormány által alacsony szintre leszorított infláció jó a családoknak és jó a gazdaságnak is
– jelentette ki Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a tárca közleménye szerint. Az infláció mértéke a korábbi hónapokhoz hasonlóan továbbra is alacsony szintet ér el.
Az alapvető élelmiszerek és a háztartási energia árában bekövetkezett jelentős csökkenés komoly segítséget jelent a magyar családok számára.
Nagy Márton az adatokat értékelve kiemelte, hogy a kormány célzott intézkedéseinek köszönhetően – úgy mint a kötelező akciózás vagy az online árfigyelő – az infláció összeomlott, a kormányzati lépések által generált árverseny eredményeképpen pedig alacsony szinten maradt. Ez az árverseny különösen jelentős az élelmiszerek esetében.