Nyitókép illusztráció. Fotó: THIERRY FOULON / ALTOPRESS / PHOTOALTO VIA AFP
Kedvezőtlen étkezési és fizikai aktivitási szokások, romló szerhasználati és egészségi állapot jellemzik a magyar iskolásokat – derült ki az ELTE PPK kutatóinak legutóbbi felméréséből. A vizsgálat a WHO-val és a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézettel közösen zajlott, amely az Iskoláskorú gyermekek egészségmagatartása című nemzetközi kutatás részét képezte.
Az egyedülálló életmódkutatás rendszeresen, négyévenként gyűjt adatokat az 5., a 7., a 9. és a 11. évfolyamos korosztályban.
A felmérés alkalmanként mintegy hatezer tanulót érint,
országosan reprezentatív, eredményei pedig összevethetők a projektben részt vevő csaknem ötven országéval.
Az étkezési szokásokkal kapcsolatban az ELTE kutatócsoportja arra hívta fel a figyelmet, hogy a kamaszok körében évek óta csökken a rendszeresen reggelizők aránya. A napi zöldség- és gyümölcsfogyasztás a fiataloknak kevesebb mint harmadára jellemző. Bár egyre kevesebben fogyasztanak magas cukortartalmú ételeket és italokat, és a fizikailag aktív fiatalok aránya is lassú növekedésnek indult, a túlsúlyosak száma folyamatosan nő.
A vizsgálat megállapította azt is, hogy
a diákoknak mintegy harmada szinte az összes szabadidejét ülve tölti, főként képernyőhasználattal,
ugyanakkor hétköznapokon keveset, átlagosan hét és fél órát alszanak – idézte a kutatás eredményeit a Magyar Nemzet.
Ismét nőtt az alkoholt fogyasztók és a dohányzók aránya
A kutatók kitértek az egészséget veszélyeztető magatartási formákra is, melyek közül a dohányzási és alkoholfogyasztási arányok ismét növekedtek az elmúlt négy évben. Kiderült, hogy
körülbelül minden hatodik diák legalább hetente rágyújt, tízből négyen pedig már voltak részegek életükben.
Az elektromos cigarettát kipróbálók aránya pedig meghaladja az egyharmadot.
A tiltott szerek használatával kapcsolatban ugyanakkor stagnálást figyeltek meg: leggyakoribb a marihuánafogyasztás, a középiskolás diákoknak mintegy 17 százaléka kipróbálta már ezt a szert.