El is mondta a Bizottság, hogy miért nem ad a magyaroknak Erasmust, meg nem is
Hogy mi a tartalmi problémájuk az új törvénnyel, arról keveset mondhattak.
Vonzó lett a magyar felsőoktatás, amelyet az is bizonyít, hogy immár második éve több mint 120 ezren jelentkeznek az egyetemekre – hangsúlyozta Hankó Balázs.
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Folytatni szeretné elődje, Csák János által megkezdett programokat a kulturális és innovációs miniszternek kinevezett Hankó Balázs.
Az eddig az innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár a Magyar Nemzetnek adott interjújában ezek közé sorolta a Petőfi kulturális programot, amely elérhetővé teszi a minőségi kulturális szolgáltatásokat a vidéki települések lakosságának is, vagy a felsőoktatás-innováció terén a Neumann János-programot. De ilyen a családügy területén az új helyzethez igazodó csok plusz támogatást, ami az otthonteremtést hivatott támogatni.
Az új miniszter szerint nem csupán versenyképességi fordulatra van szükség Európában, hanem
vissza kell vezetni a kontinenst az alapértékeihez.
Mi, magyarok azért maradtunk meg és vagyunk itt Európa szívében, hogy a magyar modellel, a magyar kultúrával, a magyar tudással és innovációval, családbarát országunkkal példát mutatva visszavezessük Európát az alapító atyák által lefektetett értékekhez, megerősítve így kontinensünk keresztény gyökerét – fogalmazott az interjúban Hankó Balázs.
A felsőoktatás és szakképzés kapcsán szerinte azt a három kérdést kell feltennünk, hogy jobbak lettünk-e, többen választják-e a felsőoktatást és a szakképzést, illetve hogyan állnak finanszírozási szempontból. „Kijelenthetem, hogy minden területen előreléptünk” – mondta Hankó.
Tájékoztatása szerint összesen 310 ezren tanulnak a magyar egyetemeken, ami annak köszönhető, hogy előrébb léptünk a nemzetközi rangsorokban, és egyre erőteljesebb a tudományos teljesítményünk.
Ráadásul az előrelépés a nemzetközi listákon úgy valósult meg, hogy
Brüsszel folyamatosan gáncsol minket, tehát ellenszélben is működik a magyar modell.
– tette hozzá.
Hankó hangsúlyozta: a magyar modell eredményes és működik, ennek kulcsa pedig az egyetemek, a körülöttük lévő gazdasági szereplők, a társadalmi szereplők és a szakképzés együttműködésén alapul. A miniszter ezt a jól működő magyar modellt ajánlja uniós elnökségünk során Európának, ami a versenyképességi fordulatot és az értékekhez való hazatalálást mutatja meg. Európa úgy lehet erős, ha minden nemzet büszke saját magára, saját kultúrájára és saját nemzetére – szögezte le a miniszter.
Az új miniszter a kulturális tervei kapcsán azt mondta, hogy egyszerre kell elérhetővé és vonzóvá tenni az identitásőrző kultúránkat, illetve úgy a középpontba helyezni, hogy a közösségeink szeressék. Érezzük jól magunkat, éljük meg a magyar és minőségi kultúrát, ezt kell legfőbb célként kitűznünk! – fogalmazott.