A háborús uszítók kezéből ki kell tekernünk a fegyvert

2024. június 06. 19:14

Az igazság kimondása mindig fájt és fáj a baloldalnak. Interjú.

2024. június 06. 19:14
Szánthó Miklós
Magyar Hírlap

Nyitókép: Scott Olson/Getty Images 

A baloldal szerint az EP-választás tétje valójában nem a háború és a béke, hanem a jogállamiság, a több Európa, az LMBTQ-jogok, az abortusz és az eutanázia korlátozatlansága. De vajon miért tagadják a nyilvánvalót? Hogyan kapcsolódik össze a két voksolás? Mi a sikeres konzervatív politika titka, és mit gondol a Magyar Péter-jelenségről? Ezekről a kérdésekről beszélgettünk Szánthó Miklóssal, az Alapjogokért Központ főigazgatójával a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, a Ronald Reagan Emlékkonferencia után.

Ha már egy emlékkonferencia után beszélgetünk, ön szerint mi volt Ronald Reagan sikerének titka? Illetve mi az, amit a ma konzervatívjai tanulhatnak tőle? Akár itt, Magyarországon.

Ha most közhelyes, vagyis inkább populista választ adnék – Reagant is sokan populistának tartják, és az is volt, és én ezt pozitívan értem –, akkor azt mondanám, hogy a bátorság. Neki volt bátorsága ahhoz, hogy dacoljon az akkor is iszonyatos túlsúllyal rendelkező amerikai filmiparral, szórakoztatóiparral, a big mediával. Őt ugyanúgy támadták akkor, mint ma Trumpot. Ugyanazokat mondták rá, mint a most készülődő republikánus elnökjelöltre: megpróbálták a politika világán kívülről érkezett, tehát a politikához nem értő tökfilkónak beállítani. Ám Reagant ez nem érdekelte, humorérzéke sosem hagyta cserben. Egyébként Orbán Viktor miniszterelnök a 2022-es CPAC Hungaryn elárulta: a konzervatív sikerrecept egyik legfontosabb »összetevője« az, hogy nem szabad a liberálisok játékszabályai szerint játszani. Ugyanezt alkalmazta Reagan is, legfeljebb nem mondta ki így. Tette, amit a konzervatív siker érdekében tennie kellett, és fütyült a liberálisokra, akiket bosszantott a mindig jó kedélyű szabadságharcos.

Ezt is ajánljuk a témában

Viszont lehet, hogy sikeres volt a maga idejében, ám mindaz, ami ellen küzdött, később megerősödve tért vissza. Úgy tűnik a szélsőliberális progressziót nem lehet megállítani, legfeljebb lassítani egy időre. Innen nézve, az elmúlt negyven év tapasztalatait figyelembe véve, nem szélmalomharc az, amit a konzervatívok vívnak?

Politikai hőseink küzdelme nem hiábavalóság, hanem példa. Az inga hol ide, hol oda kileng, de értékeinkért vívott küzdelmeinknek mindig van értelme. Ami az Egyesült Államokat illeti, a reagani nyolcvanas évek jelentették az utolsó aranykort. Bár a mából visszagondolva egy Bill Clinton is…, hát, hogy is mondjam, fényévekre van Joe Bidentől, ez tagadhatatlan.

Ezt is ajánljuk a témában

A reagani konzervatív forradalom a mai napig érezteti a hatását, nem lehet zárójelbe tenni csak amiatt, ami Obama alatt történt, vagy most zajlik az Egyesült Államokban. Reagan szellemiségének, példájának óriási jelentősége van, hiszen részben ezeknek a továbbélése, részben az újrafelfedezése óriási szerepet játszott abban, hogy Donald Trump nemcsak a hagyományos republikánus szavazótábort tudta maga mögé állítani, hanem a rozsdaövezeti kiábrándult demokratákat, a kékgalléros munkásokat, akiket a baloldal magukra hagyott.

Tehát az Államokban sem hiábavaló ez a harc, bár ott a woke nyilvánvalóan sokkal erőteljesebben jelen van a mindennapokban. Mi ezt az újsütetű szélsőbaloldali gondolatiságot, a woke-ot egy amerikai importtermékként ismerjük itt Európában, és egy kicsivel szerencsésebb helyzetben vagyunk, mert itt még annyira nem eresztett gyökeret, ezért egyszerűbben ki is tudjuk metszeni a baloldali-liberális vadhajtásokat, és ebben ráadásul Magyarország példát is mutat a teljes nyugati világnak.

Szóval, ez nem szélmalomharc. A kiállásunk nagyon fontos. Ezt tudta és ezt testesítette meg Ronald Reagan is. Nem véletlenül van szobra Budapesten, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök avatott fel.

Ha már harc! Néhány napon belül európai parlamenti választások lesznek. A baloldal szerint a tét valójában nem a háború és a béke, hanem a jogállamiság, a több Európa, az LMBTQ-jogok, az abortusz és az eutanázia korlátozatlansága – ezekkel dobálóznak a kampányban. Ön mit gondol erről?

Bármit is állít a baloldal, a tét egyértelmű: Magyarország az EU többi részével együtt közelebb sodródik-e a háborúhoz, belekeveredik-e a háborúba, vagy ki tud maradni belőle. Ennek a kimondása, az igazság kimondása mindig fájt és fáj a baloldalnak, különösen azért, mert a nyugati fősodor az, amelyik ezt a háborút az orosz agresszió mellett tüzeli.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 118 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csakcsöndben
2024. június 07. 17:22
Miki, a kitekeréshez egész Moszkváig kell menned, de szurkolunk neked...
Kovács Ubul
2024. június 06. 21:55
Ezért ment Pjotr Szijjartov Szentpétervárra. A háborús uszítók kezéből kitekerni a fegyvert.
T. Péter
2024. június 06. 21:21
Azt bizony csavarni szoktuk, kedves Szánthó, nem tekerni.
kelemikes-2
2024. június 06. 20:08
Szijjártó Péter az egyetlen miniszter az Európai Unióból, aki idén is részt vesz Putyin szebb napokat látott csúcsrendezvényén, a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon. Az Ukrajna elleni invázió előtt a fórumon egymásnak adták a kilincset a nyugati politikusok is, idén viszont már csak Milorad Dodik, a boszniai szerb köztársaság Putyin- és Orbán-barát szeparatista vezetője az egyetlen hivatalban lévő vezető, aki ott van Európából az eseményen. Az idei fórum legmagasabb rangú vendégei a zimbabwei, a bolíviai és a közép-afrikai elnök.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!