Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd
Nyilvántartásba vett öt pártlistát a június 9-ei európai parlamenti (EP-) választásra hétfőn a Nemzeti Választási Bizottság (NVB), így várhatóan 11 pártlista szerepel majd a szavazólapon – írja az MTI.
Mivel a bejelentések megfeleltek a feltételeknek és a pártok összegyűjtötték a listaállításhoz szükséges 20 ezer érvényes ajánlást, az NVB nyilvántartásba vette – sorrendben – az LMP-Magyarország Zöld Pártja, a Második Reformkor Párt, a Momentum Mozgalom, a Jobbik-Konzervatívok, valamint a Mindenki Magyarországa Néppárt listáját. Az LMP-Magyarország Zöld Pártja 14 jelöltből álló listáját Ungár Péter, a párt társelnöke vezeti. A Második Reformkor Párt 23 tagú listájának élén Vona Gábor pártelnök áll. A Momentum Mozgalom 30 jelöltből álló listáját Donáth Anna, a párt európai parlamenti képviselője, pártelnök vezeti. A Jobbik-Konzervatívok 16 nevet tartalmazó listájának élén Róna Péter áll. A Mindenki Magyarországa Néppárt 8 tagú listáját Márki-Zay Péter pártelnök vezeti.
Az NVB visszautasította a Nép Pártján és az Új Alternatíva Párt listáinak nyilvántartásba vételét, mert a pártok a szükségesnél kevesebb ajánlást gyűjtöttek össze. Az NVB határozatai nem jogerősek, ellenük három napon belül lehet jogorvoslattal élni a Kúriánál.
Tizenegy lista szerepel majd a szavazólapon az EP-választáson
Tizenegy listát vett nyilvántartásba az NVB a június 9-ei EP-választásra: sorrendben a
- Fidesz-Magyar Polgári Szövetség-Kereszténydemokrata Néppárt közös listáját,
- a Mi Hazánk Mozgalom,
- a Tisztelet és Szabadság Párt,
- a Magyar Kétfarkú Kutya Párt listáját,
- a Demokratikus Koalíció - Magyar Szocialista Párt - Párbeszéd-A Zöldek Pártja közös listáját,
- a Megoldás Mozgalom,
- az LMP-Magyarország Zöld Pártja,
- a Második Reformkor Párt,
- a Momentum Mozgalom,
- a Jobbik-Konzervatívok,
- valamint a Mindenki Magyarországa Néppárt listáját.
Az EP-választáson listát állító párt vagy pártszövetség egy-egy delegáltat küldhet az NVB-be. Ez a szabály nem vonatkozik azokra a pártokra, pártszövetségekre, amelyek az országgyűlési választás után frakciót alapítottak, és ezen a jogon már delegáltak képviselőt a testületbe.