Otthon vagy nyaraló? – ezzel a címmel tartott nyitóelőadást Navracsics Tibor a Portfolio Balaton konferencián, amelyen a térség előtt álló kihívások kerülnek fókuszba ma Veszprémben (A témával kapcsolatban a miniszter Mandiner hetilap számára írt írását itt olvashatják).
A miniszter emlékeztetett, a kormány korábban célul tűzte ki, hogy 2030-ra lehetőség szerint az EU öt legélhetőbb tagállama közé kerüljünk, ami szerinte még sikerülhet; ennek egyik feltétele az élhető vidék, s hogy alakuljon ki barátságosabb, emberközpontúbb városi környezet. A tavaly elfogadott területfejlesztési törvény az együttműködésre helyezi a hangsúlyt – tette hozzá, és pozitív példaként hozta a Veszprém-Balaton 2023 EKF programot, amelynek jegyében 116 környékbeli együttműködés valósult meg.
A Balaton helyzetéről szólva felhívta a figyelmet a meglévő problémákra: a környéken egyszerre vannak jelen az elmaradott térségek és a dinamikusan fejlődő várostérség halmazok, s az elöregedési folyamatok olyan tempót vettek, amelyek következtében
az egyik leginkább elöregedő térségről beszélünk az országban.
„A diplomások aránya a veszprémi-balatonfüredi térségben jó, de a többi részen közepesnek mondható” – hívta fel a figyelmet, hozzátéve, hogy a foglalkoztatottság sem ideáli összességében a térségben, hiszen a járások többségében átlagosnak vagy annál gyengébbnek mondható.
Az elvándorlással kapcsolatban rámutatott, hogy számos járásban megfigyelhető a más térségekből való bevándorlás – ilyen Balatonalmádi, Balatonfüred és Siófok környéke –, ugyanakkor a többi veszteséggel küszködik, az őshonos lakosság elvándorlása a jellemző.
A miniszter szólt az ingatlanár-robbanás hatásairól is, kiemelve,
a kifejezetten magas, budai ingatlanárakéhoz mérhetők a balatoni térség ingatlanárai, ami az itt élő fiatalok számára rossz üzenet.
Hozzátette, problémát jelent, hogy ők sok esetben nem rendelkeznek elegendő pénzzel egy-egy ingatlan megvásárlásához, és gyakori, hogy az örökölt ingatlanjaikat is tovább értékesítik.
Előadása végén Navracsics Tibor arra hívta fel a figyelmet, hogy a Balatonra mint ökológia rendszerre, vagyontárgyra és lakóhelyre kell tekintenünk egyszerre, így lehetséges a régió ésszerű fejlesztése és az itt élők számára a megélhetési lehetőségek biztosítása.