Nagyon úgy tűnik, felesleges szolgáltatásra költ milliókat a bajai önkormányzat
Az alkalmazásnak kevesebb, mint kétszáz aktív felhasználója van.
Nyirati Klára, Baja exmomentumos polgármestere nem sokkal a választások előtt egy új kommunikációs rendszert vezetett be a városban 3,9 millió forintért. A döntés indokoltsága erősen megkérdőjelezhető, de ami ennél is aggasztóbb, hogy a felhasználók adatait a Soros-hálózat támogatóinak érdekeltsége kezeli.
Nyitókép: Fabrice COFFRINI / AFP
A Munipolis s. r. o. többségi tulajdonosa a cseh Pale Fire Capital (PFC), amely 2020. október 10-én jelentette be, hogy megállapodtak az alapító Ondřej Švrčekkel. Švrček, aki már korábban is kifejezetten az önkormányzatokra, közintézményekre utazott, meglátta a lehetőséget a COVID-járványban, de nem volt elég pénze az ötletei megvalósításához, ezért kereste meg a PFC-t.
A befektetési vállalat az üzlettel 10-ről 80 százalékra növelte a részesedését a Munipolisban. Az ügyvezetőt a meghagyták, de elég valószínűnek tűnik, hogy az ezt követő gyors fejlődés nem neki, és nem is önmagában a tőkeinjekciónak köszönhető.
A Pale Fire Capital boardja egészen figyelemreméltó: Jan Bárta (39%), Dušan Šenkypl (39%), David Holý (20%), Petr Krajíček (0,8%), Jiří Ponrt (0,9%).
A kaliforniai születésű Bárta és Šenkypl igazi nagymenők. A Forbes szerint 2022-ben 172 millió CZK-t, átszámolva több mint 2,6 milliárd forintot jótékonykodtak el úgy, hogy minden évben a portfóliójuk értékének 1 százalékát ajánlják „csak” fel. Ez egyúttal azt jelenti, hogy a járvány alatt megduplázták a vagyonukat, ugyanis a lap megjegyezte: 2021-ben folyamán feleennyit fordítottak jótékonyságra.
Ezt is ajánljuk a témában
Az alkalmazásnak kevesebb, mint kétszáz aktív felhasználója van.
Kettejüké a Semantic Visions s. r. o., amelyet 2011-ben egy volt fegyverkereskedővel, František Vrabellel alapítottak. Ő azóta kiszállt a társaságból, aligha függetlenül attól, hogy egy elszámolási botrányba keveredett. Addig viszont népszerű figura volt, a „dezinformáció elleni küzdelem” egyik élharcosának számított, dacára annak, hogy (vagy éppen azért, mert) az állításait nem mindig tudta alátámasztani, de bármit és bármikor képes volt visszavezetni az oroszokra. Ezzel nagy szívességet tett bizonyos politikai köröknek, miközben Jan Bárta több tízmilliós adományokkal támogatta a Cseh Köztársaság jelenleg kormányzó pártjait, valamint a NATO Katonai Bizottságának elnökéből vezérkari főnökké kinevezett, majd aztán államfővé választott Petr Pavel kampányát.
Így nem különösebben meglepő, hogy 2020 őszén az Egészségügyi Minisztérium megbízta a Semantic Visions-t a COVID-vakcinák népszerűsítésével. Továbbá több százmillió koronát fektetett Šenkypl „Intelligens karantén” projektjébe. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság kormányaitól is érkezett pénz a céghez. 2019-ben 250 000 dolláros támogatást adtak a Semantic Visionsnek „a dezinformáció elleni küzdelemre”.
Ebben az évben indul Vrabel médiakampánya és boszorkányüldözése, amire fentebb már utaltunk, és amely hozzájárulhatott a 2021-ig kormányzó ANO és Andrej Babiš 2023-as bukásához is.
Jan Bárta, Dušan Šenkypl és František Vrabel kapcsolati hálójának elemzése egyebekben külön cikk témája lehetne, itt elég csak azt kiemelni, hogy előbbiek Soros György Nyílt Társadalom Alapítványok (OSF) hálózatának fő támogatói közé tartoznak.
Itt nem csak elvtársiasságról van szó: a
cseh OSF többek között a 2019-es jelentésében név szerint mond köszönetet nekik az adományaikért, de a Forbs is első helyen Soros alapítványát emeli ki a két „filantróp” kedvezményezettjei közül.
A Pale Fire Capital többi tulajdonosáról szintén elmondható, hogy támogatják a prágai OSF-et, illetve a hozzá köthető, azzal együttműködő projekteket. 2023-ban pedig a cég 890 ezer koronát – több mint 13 millió forintot – utalt át az alapítványnak.
Visszatérve a Munipolisra, egy tavalyi interjúban Šenkypl (egyébként nem először) azt fejtegette, hogy az önkormányzatokra és a kormányzati működésre akarnak fókuszálni. „Idén az államigazgatás hatékonyságának témájára szeretnénk összpontosítani. Ez egy nagyon széles terület, és természetesen nem igaz, hogy amikor új politikai vezetés lép be [a képbe], az automatikusan sikert jelent” – fogalmazott a Czechcrunch szerint.
Ennek kapcsán érdemes megjegyezni, hogy a cseh OSF az elmúlt tíz évben anyagilag támogatta a „rekonstrukce státu” vagyis az „állam újjáépítése” kezdeményezést, amely a közszolgálat digitalizálását, a digitális azonosítókat és a médiaszabályozás reformját szorgalmazza. Vagy a saját szavaikkal: „Az »állam újjáépítése« intelligens törvényeket támogat egy modern és igazságos állam érdekében. A korrupció nélküli politikáért és a 21. század követelményeinek megfelelő közigazgatásért szállunk síkra.”
A kezdeményezést, amelybe gyönyörűen beleillik az önkormányzatokat az állampolgárokkal közvetlenül összekötő Munipolis, Jan Bárta és társai is dotálják.
Šenkypl ezt azzal magyarázta, hogy jobb hellyé akarják tenni a világot.
Ahogy azt korábban megírtuk, az exmomentumos Nyirati Klára által irányított bajai városvezetés nemrég bevezette a Munipolis rendszerét. Azt nem tudni, Nyirati tisztában volt-e a Munipolis s. r. o. hátterével, de ettől még
magyar állampolgárok adatai kerültek egy olyan cég birtokába, amely mélyen be van ágyazva a Soros-hálózatba, és a tulajdonosai a pénzüket és a lehetőségeiket nyíltan politikai célokra használják fel. Valószínűleg nem csak Csehországban...
Ezt is ajánljuk a témában
„Mikor fogunk már összefogni?”