Különösen az agglomerációban és a Balaton-felvidéken – elég csak Őrbottyánt, Veresegyházát, Szadát, vagy Balatonfüred, Csopak és Paloznak környékét megnézni – de az egész országra igaz az, hogy eltűntek a településeket körülvevő zöld területek. Az 1938-as építési szabályozásban egy 200 méteres, úgynevezett zöld gyűrűt rendeltek el. A várostervezésnek persze eleve alapja, hogy
egy falu vagy város akkor tud jól működni, ha megmarad a saját identitása, karaktere,
sűrűsége és térszervezése és ahogy elhagyjuk a határát, egy egészséges, természeti környezetet találunk.
Olyan kisebb, Budapest környéki községekre és kisvárosokra is gondolhatunk, mint Biatorbágy, Páty vagy Etyek, melyeknek megvan a maguk építészeti stílusa, közössége, amit a lakosság összetétele alapján történelmileg kialakult. Ugyanakkor azt látjuk, hogy a peremterületeiken nagy lakóparkok és társasházak épültek, melyek ebből a környezetből igencsak kitűnnek, és megváltoztatták a települések karakterét és a települések ezen pontokon elkezdtek öszeérni. Mind Nyugat-Európában, mind a világ több más pontjain láthatjuk, hogy vannak törekvések arra, hogy küzdjenek az összenövések ellen több-kevesebb sikerrel. Nem csak kisebb városok vagy falvak esetében, de például Washingtonban is a magasépületek vagy felhőkarcolók szomszédságában egy szabályoztási vonallal elvágva nem csak hatalmas parkok terülnek el, de véget is ér a városhatár.
Nálunk erre az elmúlt mintegy 50 évben nem figyeltek, és összenőttek a települések. Ez az ott élőknek az egészséges környezethez való jogát veszi el. Az épített és zöld környezetünk egyensúlyát helyre kell állítanunk.
Az említett változások miként fogják érinteni az építkezési vállalkozókat?
Az elmúlt 30-40 évben nem véletlen alakult ki ez a folyamat, hiszen úgy tűnhet sokkal olcsóbb egy külső, szántóföldi területet belterületbe vonni, szabályozni és építkezni. De ez csak a látszat, mert bár az építés pillanatában ez takarékosabbnak tűnik, de később, amikor vizet kell oda vezetni, meg kell oldani a szennyvíz kérdését vagy elektromos áramot és gázt kell oda vinni, és mindezek mellett a humán infrasturktúrát is ki kell építeni, akkor derül ki nem éri meg jobban. Idővel ugyanis óvodákat, bölcsődéket, orvosi rendelőket, iskolákat kell létrehozni egy-egy ilyen zónában. Ezek pedig komoly költségek, amelyeket ha összehasonlítunk azzal, mint ha belterületen építkezünk, akkor a mérleg nyelve mégsem arra billen, hogy a külterületi fejlesztés az olcsóbb. Tehát az építkezési vállalkozókat, akiket csak a beruházás, az ottani profit érdekel, első körben mindez negatívan érinti. De ha a település egészét nézzük, akkor úgy gondolom, hogy a szigorítás összgazdasági szempontból is kedvező hatású az életminőségről nem is beszélve.