A New York Times-nak arról panaszkodnak az ukrán katonai vezetők, hogy a kárpátaljaiak nem akarnak önként meghalni a háborúban
Ha minden ember elmegy, ki fogja megvédeni Ukrajnát? – tette fel a kérdést az ukrán hadnagy.
Az elemzők és a katonai szakértők nem optimisták Kijev kilátásaival kapcsolatban. Lehet hogy túl későn érkezik az amerikai segélycsomag.
Nyitókép: Wojciech Grzedzinski/Anadolu Agency via Getty Images
Ahogy lapunk korábban megírta, az amerikai szenátus elfogadta a 95 milliárd dolláros külföldi segélycsomagot, amelyből mintegy 61 milliárdot fog Ukrajna megkapni, katonai segély formájában. A Kongresszus döntését azonban „óvatos optimizmussal” érdemes kezelni a háború kimenetele szempontjából, ugyanis a támogatás nagyobb részének folyósítása akár évekig is elhúzódhat – írta meg a Infostart.
Emellett az ukrán hatóságok és egyes katonai elemzők szkeptikusak azzal kapcsolatban, hogy az amerikai katonai segély érdemben javítja majd Kijev helyzetét a frontvonalon. Ugyanis az orosz hadigépezet nem volt tétlen az utóbbi hónapokban. Sőt, fokozták a támadásaikat az 1000 kilométeres front mentén, Avgyijivka környékén pedig további falvakat foglaltak el. A szakértők szerint az oroszok egy nagyobb támadásra készülnek, még azelőtt, hogy Ukrajna feltölthetné készleteit.
Az amerikai katonai segély önmagában nem fogja legyőzni Oroszországot
– mondta Dmitro Kuleba, ukrán külügyminiszter.
„Az amerikai segély egy évnyi időt ad nekünk és az Európai Uniónak” – összegezte véleményét a Frontelligence Insight nevű elemző műhely. Rob Lee, a Külpolitikai Kutatóintézet Eurázsia Programjának katonai elemzője és vezető kutatója szerint Oroszországnak „megmarad tűzérségi előnye, az új amerikai segély ellenére is”, bár nem lesz olyan nagy, mint korábban.
A segély továbbá nem ad választ a kijevi vezetés másik nagy dilemmájára: nincs elég bevethető ember.
„Az állomány létszáma lesz a fő tényező, ami meghatározza, hogyan alakul a háború 2025-ben” – mondta Rob Lee.
Zelenszkij elnök ugyan aláírta a mozgósítási korhatárt 25 évre csökkentő törvényt, a jelentések szerint nem sokan akarnak bevonulni. Azt, hogy milyen az ukrán bevonulási hajlandóság, a közelmúltban történt szürreális eset is remekül példázza. Az ukrán szolgálatok egy videót tettek közzé, amelyen látható, hogy egy férfi egy gumimatracon próbált átkelni a Dnyeper folyón Moldovába, hogy ki tudjon bújni a sorozás alól. A férfit elfogták az ukrán hatóságok, jó eséllyel börtön vár rá.
Ezt is ajánljuk a témában
Ha minden ember elmegy, ki fogja megvédeni Ukrajnát? – tette fel a kérdést az ukrán hadnagy.
A jelentről készült videót itt tekintheti meg:
A lap szerint az első közben a beígért hadisegély légvédelmi eszközökből és vállról indítható rakétákból állhat majd, amelyek az infrastruktúrát a távolból támadó orosz bombázók és a front közelében repkedő harci gépek ellen lehet majd bevetni. Ugyanakkor a segélycsomag nagyobb részére jó eséllyel még éveket kell majd várnia az ukránoknak.
A lap szerint ennek az az oka, hogy a pénzt az úgynevezett Ukrajna Biztonsági Segélyezése Kezdeményezés nevű program kezeli, amelyben a Pentagon új fegyverek legyártására ad megrendeléseket amerikai cégeknek, és nem a létező készletekből küld.
***
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Az orosz elnök következetes: semmiféle kompromisszumra nem hajlandó korábbi követeléseivel kapcsolatban.
Nem sok jóra számíthat a legendás parancsnok.