Jön a szavazás az új EU-s migrációs paktumról
Szerdán dönt az Európai Parlament.
Jön a szavazás az új EU-s migrációs paktumról, amelynek elfogadásával nem véletlenül sietnek.
Nyitókép: MTI/EPA-KEYSTONE
Ahogy azt korábban a Mandiner is megírta, szavazni fog szerdán az Európai Parlament az EU új migrációs és menedékügyi paktumjáról, további más törvényekkel együtt, amelyek az EU menedékjogát reformálnák meg.
Az Európai Unióban kétségbeesetten próbálnak választ találni arra, mi lenne a megfelelő módszer a migrációs probléma megoldására. Ugyanis a lassan egy évtizede tartó menekültválság és a migráció kezelése – melynek első nagy hulláma 2015-ben következett be – már egyértelműen megoldásokért kiált Brüsszel számára is.
A nyitott határok politikáját követő szélsőbal és a migráció kontrollját követelő jobboldal nézetkülönbségeit évek alatt sem sikerült elsimítani.
Most viszont az EU intézményeiben, az Európai Parlament és az Európai Tanács közötti vitákban egy olyan megoldás formálódik, ami sokak reménye szerint új alapokra helyezi Európa migrációs politikáját. Az új paktum a törvényhozók szerint „egységes és hatékony eljárást alkot meg a migránsok és menedékkérők ügyeinek rendezésére”.
Ezt is ajánljuk a témában
Szerdán dönt az Európai Parlament.
A kötelező határbelépési eljárás során gyorsan el kívánják dönteni, hogy az adott menedékkérő jogosult-e vagy sem a belépésre – utóbbiakat „hatékonyan” és gyorsan visszafordítanák az EU-n kívülre. A tervek szerint 12 hét alatt kellene elbírálni a kérelmüket, és elutasítás szerint 3 hónapon belül ki is kellene toloncolni őket.
A különböző helyzetekben lévő tagországok számára eltérő lehetőségek lesznek a migrációs politikában való részvételre:
egyrészt befogadhatnak menedékkérőket, másrészt pénzzel vagy más kapacitásokkal járulhatnak hozzá a migráció ügyének kezeléséhez.
Végül pedig létrehoznak egy keretrendszert a migrációs válsággal szembenéző országok számára, az EU támogatását biztosítva a nehézségek megoldásához.
Gönczi Róbert, a Migrációkutató Intézet munkatársa korábban a Magyar Nemzetnek elmondta, az úgynevezett kvótamigránsok rendszere 2015 óta folyamatosan jelen van az európai politikai közbeszédben, azonban ez nem tűnik a leghatékonyabb megoldásnak.
A schengeni övezeten belül ugyanis nehezen lehet ellenőrizni azt, hogy ki hova kerül, és onnan esetleg hova távozik.
Az elemző erre a Migrációkutató Intézet esettanulmányát hozta fel példaként, amely szerint a három balti állam korábban fogadott be menekülteket, de ezek kilencven százaléka egy éven belül eltűnt a három országból, és később Svédországban, Németországban és más nyugat-európai államokban tűntek fel.
Magyarország a kezdetektől ellenzi a paktumot, részben a kötelező kvóták miatt, részben azért, mert az továbbra is arra ösztönözné a bevándorlókat, hogy elinduljanak Európa felé.
Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója szerint „a migrációt nem kezelni kell, hanem legális keretek közé szorítani”.
Ezt is ajánljuk a témában
„A magyar kormány nem szociális, hanem biztonsági kérdésként tekint a migrációra” – jelentette ki a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója.
A paktum értelmében Magyarországnak táborokat kellene létrehoznia, ahol el kellene helyezni a menekülteket, itt kellene őket ellátni és elbírálni a menedékkérelmüket. Továbbá elutasítás esetén az illegális migránsokat ki is kellene utaztatni oda, ahonnan jöttek.
Ha pedig nem akarnánk befogadni az érkezőket, akkor kiváltásként 9 millió forintot kellene fizetni minden egyes be nem fogadott illegális migráns után”
– mondta a belbiztonsági főtanácsadó.
Bakondi kijelentette, hogy a magyar kormány nem szociális, hanem biztonsági kérdésként tekint a migrációra. „Nagyon sajnáljuk, hogy azokat a magyar tapasztalatokat, amelyeket az illegális migráció elleni harcban az elmúlt nyolc évben szereztünk, nem vették figyelembe az Európai Unió migrációval kapcsolatos törvénycsomagjának a kialakításakor” – fogalmazott a Hír TV-ben.
A migránspaktum elfogadásával pedig azért sietnek, hogy még az EP-választások előtt átmenjen, azaz a szabályokat még a jelenlegi összetételű parlament fogadja el.
Ezt is ajánljuk a témában
Magyarország számára továbbra is elfogadhatatlan hibákkal van teli.