Hamar búcsút inthet Németország a migránsoknak: csatasorba állt a német jobboldal és erősebb, mint valaha
Elon Musk is teljes mellszélességgel kiáll az AfD mellett, egy antifa csoport ugyanakkor megpróbálta megakadályozni az AfD konferenciáját.
Szerdán dönt az Európai Parlament.
Fotó: Nicolas Economou / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Szavazni fog szerdán az Európai Parlament az EU új migrációs és menedékügyi paktumjáról, további más törvényekkel együtt, amelyek az EU menedékjogát reformálnák meg.
Az Európai Unióban a lassan egy évtizede tartó migrációs válság – melynek első nagy hulláma 2015-ben következett be –
próbálnak választ találni arra, mi lenne a megfelelő módszer a migrációs probléma megoldására.
A nyitott határok politikáját követő szélsőbal és a migráció kontrollját követelő jobboldal nézetei közötti különbségeket nem sikerült az évek alatt elsimítani. Most viszont az EU intézményeiben, az Európai Parlament és az Európai Tanács közötti vitákban egy olyan megoldás formálódik, ami sokak reménye szerint új alapokra helyezi Európa migrációs politikáját.
Az új paktum a törvényhozók szerint egységes és hatékony eljárást alkot meg a migránsok és menedékkérők ügyeinek rendezésére – írja az Euractiv.
A kötelező határbelépési eljárás során
gyorsan el kívánják dönteni, hogy az adott menedékkérő jogosult-e vagy sem a belépésre
– utóbbiakat „hatékonyan” és gyorsan visszafordítanák az EU-n kívülre. A tervek szerint 12 hét alatt kellene elbírálni a kérelmüket, és elutasítás szerint 3 hónapon belül ki is kellene toloncolni őket.
A legkülönbözőbb helyzetekben lévő tagországok számára különböző lehetőségek lesznek a migrációs politikában való részvételre. Egyrészt befogadhatja majd a menedékkérőket,
vagy pedig pénzzel vagy más kapacitásokkal járulhat hozzá a migráció ügyének kezeléséhez
– remélik a törvényalkotók.
Végül pedig létrehoznak egy keretrendszert a migrációs válsággal szembenéző országok számára, az EU támogatását biztosítva a nehézségek megoldásához.
Az Európai Parlament szerdán szavaz a javaslatról.