„Mindenkinek elege van az Orbán-kormányból” – egy francia lap kiadta Pankotai Lili naplóját
A Kometa szerint az aktivista „a dühös fiatalok szimbólumává vált”.
Nem érkeztek jó hírek az aktivista számára.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán
Gyülekezési joggal való visszaélés szabálysértés elkövetése miatt 100 ezer forint pénzbírságot szabott ki a rendőrség Pankotai Lilire egy tavaly áprilisi demonstráció miatt, az összeget 40 ezer forintra csökkentve később a bíróság is jóváhagyta a döntést – emlékeztetett a HVG.
Csakhogy
ezt az ítéletet egyenesen Alaptörvény-sértőnek tartotta Pankotai Lili, mert szerinte a törvény által védett spontán megmozdulás történt.
A minap Magyar Péter mögé is beálló aktivista tényleg azt mondta egy hangosbeszélőn keresztül, hogy „gyertek velünk és induljunk el most a Karmelitához, ahol jelenleg kordonbontás zajlik”. Viszont szerinte önmagában a tüntetési cél meghatározása, a helyszínre tett javaslat,
a tömeg skandáltatása nem zárja ki azt, hogy a gyűlés spontánnak, előre meg nem tervezettnek minősüljön,
hiszen nem volt olyan szervezője, aki azt előzetesen megtervezte.
Ő tehát nem volt szervező, állítja a panaszos, „a Várba vonulást nem lehetett előre megtervezni, mivel egy előre nem látható esemény és az arra adott rendőri reakció váltotta ki a tiltakozást”.
Ezt is ajánljuk a témában
A Kometa szerint az aktivista „a dühös fiatalok szimbólumává vált”.
Az Alkotmánybíróság Czine Ágnes vezette tanácsa nem értett egyet ezzel. Idézte saját korábbi állásfoglalását, miszerint „a békés célú gyülekezéshez való jog gyakorlása nem függhet a hatóságok szabad mérlegelésétől”, viszont úgy látta, hogy a vitatott esetben „az indítványozó fellépése nélkül a befejezetté nyilvánított gyűlés helyszínén lévő tömeg (akik a bejelentett gyűlés miatt voltak a Széchenyi téren), magától nem indult volna el a budai Várba, a Karmelita kolostor elé.”
Szervezőként lépett fel és részvételre buzdított, ami viszont már önmagában kizárja a gyűlés spontán jellegét.
Ezért végül a testület a panaszt elutasította.