Hogyan befolyásolja a klímapara azt, hogy egyre kevesebb fiatal akar családot alapítani? Miért mondják, hogy a leggazdagabb emberek karbonlábnyoma a legnagyobb? Mi is egyáltalán az a karbonlábnyom? A Hát Így podcast legújabb adásában ezeket a kérdéseket és összefüggéseket vizsgálta Bart István klímakutatóval Gyurcsány Ferenc, a DK vezetője.
A politikus a műsor felvezetőjében elmondta, hogy „manapság már állandóan meg lehet halni. Halljuk, hogy a mesterséges intelligenciától, a géntechnológiától, és természetesen a klímaváltozásba is előbb-utóbb az emberiség bele fog pusztulni. Igaz ez?” – fordult vendége felé.
Erre a klímakutató azt felelte, hogy „ez csak rajtunk áll. Attól függ, hogy mit fogunk csinálni a következő tíz-húsz évben.
Megvan az esélye annak, hogy az emberiség jelentős része nagyon súlyos károkat szenvedjen az éghajlat pusztulása miatt.”
Majd arra hívta fel a figyelmet, hogyha felhagyunk a szén, gáz, olaj eltüzelésével, akkor „meg tudjuk őrizni a Föld éghajlatát olyan állapotban, amely még alkalmas arra, hogy ilyen nagy számban éljünk” – hangzott el.
Elmondhatatlan különbségek
Bart István a karbonlábnyom kapcsán elmondta, hogy
egy átlag nigériai karbonlábnyoma akkora, mint egy átlag amerikai hűtőszekrényé.
„Elmondhatatlan különbségek vannak a szegény fejlődő országok vagy akár a mi életszínvonalunk között. Ebből fakadóan a karbonlábnyomunk miatt jogos, hogy azt modják,
ezt a kárt ti okozzátok, a ti életszínvonalatok, és ezért adjatok pénzt”
– húzta alá a kutató.
A teljes adást alább tekintheti meg:
***