Rendkívüli: a Fidesz beállt a svéd NATO-csatlakozás mögé
2024. február 20. 09:15
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője közösségi oldalán osztotta meg a hírt. Mutatjuk a részleteket!
2024. február 20. 09:15
4 p
29
30
456
Mentés
„Ezúton kérem Elnök Urat, hogy az Országgyűlés 2024. évi tavaszi ülésszakának első ülésén, a 2024. február 26-i ülésnap napirendjén szerepeljén a Svéd Királyságnak az észak-atlanti Szerződéshez való csatlakozásáról szóló jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló T/638. számú törvényjavaslat zárószavazása” – olvasható Kocsis Máté Facebook-oldalán megosztott levelében (cikkünk végén), amelyet a Fidesz frakcióvezetője Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének címzett.
A dokumentumból kiderül: a Fidesz frakció támogatni kívánja Svédország csatlakozását a NATO-hoz.
Rendkívüli bejelentés ez a Fidesztől, hiszen egy két éve zajló ügyre tesz pontot
A Fidesz frakciójának döntése azért is rendkívüli fejlemény, mert lassan két éve lesz, hogy 2022 tavaszán, az ukrajnai háború kitörése utáni hetekben két észak-európai állam, Svédország és Finnország a NATO-csatlakozás mellett döntött. Mindkét állam hagyományosan a semlegesség híve volt, Svédország gyakorlatilag két évszázada, Finnország pedig a világháború óta épített az el nem kötelezettségre.
A két ország aztán a kilencvenes években egyszerre lett az Európa Unió politikai közösségének a tagja, de a katonai semlegesség feladásáról egészen mostanáig nem volt komolyan szó. Oroszország agressziója Ukrajnával szemben változtatta meg mindezt: a finn és a svéd kormányok a háború miatt megváltozó közhangulatra alapozva 2022 tavaszán beadták csatlakozási kérelmüket a nyugati védelmi szövetséghez, a NATO-hoz. Eleinte úgy volt, hogy a két ország együtt és gyorsan tud csatlakozni a NATO-hoz, hiszen fejlett, demokratikus államokról van szó, amiknek alapból jól felszerelt, modern hadseregeik vannak. De Törökország és Magyarország is fenntartásokkal élt, s így a teljes csatlakozási folyamat máig nem zárult le.
Finnország végül külön csatlakozott a NATO-hoz, 2023 márciusában. Oroszországnak ezzel több mint ezer kilométeren keletkezett közvetlen határszakasza a NATO-val. Az immár kizárólag NATO-tagállamok által körülvett Svédországgal viszont tovább húzódott a csatlakozási eljárás. A Törökök 2024. januárjában szavazták meg a svédek csatlakozását, míg hazánk (mint az a Kocsis Máté által kedden megosztott levélből kiderült) február 26-án fog szavazni arról.
Főként migránsokat oktató iskolában végzett tíz emberrel a svéd fiatalember. Hogy miért tette? A találgatások folytatódnak, a válasz viszont közelebb lehet, mint gondolnánk. Svédországi szerzőnk vendégcikke.
Az újjáépítés óriási költségeit mi is fizetnénk, a magyar cégek versenyhátrányba kerülnének, de ami ennél is nagyobb baj, állandó áramkimaradások veszélyével kellene szembenéznünk, amíg az ukrán energiarendszer nem integrálódna teljesen az uniós rendszerbe.
Nagyon helyes, minden fideszes képviselő megkapta a bőröndöt az Európai Értékekkel, és akkor már szavazhatunk is, haladék nélkül. Uniós mintára. Remélem rendes nagy bőröndök.