Össztűz alatt Németország: nemcsak a kormány omlott össze, de az energiaválság is berobbant
A Scholz-kormány bukása csak nyitánya annak a válságfolyamatnak, amelybe Berlin az elmúlt évekbe kormányozta magát az elhibázott energiapolitikájával.
Csurka szociális érzékenységét, nagybirtokellenességét és kapitalizmuskritikáját azonban nem nagyon követik a fiatal demokraták.
„Csurka István »egy sor dolgot kimondott, amik mára a magyar jobboldali fősodor alapjait jelentik.« – írja Trombitás Kristóf, amiért is talán elfeledik azt az ideológiai botlását a meleg párok gyermekvállalásáról. Úgy legyen!
Persze részben igaza van:
a mai jobboldal Csurka István nézeteit emelte be a kultúrharcba.
De ott talán sántít a megállapítás, hogy Csurka szociális érzékenységét, népi írói mivoltából és a népi irók hagyományaiból eredő nagybirtokellenességét és kapitalizmuskritikáját már nem nagyon követik a fiatal demokraták. (És akkor az izraeli-palesztin konfliktus csurkai megközelítéséről ne is beszéljünk.) Csak a harcos kulturális szélsőjobboldaliságát. Hát így megy ez.
De ha már a kimondásról van szó, nézem a Hír tévén Bogár László professzor és Boros Imre beszélgetését. Hogy Németországot bünteti a háttérhatalom, mert néha próbálnak németek lenni. És hogy milyen csodálatos volt az a rendszer és politika amit Bismark létrehozott »békés körülmények között«. (Franciaország megszállását és a második császárság kikiáltását Versailles-ban, illetve a korábbi dán-porosz-osztrák, majd az osztrák-porosz háborúkat talán nem nevezném békés körülményeknek, de ez mindegy is.) És hogy szinte mindent a németek alkottak itt meg Európában korábban.
Kétségtelen, hogy a német zsenialitás sok mindent megalkotott az állami nyugdíjtól a művajon, műlekváron, a rakétákon és drónokon át Auschwitzig (ez utóbbira nyilván nem gondoltak a beszélők), és vágom, hogy az 1945 előtti Németország mennyivel nagyszerűbb volt, mint a mai hitvány, elfajzott liberális Németország, melyet most már harmadszor is büntetnek a második világháború vége óta.
De akkor illene nyíltan beszélni a ner két prominens szakmailag és ideológiailag elismert gondolkodójától, ahogyan legalább ezt a tisztességes hungaristák teszik az oldalaikon.”
***
Kapcsolódó vélemény
Egy sor dolgot kimondott, amik mára a magyar jobboldali fősodor alapjait jelentik.
Nyitókép: FERENC ISZA / AFP