Munkatársunktól
A Karácsony Gergely vezette budapesti városvezetés túlárazott Lánchíd-beruházásának időszakáig érhetnek a több száz milliós számlagyár irányításával gyanúsított ex-ügyvéd, Vig Mór bűnügyének szálai – ezt erősíti egy lapunk által megkérdezett adóhatósági szakember álláspontja is. A két ügy közötti összefonódást az is igazolhatja, hogy a jogász elleni eljárás keretében tartott házkutatást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a hídfelújítást végző A-Híd Zrt.-nél.
*
A több száz milliós számlagyárba belebukó, tavaly november óta letartóztatásban lévő egykori ügyvéd, Vig Mór ellen indult bűnügy nyomozása a baloldali városvezetés botrányos Lánchíd-projektjének időszakához nyúlhat vissza – ez olvasható ki egy lapunknak nyilatkozó, az adóhatóság nyomozati eljárásrendjét jól ismerő szakértő véleményéből.
Azért voltunk kíváncsiak egy adóhatósági szakember meglátásaira, mert a számlagyáras jogász elleni eljárás egyre szövevényesebbnek tűnik.
„Egy esetleges bűncselekményre utaló információ több úton juthat az adónyomozók tudomására: a NAV adóigazgatási ágától érkező jelzés vagy kockázatelemzés, adóigazgatási eljárás során felmerült információk, feljelentés, vagy titkos információgyűjtő tevékenység alapján” – nyilatkozta az adóhivatal nyomozati eljárásrendjét jól ismerő szakember.
Kifejtette azt is: a bűnügyi szakterület ilyenkor első lépésként a beérkező információk alapján megvizsgálja, hogy azok valóban megerősítik-e a bűncselekmény alapos gyanúját. Ha igen, nyomozást rendelnek el, amely általában felderítési, majd vizsgálati szakaszból áll, és igen hosszadalmas, akár több éves folyamat is lehet – tette hozzá.
Lehallgathatták a jogászt
A felderítési szakaszban még nem nyílt a nyomozók tevékenysége, ilyenkor a hatóság gyakran – a törvényi kitételeknek megfelelően – úgynevezett leplezett eszközöket alkalmazhat,
amelyeket az érintett és környezete tudta nélkül, a bűncselekmény alapos gyanújának megállapítása vagy a bűnösség alátámasztása és bizonyítása érdekében használnak” – fejtette ki a szakember, majd hozzátette, ilyen eszközök például a köznyelvben lehallgatásként emlegetett eljárás, vagy éppen az úgynevezett leplezett figyelés. A nyomozás során általában ezután kerülhet sor elfogásra, házkutatásra.