Nemi kvótát vezet be a Momentum
Donáth Anna szerint még Románia is megelőzi ebben a témában Magyarországot.
A listák összeállítása során cipzárelvet kell alkalmazni: két azonos nemű jelöltet egy ellenkező neműnek kell követnie.
A politikai döntéshozóknak arányosan kell képviselniük a választóikat – én ebben hiszek, és a személyes, illetve képviselői tapasztalataim is azt mutatják, hogy egy-egy megoldandó helyzetre egészen más szempontokat tud behozni egy férfi és egy nő.
És itt nem csak elvont témákra gondolok, hanem egészen mindennapi, profánnak tűnő kérdésekre is: vegyük csak például a közlekedést, a közvilágítást: egészen más életérzéssel sétál keresztül egy sötétedő utcán egy nő, mint egy férfi. De például a »családbarát munkahely« jellemzésére is teljesen különböző válaszokat sorolnak fel nők és férfiak.
És az egymást kiegészítő szempontok figyelembevételével születnek meg a jó döntések. Magyarországon minden második ember nő, ehhez képest azt látjuk, hogy a fontos politikai döntéshozói szerepekben ez az arány egyáltalán nem tükröződik, sőt, a magyar miniszterelnök is előszeretettel utal úgy a politikusi szakmára, hogy az nem nőknek való. Én ezzel mélységesen nem értek egyet.
Sokkal több nőre van szükségünk a politikában. Nagyon büszke vagyok rá, hogy a Momentum egy olyan közösség, amely ezt felismeri, és arra törekszik, hogy a döntéshozó asztaloknál arányosan legyenek képviselve a férfi és a női tagjaink is.
A Momentum küldöttgyűlése vasárnap nagy többséggel elfogadta a nemi kvótát – ez vonatkozik a választási listára és a tisztújításra is. Vagyis a pártlistáinkon legalább 30%-ot el kell érnie a kisebbségben lévő nem arányának, a listák összeállítása során pedig cipzárelvet kell alkalmazni: 2 azonos nemű jelöltet egy ellenkező neműnek kell követnie.
Ez egy nulladik lépés, hiszen társadalmi szinten a nők és férfiak aránya közel 50-50%, de ehhez képest a politikában a 15%-ot sem érik el a női szerepvállalók. Ezzel az aránnyal már a szomszédos Romániához és Horvátországhoz képest is le vagyunk maradva.
Mi a Momentumban azt szeretnénk, ha minél több nő venne részt a politizálásban, hiszen ez egy fontos szakma, és hatalmas szükség van arra, hogy nők is részt vegyenek azon döntések meghozatalában, ami minden magyar nőt érinteni fog.”
***
Ezt is ajánljuk a témában
Donáth Anna szerint még Románia is megelőzi ebben a témában Magyarországot.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Milyen szerepet töltenek be ma a történelmi családok a magyar társadalomban? Milyen ma a nők helyzete idehaza? Többek között ezekről kérdeztük Batthyány-Schmidt Margitot, a Magyar Női Unió és a a Magyar Batthyány Alapítvány elnökét. Interjúnk.
Nyitókép: Cseh Katalin Facebook-oldala