Vagány dolog kiállni a nemzeti és családi értékek mellett! – Koncz Zsófia a Mandinernek
A saládokért felelős államtitkárt többek között új feladatáról, a magyar családtámogatási rendszer eredményeiről és személyes érintettségéről kérdeztük.
Az egyre nagyobb sikereket arató menza-koncepció újra népszerűvé teheti a szabadszedéses tálalást.
Egyre több intézmény érdeklődik a svédasztalos menza koncepciója iránt. Kilátásba is helyezték, hogy a jövőben akár át is térhetnek a szabadszedéses tálalásra – írta meg a Magyar Nemzet.
Enyedi Csaba, a Hungast kommunikációs igazgatója a lapnak elárulta, hogy a cég svédasztalos menza tesztüzeme hatalmas sikerrel zárult, és hogy a jövőben több intézményben is tervezik bevezetni a szabadszedéses tálalást. Enyedi szerint a jelenlegi közétkeztetési forma nem felel meg a mai gyerekek igényeinek, de a szabadszedéses tálalás csökkentheti az ételpazarlást és egészségesebb nemzedéket nevelhet ki.
A hazai közétkeztetés az 1950-es évekig nyúlik vissza, de az utóbbi években jelentős átalakuláson ment keresztül. A jelenlegi jogszabályoknak, például a táplálkozás-egészségügyi rendeletnek való megfelelés nem egyszerű, mivel szigorúan szabályozzák, hogy a szolgáltatók mennyi ételt kínálhatnak, és korlátozzák még a só- és cukorfelhasználást is.
Enyedi szerint kihívás egyszerre megfelelni a jogszabályoknak, valamint a szülők és a gyerekek elvárásainak is. Példaként említi, hogy a szülők gyakran szeretnék, ha minden nap lenne leves a menzán, míg a gyerekek nem kifejezetten keresik ezt a fogást, és a levesek nagy része a kukában végzi. Emellett Enyedi rámutat arra is, hogy sok család nem étkezik együtt otthon, és a gyerekek gyakran nem ismerik az otthoni, hagyományos ételeket.
A svédasztalos menza lehetőséget teremt arra, hogy a menza pozitívabb megítélést kapjon, és ne legyen szitokszó.
Hiába támogatja a kormány hatalmas összegekkel a közétkeztetést, ha a fogyasztók elégedetlenek. A svédasztalos menza koncepciója azonban átvághatja a gordiuszi csomót.
A közétkeztetés jelenlegi formája nem kompatibilis ezekkel a generációkkal; amellett hogy nem eszik meg a kínált ételeket, és emiatt hatalmas mennyiségű élelmiszer-hulladék keletkezik, a tápanyagszegény étkezések miatt a gyerekek egészsége is egyre rosszabb
– tette hozzá Dávid Ilona, a Hungast-csoport vezérigazgatója.
***
Nyitókép: Dag Sundberg / Getty images