A szerző a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke
A magyar labdarúgás alapjait az előző század elején, az 1910-es években tették le. A sportág gyorsan a magyar közélet izgalmas és sikeres részévé vált, több okból is. A szabályozott alapon végzett testmozgás, azaz a sportversenyek új minőséget hoztak a nemzet közösségi életébe. Emberek szövetkeztek össze szerte az országban, és sportegyesületek – a futball szülőhazájának nyelvéből átültetve: klubok – alakultak. Egy labdarúgócsapat tagjainak számossága, a korábban ekkora méretben soha nem használt sporttér, a futballpálya nagysága és a játékosok mozgásának összetettsége okán jelentős szellemi munkával kellett megtervezni magát a játékot s elérni a győzelmet. A sportág hirtelen megugró népszerűsége pedig pénzt mozgatott meg: a nézők jegyeket, újságokat vásároltak, a piac érdeklődni kezdett.
Közösségek, szellemi tevékenység és hozzá pénz – Magyarországon a futball a nemzeti kultúra része lett.
Nem voltunk persze ebben egyediek, ez történt sokfelé a világon, főképp Európában és Latin-Amerikában.
Amiben mégis különlegesek voltunk, hogy a futball mint szellemi játék hazai alakítói a sportág egyik egyedi formáját, stílusát alkották meg a budapesti (és bécsi) kávéházakban, ez volt a dunai iskola. A magyar történelmi-kulturális tradíciókra alapoztak: gyors játék (azaz jó fizikai állapot), rövid passzok (azaz a játékosok közelsége) és kreativitás, cselek, trükkök (azaz technikai képzettség).
Élcelődés nélkül: ilyenek voltunk mindig mi, magyarok a történelem során, erre nevelt minket a sorsunk –
hiszen a túlélésünk érdekében mindig is gyorsnak, kreatívnak és csibésznek kellett lennünk.
Az 1920–30-as évek, a nagy háború és Trianon következményei a futballban is megmutatkoztak. Az iskolai testnevelés bevezetése, a leventemozgalom kitermelte a magyar labdarúgás első aranykorának nemzedékét, 1938-ban világbajnoki ezüstöt nyertünk, a futball élvezete és működtetése „polgári ügy” lett. Az 1950-es évek elhozták a második aranykort, Puskásék tudása és sikere még a két világháború közti tudatos építkezés eredménye volt. Az 1950-es években a sport volt az egyetlen jó dolog, amit a magyarok megélhettek: szétbombázott és -lopott ország, kommunista diktatúra, szegénység. Az 1954-es világbajnoki döntő elvesztése, majd 1955-ben a szovjet csapatok kivonulása Ausztriából a két legnagyobb hatású esemény, amely 1956 forrongó hónapjaihoz, majd a forradalomhoz vezetett.
A futball abban az időben, furcsa, de igaz, még mélyebben a kultúránk részévé vált: a szabadságot jelentette.
Azt, ami a kultúra lényege – hiszen a szabadságból fakad, és életben tartja azt.